Prezident Václav Klaus ve čtvrtek přijme na Pražském hradě lídra ODS Petra Nečase. Hrad to oznámil hned poté, kdy Nečas s předsedy TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem podepsal záměr sestavit koaliční vládu, která by ve sněmovně disponovala celkem 118 poslanci.

Je možné, že ve čtvrtek v 10:00 Klaus Nečase rovnou jmenuje premiérem, jak v úterý v Českém rozhlase naznačil prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Stránky Václava Klause o setkání prezidenta s lídrem ODS informovaly s tím, že Nečas ho má seznámit s dalším průběhem povolebních vyjednávání politických stran a o jejich dohodě.

Po první trojstranné schůzce Nečas, Schwarzenberg a John podepsali společné prohlášení o tom, že vytvoří vládní koalici. Ukončili tak prozatím spekulace z posledních dnů o menšinové vládě ODS a TOP 09 podporované Věcmi veřejnými.

Klaus v pondělí přijal lídry všech stran v pátek a sobotu nově zvolených do Poslanecké sněmovny. Prezident dává najevo, že prioritou je pro něj to, aby byl nalezen životaschopný projekt budoucí vlády. K němu je ale blíž než vítězná ČSSD právě lídr ODS Nečas s představou společné vlády s TOP 09 a VV.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale také vede rozhovory s možnými partnery a pokládá za správné, aby právě sociální demokracie, která ve volbách zvítězila s 22,1 procenta hlasů, dostala první pokus sestavit vládu.

Nečas se dvěma nováčky ve sněmovně plánuje vládu "rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci". Spory o detailech programu mezi stranami mají vyřešit expertní týmy, které nyní zahajují práci.

Obvykle dobře informovaný Klausův tajemník Jakl v úterý večer v Českém rozhlase naznačil, že prezident tentokrát rovnou jmenuje nového premiéra. "Můj osobní názor je, že takový ten neformální mezikrok (pověření někoho vedením rozhovorů o vládě) nutný není ... je to za určitých okolností užitečné gesto, ale nemusí nutně předcházet tomu skutečnému ústavnímu kroku (jmenování premiéra)," uvedl v Radiožurnálu.
Prezidentovi podle Jakla nyní záleží na tom, aby jednání mezi stranami "neusnula, aby se nepotopila do nějakého bahna detailů".
Související