Moravu večer opět zasáhnou prudké deště, vzestup hladin očekávají meteorologové především na řekách v Beskydech, Jeseníkách a Bílých Karpatech. Toky místy dosáhnou stavu ohrožení. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se navíc přidá i silný vítr, který bude kvůli podmáčené půdě vyvracet stromy. Morava na dolním toku a všechny rozvodněné řeky v Čechách budou kulminovat.

Na sever, severovýchod a východ Moravy a do Slezska se intenzivní srážky vrátí ve čtvrtek vpodvečer, ustávat budou v pátek ráno. V Jeseníkách spadne až 50 milimetrů vody. Silný severní vítr dosáhne na hřebenech hor rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Situaci sledujeme ON-LINE - ZDE

Intenzivní srážky na Šumavě a také v Brdech zvedly hladiny až na nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Ohrožení platilo ráno na Blanici a na Otavě v Sušici, pohotovost na Malši, Otavě v Rejštejně a na Křemelné, na dalších místech vyhlásili vodohospodáři bdělost.

Hladiny většiny řek na jižní Moravě začaly po poledni klesat. V regionu zatím neprší, voda z horních částí povodí proto zvolna odtéká. Nejvyšší průtoky hlásí vodohospodáři na řece Moravě, kde platí třetí, tedy nejvyšší povodňové stupně ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Ohrožení platí od noci na dnešek také na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, neodpovídá ale povodním z roku 1997.

Ve Zlínském kraji, kde hejtman vyhlásil už ve středu stav nebezpečí, je rozvodněná řeka Morava v Kroměříži, Otrokovicích a Spytihněvi. 


V Čechách ve čtvrtek déšť pomalu ustává, hladiny řek už většinou nestoupají. Na Novohradce v Úhřeticích, Loučné v Cerekvicích a Klabavě v Hrádku ale stále trvá třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Další srážky by se už vyskytnout neměly. Od pátku by se mělo výrazně oteplit, víkend bude nejspíš slunečný s teplotami až 23 stupňů Celsia.

Dobrá zpráva přišla ve čtvrtek také v Senátu. Politici podle očekávání schválili tzv. povodňové dluhopisy. Vláda na pomoc obyvatelům z nejpostiženějších míst uvolní až tři miliardy korun. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident.

Sledovali jsme online

 
3.6.2010 06:30 | 6:30 - Hladiny řek na Šumavě rostou
Na jihu Čech spadlo za posledních 24 hodin od 17 do 52 milimetrů vody, více pršelo v západní části Šumavy. Hladiny řek stoupají, ohrožení platí na Blanici, pohotovost na Malši, bdělost na celkem osmi místech. Voda zatím neohrozila lidská obydlí. Hasiči do 05:00 nikde nečerpali vodu, ráno se zřítila na rodinný dům opěrná zeď v Hluboké nad Vltavou, nikdo nebyl zraněn, řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.

Třetí stupeň ohrožení platí na řece Blanici, a to v měřících stanicích v Blanickém a Podedvorském mlýně, v Bavorově je na dvojce. Pohotovost byla vyhlášená také na Malši v Pořešíně a v Roudné. Nejnižší stupeň bdělost mají na Blanici u Písku, na Zlatém potoce v Hracholuskách, na Malši v Římově, na Stropnici v Komařicích, Černovickém potoce i na Teplé Vltavě v Lenoře a na Černé a Volyňce. Vyplývá to z informací Povodí Vltavy.

"Nejvíce srážek spadlo na jihu Čech na Churáňově - 53 milimetrů, hodně pršelo v Novohradských horách, třeba v Pohorské Vsi spadlo 47 milimetrů srážek, ve Vimperku 38. Větší množství srážek spadlo v západní části Šumavy na Plzeňsku," řekl ČTK Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu.
3.6.2010 07:11 | 6:55 - Včerejší situace

Záplavy: Co se dělo ve středu. Sledovali jsme online:

3.6.2010 07:17 | 7:11 - Dolní toky na jižní Moravě stále stoupají
Nejvyšší průtoky hlásí jihomoravští vodohospodáři na řece Moravě, kde platí třetí a tedy nejvyšší povodňové stupně ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Třetí stupeň, tedy ohrožení, museli vodohospodáři vyhlásit v noci na dnešek i na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, zdaleka ale neodpovídá povodním z roku 1997.

