Vydatný déšť opět v Moravskoslezském kraji zvedl hladiny řek, na dvou místech platí stav ohrožení. Podle předpovědi má pršet až do středečního odpoledne, ČTK to řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Voda už na několika místech zaplavila silnice a komplikuje dopravu.

"Pokud se předpověď potvrdí, je možné, že na některých místech ještě řeky dosáhnou třetího stupně povodňové aktivity. Zástavba ale ohrožena není. Ani v místech, kde byly povodně před časem," řekl.

Třetí stupeň, stav ohrožení, byl vyhlášen na Petrůvce u Petrovic na Karvinsku a Stonávce v Hradišti. "V Hradišti to je nad Těrlickou přehradou, která vodu bez problému pojme. Na Petrůvce je třetí stupeň zase mimo obec u státní hranice s Polskem," vysvětlil Vlček. Vydatný déšť ale u obyvatel Petrovic vyvolává strach. Od časného rána proto stavějí improvizované hráze z pytlů s pískem.

Podle mluvčího povodí by se situace odpoledne měla začít uklidňovat. "Pršet by zase mělo až ve čtvrtek. Do té doby ale stihnou hladiny řek poklesnout," řekl. Dodal, že druhý stupeň povodňové aktivity platí na Odře v Bartošovicích, Porubce ve Vřesině a Lučině v Domaslavicích. První stupeň, stav bělosti, platí na sedmi místech Moravskoslezského kraje.

Během posledních 24 hodin v průměru v kraji spadlo 60 milimetrů srážek. Voda už začala komplikovat i dopravu. Ostravská ulice v Šenově je neprůjezdná ve směru na Ostravu, řekla ve středu ČTK policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Na konci obce na silnici v Ostravě-Proskovicích ve směru na Starou Ves nad Ondřejnicí se propadla vozovka. "Propad je asi jeden metr široký, asi tři metry dlouhý, zhruba 15 centimetrů hluboký. Na místě jsou policisté, byli přivoláni specialisté k posouzení situace," uvedla. Uzavřena je i část Havlíčkova nábřeží v Ostravě a část ulice 1. května v Polance nad Odrou, a to od železničního přejezdu.

Situace ve Zlínském kraji

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák ve středu ráno vyhlásil pro celý region stav nebezpečí. Důvodem je ohrožení životů, zdraví a majetku osob v důsledku opakujících se trvalých dešťů. Na tocích jsou vyhlášeny druhé a třetí stupně povodňové aktivity a je reálná hrozba zaplavení značného území kraje. Hrozí sesuvy půdy a předpověď počasí je nepříznivá. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství Milan Plesar.

Stupně povodňové aktivity platí hned na několika místech. Nejvážnější situace je na Dřevnici ve Zlíně, na Olšavě v Uherském Brodě na Slovácku, na Bystřici nad přehradou Bystřička.

Vydatné deště zvedají hladiny některých řek v Olomouckém kraji. Na Bečvě v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku platí od rána první stupeň povodňové aktivity - bdělost. Na říčce Moštěnce v Prusích, části obce Beňov na Přerovsku, platí třetí povodňový stupeň - ohrožení, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Na jižní Moravě voda zaplavuje sklepy

Na několika místech v Jihomoravském kraji platí od středečního brzkého rána třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Hrozbou se tak stala například říčka Velička ve Strážnici na Hodonínsku.  

Podle měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu tam voda od středečních 03:00 stoupla více než dvojnásobně. Třetí stupeň platí ve Strážnici také na řece Moravě a dále na Litavě v Brankovicích na Vyškovsku. Na řadě míst v kraji hasiči čerpají vodu ze sklepů. V Blatnici pod svatým Antonínkem přetéká hráz rybníka. Voda zaplavila několik silnic.

Povodí Moravy očekává, že se některé řeky a říčky v kraji začnou místy rozlévat z břehů. Týká se to Litavy a Veličky, řekla ČTK mluvčí povodí Eva Grodová.

Situace je znovu vážná ve Slavkově u Brna, kde prudké deště páchaly milionové škody už v minulých dnech. "Hasiči čerpají vodu ze zahrad, dvorů a sklepů ve Slovanské, Nádražní a Jiráskově ulici," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Voda komplikuje také dopravu. Podle informačního systému Ředitelství silnic a dálnic je lokálně zaplavená silnice 55 u Sudoměřic na Hodonínsku. Problémy jsou i na řadě dalších komunikací na Hodonínsku, například ve Velké nad Veličkou, Louce a v Javorníku. Hasiči museli na několika místech kraje také odstraňovat stromy vyvrácené na silnici. Uvolnili tak komunikace na Brněnsku, v Brně, Břeclavsku i Znojemsku.

Hydrometeorologický ústav ve výstraze uvedl, že přítoky dolní Moravy budou kulminovat ve středu dopoledne, poté snad začnou klesat. Povodí Moravy je méně optimistické, výraznější zlepšení situace očekává až v pátek. Většina toků stoupá, konstatovala Grodová.

Situace v Olomouckém kraji

Na Bečvě v Teplicích na Přerovsku vystoupila řeka již na druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Na říčce Moštěnce v Prusích, části obce Beňov na Přerovsku, platí třetí povodňový stupeň - ohrožení, informoval Český hydrometeorologický ústav. Hasiči v Olomouckém kraji zasahují zhruba na 20 místech, zejména na Přerovsku.

Voda způsobila potíže například v Ústí, Veselíčku, přerovských částech Henčlov a Lověšice, Kojetíně, ale například i v Mohelnici na Šumpersku. V Lipníku nad Bečvou již hasiči připravovali pytle s pískem pro protipovodňové hráze.

Bdělost meteorologové hlásí i na Olešnici v Kokorách. V Přerově platí první stupeň povodňové aktivity, voda rovněž stoupá.

Související