Bohuslav Blair? Nebo spíš Tony Hašek? Prostě nový český Tony Blair - politik, který v Británii na začátku 90. let proměnil zatracované labouristy v moderní levicovou stranu pro mladé vzdělané lidi. Někdo takový má zachránit českou ČSSD.

Lídři sociální demokracie se právě teď, po volebním debaklu, rozhodují, jak udělat z ČSSD atraktivní stranu. A role lídra je klíčová. Musí takového Tonyho Blaira najít. A to je trochu problém, ČSSD má k dispozici zatím jen dva kandidáty.

"Jsem připraven pomoci ČSSD překonat obtížné období a začít opět vyhrávat volby," řekl HN prozatímní šéf strany Bohuslav Sobotka. "Budu kandidovat na předsedu, pokud bude mimořádný sjezd," řekl zase jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sobotka: Strojený a bez charizmatu 

Bohuslav Sobotka sice patří k nejpopulárnějším politikům v zemi, ale hlavně kvůli tomu, že se vždy schovával ve stínu svých předsedů. Působí klidně, mluví věcně, nerozčiluje se a ve srovnání například s Jiřím Paroubkem se logicky jeví mnohem sympatičtěji. Jenže je také velmi strojený a bez charizmatu. U stranické dvojky nebo trojky to nemusí vadit, u lídra strany je charizma povinnou výbavou.

Sobotka se také pečlivě vyhýbá nepříjemným situacím. "V Lidovém domě se vždycky všichni smějí, že když je tiskovka a má se tam vysvětlovat něco ne úplně pozitivního, Bohouš Sobotka má jako na potvoru vždycky něco neodkladného na Moravě," řekl HN sociální demokrat, který s ohledem na kandidaturu Sobotky na předsedu ČSSD nechtěl být jmenován.

Hašek: Řečník a stratég 

Jihomoravský hejtman a bývalý šéf poslanců ČSSD Michal Hašek na tom není lépe. Jeho předností je, že patří mezi nejlepší řečníky své strany. Jiří Paroubek ho před několika lety proměnil z nesmělého mladičkého poslance na jednu z hlavních tváří strany. A také je velký stratég. Má ale handicap, chybí mu tvář lídra, který by z billboardů lákal masy. I to je v politice důležitá vlastnost.

ČSSD si bude svého poparoubkovského lídra volit nejspíš na podzim před komunálními a senátními volbami. Sobotka i Hašek mají srovnatelné šance. Plusem pro Sobotku je, že si část strany myslí, že když to ODS vyšlo se slušňákem Nečasem, může to ČSSD vyjít se slušňákem Sobotkou. Hašek si zase dokáže zajistit pro volbu předsedy lepší podporu.

Pokud jde o novou tvář ČSSD, kandidovat by podle svých slov mohl i Zdeněk Škromach nebo brněnský primátor Roman Onderka. Ani jeden ale v tuto chvíli nemají šanci.

Nepůjde ale jen o post lídra. ČSSD chce zcela změnit svojí image a dokonce i program. "Musíme změnit styl," říká Hašek. A stejně jako Sobotka mluví o tom, že strana se musí zmodernizovat a omladit.

Z rozhovorů s předními sociálními demokraty vyplývá, že ČSSD chce přestat oslovovat pouze nespokojené voliče s průměrnými příjmy. Chtějí po letech nabídnout program i městské střední třídě a mladým. Labouristé se v 90. letech například vzdali svých původních principů, jako například znárodňování průmyslu. ČSSD chce být také "radikální", byť detaily zatím neřeší.

Další změnou má být velmi silné vymezení vůči KSČM. "Ukazuje se, že je to nevyřešený problém a voliči i jiné strany nás s nimi stále spojují," analyzuje Škromach.

A v neposlední řadě chce ČSSD nastavit příjemnější tvář a skončit s útočným stylem Jiřího Paroubka. "Budeme se vydávat méně marketingovou cestou, musíme více se zaměřit na program," říká například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.