Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek vyzval stranu Věci veřejné (VV), aby vrátila šest milionů korun, které dostala na volební kampaň od miliardáře Zdeňka Bakaly, nebo aby je předala sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. To zastupuje nájemníky, kteří usilují o koupi bývalých bytů OKD, které nyní vlastní Bakalova společnost RPG Byty.

Finančník Bakala ve středu oznámil, že před volbami daroval ODS, TOP 09 a VV dohromady 28,5 milionu korun, aby podpořil odpovědné politiky s reformním programem. Občanští demokraté dostali od muže, kterého americký časopis Forbes umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, 15 milionů korun. Straně TOP 09 věnoval Bakala 7,5 milionu korun.

"Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chci zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v České republice," napsal Bakala v prohlášení.

Věci veřejné se Zaorálkově výzvě brání. Finanční dar od Bakaly podle nich stranu k ničemu nezavazuje. "Při jednání se obě strany shodly, že tento dar není a nebude spojen s žádnou protislužbou. Ze strany dárce tedy není vázaná žádnými protislužbami," sdělil předseda VV Radek John. Dar je podle Johna důkazem, že VV jsou "respektovanou politickou stranou bojující proti zadlužování".

K daru se má vyjádřit i TOP 09 

ČSSD podle Zaorálka považuje za zcela absurdní, že VV před volbami otevřeně napadla Bakalu, že nájemníky bývalých bytů OKD obelhal nesplněním slibu, že jim umožní tyto byty odkoupit za netržní cenu.

"Chci, aby si lidé mohli byty OKD konečně koupit," napsala kandidátka VV za Moravskoslezský kraj Kristýna Kočí v jednom letáku, který byl možná vytištěn za Bakalovy peníze, uvedl Zaorálek. "Na našem programu v Moravskoslezském kraji se nic nemění, stejně tak se nemění konkrétní body našeho volebního programu v závislosti na jakémkoli sponzorském daru," řekla dnes Kočí.

ČSSD už vyzvala i TOP 09, aby k Bakalovu prohlášení zaujala stanovisko. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka v tiskovém prohlášení připomněl, že místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek loni v létě popíral, že by Bakala jakkoli stranu podporoval. Podle ČSSD je to zjevným dokladem o rozporu mezi slovy a činy TOP 09. Z Bakalova prohlášení ovšem není zřejmé, kdy stranám peníze poskytl.

Spor mezi Bakalou a nájemníky se týká zhruba 45 tisíc bývalých bytů těžební společnosti OKD na severu Moravy. V současnosti je vlastní firma RPG Byty, dceřiná společnost RPG Industries, jejímž je Bakala spoluvlastníkem.

RPG Industries se k bytovému fondu dostala koupí společnosti Karbon Invest (KI), která byty získala při privatizaci státního podílu v těžařské společnosti OKD v září 2004. Tehdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si je chtějí dlouhodobě odkoupit.

Společnost RPG Industries ale později převedla byty na svou dceřinou firmu RPG Byty, za což dostala od ministerstva financí (MF) pokutu 30 milionů korun. Podle něj tímto převodem porušila privatizační smlouvu.

Ministerstvo podalo vůči firmě RPG Byty i návrh na předběžné opatření, které jí dočasně znemožnilo nakládat s byty jinak, než je nabídnout současným nájemníkům. Pražský městský soud ale opatření v březnu zrušil. RPG Byty přitom už před časem prohlásila, že uznává i nadále platnost privatizační smlouvy z roku 2004.

Americký časopis Forbes umístil Bakalu na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem 1,2 miliardy dolarů (asi 22,6 miliardy korun) 828. místo. Zdeněk Bakala je majoritní vlastník Economia a.s., vydavatele HN a serveru iHNed.cz.