Moravu večer opět zasáhnou prudké deště, vzestup hladin očekávají meteorologové především na řekách v Beskydech, Jeseníkách a Bílých Karpatech. Toky místy dosáhnou stavu ohrožení. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se navíc přidá i silný vítr, který bude kvůli podmáčené půdě vyvracet stromy. Morava na dolním toku a všechny rozvodněné řeky v Čechách budou kulminovat.

Na sever, severovýchod a východ Moravy a do Slezska se intenzivní srážky vrátí ve čtvrtek vpodvečer, ustávat budou v pátek ráno. V Jeseníkách spadne až 50 milimetrů vody. Silný severní vítr dosáhne na hřebenech hor rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Situaci sledujeme ON-LINE - ZDE

Intenzivní srážky na Šumavě a také v Brdech zvedly hladiny až na nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Ohrožení platilo ráno na Blanici a na Otavě v Sušici, pohotovost na Malši, Otavě v Rejštejně a na Křemelné, na dalších místech vyhlásili vodohospodáři bdělost.

Hladiny většiny řek na jižní Moravě začaly po poledni klesat. V regionu zatím neprší, voda z horních částí povodí proto zvolna odtéká. Nejvyšší průtoky hlásí vodohospodáři na řece Moravě, kde platí třetí, tedy nejvyšší povodňové stupně ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Ohrožení platí od noci na dnešek také na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, neodpovídá ale povodním z roku 1997.

Ve Zlínském kraji, kde hejtman vyhlásil už ve středu stav nebezpečí, je rozvodněná řeka Morava v Kroměříži, Otrokovicích a Spytihněvi. 


V Čechách ve čtvrtek déšť pomalu ustává, hladiny řek už většinou nestoupají. Na Novohradce v Úhřeticích, Loučné v Cerekvicích a Klabavě v Hrádku ale stále trvá třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Další srážky by se už vyskytnout neměly. Od pátku by se mělo výrazně oteplit, víkend bude nejspíš slunečný s teplotami až 23 stupňů Celsia.

Dobrá zpráva přišla ve čtvrtek také v Senátu. Politici podle očekávání schválili tzv. povodňové dluhopisy. Vláda na pomoc obyvatelům z nejpostiženějších míst uvolní až tři miliardy korun. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
3.6.2010 20:18 | 19:23 Automobilka přerušila provoz

Slovenská továrna francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën v Trnavě dnes odpoledne přerušila výrobu, večer ji však opět obnoví. Přerušení bylo způsobeno záplavami, kvůli nimž chyběly součástky od dodavatele Kongsberg Automotive, kterému voda zaplavila provozovnu v průmyslovém parku ve Vráblích. ČTK to řekl mluvčí trnavského závodu Peter Švec.

Závodu PSA chyběly řadicí páky, které nedokáže získat od náhradního dodavatele. "V současnosti je situace taková, že voda už opadla, takže se nám podařilo dostat se k řadicím pákám, které závod vyrobil ještě předtím, než ho to zatopilo," poznamenal Švec. Dodal, že lisovna automobilky začne znovu vyrábět ve 22:00, zbytek automobilky, který pracuje na dvě směny, se připojí ráno.

3.6.2010 19:42 | 18:51 Stěhování lodi pro bezdomovce
Své obvyklé místo v Praze na Vltavě musí kvůli vyšší hladině opustit loď pro bezdomovce Hermes. Remorkér ji večer odtáhne do přístavu na Smíchově. "Přehrady začaly upouštět, aby měly místo na vodu, tak proto se zvedla Vltava ... Voda prostě stoupla a ta loď musí pryč, stejně jako všechny ty botely a všechny ty lodě, které jsou na náplavkách," řekl ČTK Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, což je příspěvková organizace hlavního města. Podle něj jde o postup v souladu s povodňovým plánem.
3.6.2010 19:41 | 18:25 Voda na Liberecku ubývá
Hladiny řek v Libereckém kraji klesají. Ve Frýdlantském výběžku na Smědé v Předláncích a Jeřici v Mníšku platil ještě ráno stav ohrožení. Smědá se ovšem už v podvečer vrátila do normálu, na Jeřici zůstává pouze stav bdělosti a vody dál ubývá. Do normálu se vrátila i Nisa v Hrádku a Jizera v Želeném Brodě.
3.6.2010 17:49 | 17:49 V Plzni voda opadla

Hladiny šumavských řek, které se ráno rychle zvedly, během dne klesly a večer byly toky bez povodňových stupňů. Nejvyšší stupeň - ohrožení pominul i na Klabavě v Hrádku u Rokycan. Na Klabavě zůstávají druhé stupně v Hrádku, kde už řekla zvolna klesá, na odtoku z vodního díla Klabava a v Nové Huti. Na druhém stupni se také většinu dne držela Úhlava v Klatovech, uvádějí vodohospodáři.