V Jihomoravském kraji platí i několik druhých stupňů, které znamenají pohotovost. Je tomu tak na Svratce ve Veverské Bítýšce a v Brně na Poříčí. Dvojka je i v Bílovicích na řece Svitavě, na Jihlavě v Ivančicích u Brna a v Rokytné v nedalekém Moravském Krumlově. Pohotovost hlásí i dolní tok řeky Dyje u Břeclavi.

Zatímco průtoky řek jdou v dolních částech stále nahoru, hladiny na horních částech a tamních přítocích již klesají. Ústup je znatelný ve Strážnici na Hodonínsku i na Svitavě. Podle vodohospodářů by se měla dnes situace uklidňovat.

Jihomoravský kraj vyhlásil ve středu kvůli nepříznivé povodňové situaci na osmi místech regionu stav nebezpečí. Bude platit deset dní. Vedení kraje má toto opatření umožnit lepší koordinaci činnosti integrovaného záchranného systému.

Jihomoravští hasiči měli ve středu 125 výjezdů k čerpání vody a spadlým stromům. Zatímco ráno zasahovali hlavně na Hodonínsku, později přibývalo výjezdů na Vyškovsko a Brněnsko. Zatím nebylo nutné nikoho evakuovat a pravděpodobně se tak ani nestane.

Stav nebezpečí je vyhlášen v lokalitách Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou, Kyjov, Bučovice, Slavkov u Brna, Šlapanice a Židlochovice. Opatření se vztahují na katastrální území obcí ležících u vodních toků Morava, Kyjovka, Litava, Velička, Svodnice, Radějovka, Morávka a Svratka.
3.6.2010 07:21 | 7:22 - Morava na středním toku mírně klesá
Ve Zlínském kraji stále vykazuje stav ohrožení řeka Morava v Kroměříži, Otrokovicích a Spytihněvi; hladina ale již kulminovala a mírně klesá.
3.6.2010 07:22 | 7:25 - Na severovýchodě hladiny klesají
Hladiny toků v Moravskoslezském kraji dále klesají. Stav ohrožení už je pouze na Opavě v Děhylově. Večer má opět pršet, ne však intenzivně.
3.6.2010 07:25 | 7:28 - Cesta Koryčany - Jestřabice bude uzavřena několik měsíců
Ve Zlínském kraji jsou stále uzavřené některé komunikace. Policie jejich seznam aktualizuje na svých internetových stránkách. Uzavřena je cesta z části Kelče na Vsetínsku Němetice do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Dokonce několik měsíců bude na Kroměřížsku kvůli sesuvu půdy a poškození vozovky uzavřena komunikace mezi městem Koryčany a jeho částí Jestřabice.
3.6.2010 07:36 | 7:36 - V Sušici evakuován dětský tábor
Na pět desítek dětí z chatek v osadě Luh v Sušici evakuovali v noci na dnešek preventivně hasiči kvůli zvednuté hladině Otavy.
3.6.2010 07:55 | 7:55 - Ohrožení i v Libereckém kraji
Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři v Libereckém kraji na Smědé v Předláncích a na Jeřici v Mníšku. Voda zalila pole a louky, už ale klesá.
3.6.2010 08:29 | 8:29 - Hladiny v Olomouckém kraji klesají
Hladiny většiny řek v Olomouckém kraji postupně klesají. Třetí povodňový stupeň platí pouze v Moravičanech a Lošticích na Šumpersku.
3.6.2010 09:16 | 9:05 - Noc přinese další srážky
V horských oblastech spadlo za posledních 24 hodin kolem 60 milimetrů srážek, v Krkonoších až 80 milimetrů. Vydatný déšť rozvodnil některé toky, řeka Odra, Otava, Morava a menší toky v povodní Labe a Vltavy dosáhly dokonce třetích stupňů povodňové aktivity. Déšť během dne ustane, v noci na pátek bude ale znovu pršet, uvádí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Srážkové mraky se ve středu posunuly z Moravy nad území Čech, do rána se rozvodnily především menší toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu, Šumavu, Jizerské hory a Krkonoše. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl v noci na dnešek dosažen například na Svratce, Moravě, Třebůvce, Opavě, Odře, Novohradce, Loučné, Blanici či Smědé. Všechny řeky, kromě Opavy a Moravy, už ale kulminují.

