Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg přirovnal rodící se projekt společné vládní koalice s ODS Věcmi veřejnými (VV) s chozením jednoho pána se "dvěma holkama". "Pochopíte, že je to těžké," uvedl na dotaz k úternímu prohlášení šéfa VV Radka Johna o možnosti, že jeho strana mohla kabinet ODS a TOP 09 pouze podporovat. S novináři se setkal po zasedání výkonného výboru TOP 09, který schválil dosavadní postup vyjednavačů a dal jim mandát k dalšímu jednání.

Místopředseda Miroslav Kalousek doplnil, že bezpečným způsobem jak zkazit jednání je forma přímého přenosu a vymezování se do budoucnosti. Zdůraznil, že o personálních věcech zatím vyjednavači nové koalice ještě nikdy nehovořili, informace o tom, že by ministerstvo vnitra mohl vést mecenáš VV a spolumajitel bezpečnostní agentury Vít Bárta, označil za vytváření falešného obrazu o vyjednávání.

O úterních vyjádřeních Věcí veřejných včetně alternativy podpory menšinového kabinetu ODS a TOP 09 ze strany VV široké vedení TOP 09 nejednalo. "Věci veřejné stanoviska často mění, to bychom museli svolávat výkonný výbor každý den," uvedl Schwarzenberg. Vznik trojkoalice je podle něj nicméně na dobré cestě, hovořit se o ní bude podle něj moct ale až po středeční schůzce lídrů všech tří stran nad programovými body.
John v úterý řekl, že pokud se jeho strana nedohodne s ODS a TOP 09 na přímé účasti v budoucí koaliční vládě, může nový kabinet podporovat na základě smlouvy o konkrétních podmínkách podpory menšinové vlády. Předseda ODS Petr Nečas to má pouze za součást vyjednávací taktiky, uvedl, že upřednostňuje trojkoalici.

Pokud s ODS a TOP 09 naleznou takovou shodu, že budou moci do vlády vstoupit, chce John každoroční audit činnosti vlády. Vládní koaliční smlouva by proto měla obsahovat přesné termíny splnění jednotlivých programových kroků. První společné jednání tří stran je plánováno na středeční dopoledne.
Související