3.6.2010 17:44 | 17:12 Počasí přeje rejdařům

Zatímco déšť výrazně komplikuje železniční i silniční dopravu, labští rejdaři se radují. Mohou totiž v příhraničním neregulovaném úseku plout na plný ponor. Podle posledních údajů ministerstva dopravy činil možný ponor u hranic polovinu dní v květnu přes 200 centimetrů, hranice ekonomické plavby je přitom 140 centimetrů.

"Měsíc květen tak byl z plavebního hlediska pro provozovatele vodní dopravy měsícem příznivým až ideálním. Vývoj pro další měsíce bude zcela závislý na srážkách - při pokračování současné srážkové aktivity může pokles stavu vodočtu, a tím i snižování hloubky pod ekonomické rozhraní nastat později, než je obvyklé," uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka.

3.6.2010 16:22 | 16:38 Jih Čech bez ohrožení

Hladiny řek na jihu Čech nadále klesají. První stupeň platí na celkem 15 místech. Ve všech přehradách jsou podle mluvčí povodí Petry Krainové volné prostory na zadržení vody.

"Pro dnešek očekáváme jenom nějaké drobné přeháňky, které výrazněji nezasáhnou do vývoje, takže horní úseky řek a menší řeky už klesají všechny, jsou po kulminaci. Vlna se bude posouvat dál po toku - po Otavě, po Lužnici, střední a dolní úseky řek budou tedy ještě stoupat, Otava během dneška, Lužnice asi i během zítřka," řekla ČTK hydroložka Kateřina Štěrbová.

 

3.6.2010 16:01 | 16:20 Problémy pro vodáky
Současné silné deště a vzedmuté hladiny řek pravděpodobně ještě o víkendu znemožní nebo minimálně ztíží jejich splouvání. Platit to má o horních tocích například Smědé na Liberecku, Jizery, Labe, Vydry či Otavy. Rychlý průtok vody a s tím spojené problémy mohou vodáci očekávat i na dolních tocích například Sázavy a Lužnice. ČTK o tom dnes informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
3.6.2010 16:00 | 16:04 Zlínský kraj - Kunovice
Lidé ve Zlínském kraji dnes odstraňují následky středečních povodní. Záchranáři nadále na řadě míst čerpají vodu ze zaplavených míst i v lokalitách, kde vodní laguny ohrožovaly obydlené oblasti. Situace je zřejmě momentálně nejvážnější v Kunovicích na Uherskohradišťsku, kde bylo zaplaveno asi 40 domů. Stav ohrožení v kraji nadále vykazuje řeka Morava v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku, hladina dnes klesla jen o několik centimetrů. Nadále v kraji platí stav nebezpečí.
3.6.2010 15:55 | 15:59 Česko čeká první letní víkend

Od dnešní noci začne ubývat oblačnosti, takže v sobotu už bude slunečno. První víkendový den přinese maximální teploty kolem 25 stupňů, v neděli vystoupají ještě o další tři stupně výš. Teplý víkend by mohl zlomit dlouhé týdny deštivého a poměrně chladného počasí, které do Česka přineslo povodně.

Neobvykle studený a mokrý byl celý letošní květen. Podle některých odborníků za to mohl oblak z popela islandské sopky, který se rozptýlil nad většinou Evropy.

3.6.2010 15:53 | 15:53 Premiér: Musíme zlepšit prevenci

Všechny složky záchranného systému fungovaly podle premiéra Jana Fischera během posledních povodní bezvadně. Pokud jde o současné povodně, premiér řekl, že situace je pod kontrolou.

"Nedaří se to, abychom uměli zmenšit takovýto ničivý dopad povodní," uvedl premiér s tím, že nejde jen o budování protipovodňových opatření, ale také o změnu při rozhodování o umístění některých staveb v záplavových územích.

Související