V průběhu dne podle meteorologů budou rozvodněné řeky na dolních tocích dosahovat už jen prvních nebo druhých povodňových stupňů, nebezpečí tedy nehrozí. V noci na pátek ale začne na severovýchodě republiky, zejména v Beskydech, znovu vydatně pršet. Hladiny menších řek opět stoupnou.
3.6.2010 09:19 | 9:19 - V Masojedech na Kolínsku se zřítila zídka na dům
Kamenná hradební zídka se dnes vlivem deště sesunula na starší domek v Masojedech na Kolínsku. Nikdo nebyl zraněn. Dům prohlédne statik.
3.6.2010 09:21 | 9:21 - V Pardubickém kraji přetrvávají záplavy na menších tocích
Hladiny některých řek v Pardubickém kraji zůstávají kvůli vytrvalým dešťům nad svými obvyklými úrovněmi. Nejvyšší stupeň ohrožení vodohospodáři hlásí na Loučné v Cerekvici nad Loučnou na Orlickoústecku. Méně jsou rozvodněné další tři toky, vyplývá z údajů státního podniku Povodí Labe.

V Cerekvici stoupla voda za 24 hodin o více než metr. "Škody zatím nejsou velké, čerpáme vodu z mateřské školy, kterou povodně často ohrožují. Jinak voda je ve sklepech asi dvou nebo tří rodinných domů," řekl ČTK starosta Milan Šalda.

Novohradka v Luži na Chrudimsku již v noci kulminovala a hladina klesla na druhý povodňový stupeň. Na této úrovni jsou také Třebovka v Třebovicích, Chrudimka v Hamrech, Novohradka v Úhřeticích a Doubrava v Pařížově. Na dalších místech je první povodňový stupeň.

Hasiči zvýšené hladiny řek monitorují. Například na Svitavsku ve Vranové Lhotě museli ve středu večer odčerpávat vodu ze sklepa objektu a odstřelit břeh řeky, v Jevíčku byl zatopen vstup k rampám ve firmě, v Bystré čerpali vodu ze zatopené komunikace a uvolňovali kanalizaci pod vozovkou. Na jiných místech připravovali pytle s pískem, odčerpávali vodu ze sklepů nebo zajišťovali sesouvající se kameny se skály.
3.6.2010 10:16 | 9:58 Potíže po celém Středočeském kraji

Vytrvalý déšť přidělává starosti hasičům po celém Středočeském kraji. Podle ředitele kolínského územního odboru hasičského záchranného sboru Jana Bradny například vyjíždějí čerpat sklepy nebo odstraňovat spadlé stromy.

3.6.2010 10:38 | 10:18 Na Slovensku zaplaveno několik obcí
Povodně stále ohrožují lidi na jihozápadě Slovenska, kde zůstávají evakuovány stovky osob. Zaplaveno bylo několik obcí v okrese Nové Zámky. Nejhorší je situace v Šuranech, kde hasiči musí kvůli stoupající hladině řeky Nitry zvyšovat protipovodňové hráze. Situace na východě země se naopak zklidňuje.
3.6.2010 11:05 | 10:59 Opěrná zeď se sesula i v Pcherách na Kladensku
Podobně jako v Masojedech na Kolínsku i v Pcherách na Kladensku příval dešťové vody podmáčel opěrnou zeď na zahradě mezi dvěma domky. Její část se sesunula, další zřízení ale podle hasičů nehrozí. "Potvrdil mi velitel výjezdu, že je už všechno v pořádku, jenom tam pro jistotu ještě pošlou statika," řekl ČTK starosta František Dufek. Zeď podle něj stojí na jílu a byla v poslední době přestavovaná. "Měli to tam rozestavěné, proto se to utrhlo," dodal.
3.6.2010 11:30 | 11:20 Hladiny řek na jihu Čech klesají
Hladiny řek na jihu Čech v oblasti Šumavy a Novohradských hor pomalu klesají, v 10:30 už klesly pod třetí povodňový stupeň. Pohotovost ještě platí na Blanici, Zlatém potoce a Malši. Na 11 měřících místech je první stupeň aktivity - bdělost. Na severu kraje jde od 06:00 ještě mírně nahoru hladina Otavy v Písku, za tři hodiny se zvýšila o 35 centimetrů. Vyplývá to z informací Povodí Vltavy.
3.6.2010 11:37 | 11:35 Vrata v Praze na Čertovce se uzavřou
Dnes v poledne se uzavřou speciální několikatunová protipovodňová vrata na Čertovce. Povodí Vltavy totiž předpokládá, že Vltava v Praze dosáhne prvního stupně povodňové aktivity, tedy nastane stav bdělosti, informovalo ČTK tiskové oddělení pražského magistrátu. Jde o preventivní opatření, záplavy Praze nehrozí.
3.6.2010 11:45 | 11:46 Hladiny většiny řek na jižní Moravě stoupají
Hladiny řek na jižní Moravě na většině míst stále stoupají. Nejvyšší průtoky hlásí vodohospodáři na řece Moravě, kde platí třetí a tedy nejvyšší povodňové stupně ve Strážnici na Hodonínsku, a v Lanžhotě na Břeclavsku. Třetí stupeň, tedy ohrožení, museli vodohospodáři vyhlásit v noci na dnešek i na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, neodpovídá ale povodním z roku 1997.
3.6.2010 11:45 | 11:50 Hejtman Hašek se obává dalších srážek
Vodohospodáři a vedení Jihomoravského kraje s obavami vzhlíží k dnešní noci, neboť má na Moravě znovu začít pršet, a to i v oblastech se zvýšeními hladinami řek. "Dobrá zpráva je, že povodně a povodňová situace nemá extrémní vývoj, špatná pak, že bude znovu v noci pršet," řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD) po dopoledním zasedání krizového krajského štábu.
3.6.2010 12:10 | 12:11 Prudké deště i silný vítr

