Odcházející předseda ČSSD Jiří Paroubek v pátek poprvé od přiznání faktické volební porážky promluvil s novináři, i když velmi nepřímo a nezáměrně. Jeho projev na první schůzi klubu nově zvolených poslanců sociální demokracie zněl až za dveře uzavřeného zasedání.

Před závěrem Paroubkova proslovu, na jehož konci zněl potlesk, byli přítomní novináři vykázáni dál od zasedací místnosti. Předseda ČSSD rozebíral příčiny slabého výsledku strany ve volbách, kritizoval Věci veřejné a komentoval také aktuální situaci uvnitř sociální demokracie.

O Věcech veřejných Paroubek hovořil jako o "mafiánském projektu ODS" a o Johnovi jako o drzém, nestoudném lídrovi, demagogu a populistovi. "Je nutné s tím počítat," varoval poslance ČSSD Paroubek, podle kterého budou hrát Věci veřejné roli opozice ve vládní koalici, o které s nimi vyjednávají ODS a TOP 09. Johna označil za pravděpodobně hlavního soupeře ČSSD.

Podle Johna je zřejmé, že se Paroubek nepoučil z "porážky" ve volbách a pokračuje ve svém "dinosauřím slovníku". Je zbytečné se k tomuto útoku vyjadřovat, usoudil.  

Novým lídrem zřejmě Sobotka, nebo Hašek 

Sociální demokracii čeká buď na podzim mimořádný kongres, nebo v březnu řádné setkání, na kterém si delegáti vyberou nové vedení. Prozatím se o funkci předsedy přihlásili dva kandidáti - 1. místopředseda strany Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašel. 

Paroubek upozornil na to, že pokud by se sjezd konal koncem září, zasáhl by do předvolebního boje a mohla by utrpět jednota sociální demokracie. Na podzim budou lidé volit třetinu senátorů a obecní zastupitele. Podle Sobotky se ČSSD v příštích měsících a letech změnám nevyhne. "Budou možná rozsáhlejší, než si nyní ve vedení strany myslíme," uvedl Sobotka, který ale hovořil o koncepčních změnách, nikoli o personálních čistkách.

Ve vedení ČSSD demokracie je podle Paroubka osm až deset lidí, za něž nyní není náhrada pro debaty a obraz strany. "Je lepší měnit trenéra než tým," zdůraznil Paroubek. Svého rozhodnutí odejít, jak uvedl již dříve, nelituje. Také se pozastavil nad údajně slabou aktivitou členů sociální demokracie. "Jsme někdy generálové, někdy maršálové bez vojska," posteskl si.

Slabší než očekávaný volební zisk ČSSD vidí Paroubek například v kampani ODS, která nebyla pozitivní, ale měla podle něj odradit voliče ČSSD. Paroubek poukazoval na údajné výpady médií vůči sobě a vyjádření celebrit v tisku, které se vyslovovaly prakticky shodně pro pravicové strany, i postoje zájmových skupin, jmenoval farmaceutické firmy a velké finanční skupiny.

"Byli jsme masírováni ze všech stran," poznamenal. Podobně se vyjádřil i v dopise, který rozeslal spolustraníkům. "Pokud je dnešní výsledek voleb slabým vítězstvím, cesta vnitřní rozháranosti a svalování viny jeden na druhého by byla skutečnou prohrou," stojí mimo jiné v dokumentu.

Sociální demokraté podle Paroubka měli více poukazovat na dluhy, které zanechala vláda ODS v čele s Mirkem Topolánkem. Stav veřejných financí byla podle Paroubka jediná programová oblast, v níž lidé nedávali přednost ČSSD před jinými stranami.

Vláda bude mít podle Paroubka po podzimních volbách 1,5 roku na provedení nepopulárních kroků. Pravicový kabinet podle něj změní Českou republiku za čtyři roky "k nepoznání". Sociální demokraté se musí připravit na opoziční roli, dodal.