Moravu večer opět zasáhnou prudké deště, řeky v Beskydech, Jeseníkách a Bílých Karpatech dosáhnou stavu ohrožení. Přidá se navíc i silný vítr.

3.6.2010 12:41 | 13:39 V Libereckém kraji už je na Smědé a Jeřici jen druhý stupeň
Hladiny řek v Libereckém kraji klesají. Ve Frýdlantském výběžku na Smědé v Předláncích a Jeřici v Mníšku platil ještě ráno stav ohrožení, hladiny ale postupně klesly na druhý povodňový stupeň a vody dál ubývá. Do normálu se postupně vrací i Nisa v Hrádku a Jizera v Železném Brodě.
3.6.2010 13:51 | 13:51 Hladiny na jihu Moravy začaly klesat

Relativně pozitivní zpráva přišla z Jihomoravského kraje, hladiny většiny řek v regionu začaly po poledni klesat. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, neodpovídá ale povodním z roku 1997.

"Dobrá zpráva je, že povodně a povodňová situace nemá extrémní vývoj, špatná pak, že bude znovu v noci pršet," řekl novinářům hejtman Michal Hašek po dopoledním zasedání krajského krizového štábu.  

3.6.2010 14:33 | 14:33 Povodně bude řešit i Senát

Senátního hospodářský výbor dnes dopoledne podle očekávání doporučil schválit vládní novelu o vydání povodňových dluhopisů na úhradu škod, které způsobily letošní záplavy na Moravě. Senát bude novelu projednávat ve zkráceném řízení už dnes odpoledne.

Vláda plánuje vydat dluhopisy v objemu do tří miliard korun. Potřebuje kvůli tomu doplnit zákon o dluhopisovém programu, který byl přijat po záplavách v polovině loňského roku.

3.6.2010 15:03 | 14:44 Situace na Vysočině

Druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost platí dnes odpoledne (ve 14 hodin) na Vysočině na Sázavě v Chlístově a na říčce Šlapance v Mírovce na Halíčkobrodsku.

První stupeň předpokládající bdělost platí v kraji na Želivce v Poříčí a v Želivě, na Sázavě ve Světlé nad Sázavou a Havlíčkově Brodě, na Doubravě v Bílku, na Svratce v Dalečíně a Borovnici, na Želetavce v Jemnici a Oslavě v Mostišti a Dolních Borech.

"Štáb krajské povodňové komise monitoruje aktuální vývoj počasí, na území Vysočiny však neprší a hladiny řek klesají," řekla ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová.

3.6.2010 15:09 | 14:51 Před velkou vodou nás zachránil hnůj

Starý hnůj ze stáje hřebce Frenka zachránil před zatopením dům Milana Míčka z opavské části Zlatníky.

"Zachránil nás kůň. Písek jsme neměli. Tak jsme použili starý uleželý hnůj, který jsme nacpali do igelitových pytlů," popsal ČTK svůj "vynález" dlouholetý jezdecký trenér. Dodal, že i mezi pytle a domovní dveře hnůj nasypal a ušlapal.

"Pomohlo to. Kdybychom se takto nepřipravili, tak máme ve spodním patře víc jak deset centimetrů vody," domnívá se.

3.6.2010 15:12 | 15:13 Řeky v Olomouckém kraji začaly klesat

Hladiny většiny řek v Olomouckém kraji postupně klesají. Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, ale nadále platí na řece Moravě v Moravičanech a na říčce Třebůvce v Lošticích na Šumpersku.

Problémy má v současné době město Kojetín, kde voda z řeky Moravy kulminuje. 

Jaroslav Hrubý z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje řekl, že proti středě je situace v regionu podstatně klidnější. "Dokonce už se čerpají sklepy tam, kde se nepředpokládá, že do nich voda znovu nateče," řekl Hrubý.

3.6.2010 15:18 | 15:45 Kvůli povodním budou menší sklizně

Dosavadní velmi deštivé a chladné počasí zřejmě českým pěstitelům způsobí meziročně výrazný pokles sklizně raných třešní, švestek, meruněk a dalších peckovin. Ohrožena je i kvalita ovoce, protože kvůli trvalým dešťům ovocnáři jen velmi obtížně bojují s houbovými chorobami. 

"Nejvíce postižené jsou rané třešně, které možná ani žádné nebudou. Třešně kvůli nedostatku slunečního svitu nedozrávají a při trvalých deštích praskají již zelené," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. U meruněk by podle něj pokles úrody mohl být až 50 procent.

3.6.2010 15:29 | 15:29 Senát schválil povodňové dluhopisy

K úplnému souhlasu s vydáním povodňových dluhopisů na částečnou úhradu škod, které způsobily letošní záplavy na Moravě a ve Slezsku, chybí už jen podpis prezidenta.

Senát dnes podle očekávání hladce schválil ve zrychleném řízení vládní novelu, která umožní kabinetu vydat dluhopisy v objemu do tří miliard korun. Má je koupit Evropská investiční banka.

Peníze by podle premiéra Jana Fischera mohly být k dispozici do měsíce poté, co se novela objeví ve Sbírce zákonů. "Prostředky budou čerpány pouze na základě skutečné, zdůvodněné a naléhavé potřeby, a to maximálně do výše tří miliard korun. Neznamená to, že skutečně ta potřeba v té výši bude," řekl senátorům premiér.

Více se dočtete ZDE: Senátoři kývli na dluhopisy, někteří ale zákon kritizují

3.6.2010 15:53 | 15:53 Premiér: Musíme zlepšit prevenci

Všechny složky záchranného systému fungovaly podle premiéra Jana Fischera během posledních povodní bezvadně. Pokud jde o současné povodně, premiér řekl, že situace je pod kontrolou.

"Nedaří se to, abychom uměli zmenšit takovýto ničivý dopad povodní," uvedl premiér s tím, že nejde jen o budování protipovodňových opatření, ale také o změnu při rozhodování o umístění některých staveb v záplavových územích.

3.6.2010 15:55 | 15:59 Česko čeká první letní víkend

Od dnešní noci začne ubývat oblačnosti, takže v sobotu už bude slunečno. První víkendový den přinese maximální teploty kolem 25 stupňů, v neděli vystoupají ještě o další tři stupně výš. Teplý víkend by mohl zlomit dlouhé týdny deštivého a poměrně chladného počasí, které do Česka přineslo povodně.

Neobvykle studený a mokrý byl celý letošní květen. Podle některých odborníků za to mohl oblak z popela islandské sopky, který se rozptýlil nad většinou Evropy.

3.6.2010 16:00 | 16:04 Zlínský kraj - Kunovice
Lidé ve Zlínském kraji dnes odstraňují následky středečních povodní. Záchranáři nadále na řadě míst čerpají vodu ze zaplavených míst i v lokalitách, kde vodní laguny ohrožovaly obydlené oblasti. Situace je zřejmě momentálně nejvážnější v Kunovicích na Uherskohradišťsku, kde bylo zaplaveno asi 40 domů. Stav ohrožení v kraji nadále vykazuje řeka Morava v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku, hladina dnes klesla jen o několik centimetrů. Nadále v kraji platí stav nebezpečí.
3.6.2010 16:01 | 16:20 Problémy pro vodáky
Současné silné deště a vzedmuté hladiny řek pravděpodobně ještě o víkendu znemožní nebo minimálně ztíží jejich splouvání. Platit to má o horních tocích například Smědé na Liberecku, Jizery, Labe, Vydry či Otavy. Rychlý průtok vody a s tím spojené problémy mohou vodáci očekávat i na dolních tocích například Sázavy a Lužnice. ČTK o tom dnes informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
3.6.2010 16:22 | 16:38 Jih Čech bez ohrožení

Hladiny řek na jihu Čech nadále klesají. První stupeň platí na celkem 15 místech. Ve všech přehradách jsou podle mluvčí povodí Petry Krainové volné prostory na zadržení vody.

"Pro dnešek očekáváme jenom nějaké drobné přeháňky, které výrazněji nezasáhnou do vývoje, takže horní úseky řek a menší řeky už klesají všechny, jsou po kulminaci. Vlna se bude posouvat dál po toku - po Otavě, po Lužnici, střední a dolní úseky řek budou tedy ještě stoupat, Otava během dneška, Lužnice asi i během zítřka," řekla ČTK hydroložka Kateřina Štěrbová.

 

3.6.2010 17:44 | 17:12 Počasí přeje rejdařům

Zatímco déšť výrazně komplikuje železniční i silniční dopravu, labští rejdaři se radují. Mohou totiž v příhraničním neregulovaném úseku plout na plný ponor. Podle posledních údajů ministerstva dopravy činil možný ponor u hranic polovinu dní v květnu přes 200 centimetrů, hranice ekonomické plavby je přitom 140 centimetrů.

"Měsíc květen tak byl z plavebního hlediska pro provozovatele vodní dopravy měsícem příznivým až ideálním. Vývoj pro další měsíce bude zcela závislý na srážkách - při pokračování současné srážkové aktivity může pokles stavu vodočtu, a tím i snižování hloubky pod ekonomické rozhraní nastat později, než je obvyklé," uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka.

3.6.2010 17:49 | 17:49 V Plzni voda opadla

Hladiny šumavských řek, které se ráno rychle zvedly, během dne klesly a večer byly toky bez povodňových stupňů. Nejvyšší stupeň - ohrožení pominul i na Klabavě v Hrádku u Rokycan. Na Klabavě zůstávají druhé stupně v Hrádku, kde už řekla zvolna klesá, na odtoku z vodního díla Klabava a v Nové Huti. Na druhém stupni se také většinu dne držela Úhlava v Klatovech, uvádějí vodohospodáři.

3.6.2010 19:41 | 18:25 Voda na Liberecku ubývá
Hladiny řek v Libereckém kraji klesají. Ve Frýdlantském výběžku na Smědé v Předláncích a Jeřici v Mníšku platil ještě ráno stav ohrožení. Smědá se ovšem už v podvečer vrátila do normálu, na Jeřici zůstává pouze stav bdělosti a vody dál ubývá. Do normálu se vrátila i Nisa v Hrádku a Jizera v Želeném Brodě.
3.6.2010 19:42 | 18:51 Stěhování lodi pro bezdomovce
Své obvyklé místo v Praze na Vltavě musí kvůli vyšší hladině opustit loď pro bezdomovce Hermes. Remorkér ji večer odtáhne do přístavu na Smíchově. "Přehrady začaly upouštět, aby měly místo na vodu, tak proto se zvedla Vltava ... Voda prostě stoupla a ta loď musí pryč, stejně jako všechny ty botely a všechny ty lodě, které jsou na náplavkách," řekl ČTK Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, což je příspěvková organizace hlavního města. Podle něj jde o postup v souladu s povodňovým plánem.
3.6.2010 20:18 | 19:23 Automobilka přerušila provoz

Slovenská továrna francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën v Trnavě dnes odpoledne přerušila výrobu, večer ji však opět obnoví. Přerušení bylo způsobeno záplavami, kvůli nimž chyběly součástky od dodavatele Kongsberg Automotive, kterému voda zaplavila provozovnu v průmyslovém parku ve Vráblích. ČTK to řekl mluvčí trnavského závodu Peter Švec.

Závodu PSA chyběly řadicí páky, které nedokáže získat od náhradního dodavatele. "V současnosti je situace taková, že voda už opadla, takže se nám podařilo dostat se k řadicím pákám, které závod vyrobil ještě předtím, než ho to zatopilo," poznamenal Švec. Dodal, že lisovna automobilky začne znovu vyrábět ve 22:00, zbytek automobilky, který pracuje na dvě směny, se připojí ráno.

Související