Cyril Svoboda v neděli rezignoval na funkci předsedy KDU-ČSL. Oznámil to hned v úvodu nedělní celostátní konference KDU-ČSL, na níž se sešli v pražském paláci Charitas zástupci organizací z celé republiky. Svoboda hned po prohraných volbách oznámil, že odstupuje, posléze ale upřesnil, že až k termínu konání sjezdu strany.

Bývalý předseda novinářům řekl, že se chce vrátit k diplomacii a na post šéfa lidovců znovu kandidovat nebude. Má svůj tip, kdo by stranu měl vést po něm, nechtěl ho však prozradit. Podle něj to nemusí být za každou cenu "nová tvář", jak volají někteří členové strany.

"Jde totiž o to, aby to byl člověk, kterému lidé uvěří, že je skutečně autentický, protože my jsme ztratili naše tradiční hlasy a zároveň se nám nepodařilo získat hlasy nerozhodnutých voličů," řekl. Podle Svobody je nutné nyní udělat vážné kroky k revitalizaci strany. "Ale nejsem předseda, nebudu předsedou, takže nebudu dávat císařské rady," shrnul.  

Svoboda se také přikláněl k názoru, aby nový sjezd byl do komunálních voleb. Původně se uvažovalo i o červnovém setkání, to ale regiony odmítaly.

Lidovce povede Šojdrová

"Cyril Svoboda vzal zodpovědnost na sebe, myslím, že to je správné, a členové předsednictva vyjádřili svoji sebereflexi, že bereme i zodpovědnost na sebe. Já sama jsem řekla, že nebudu kandidovat na funkci předsedkyně, protože se cítím za volební neúspěch zodpovědná," řekla první místopředsedkyně KDU Michaela Šojdrová, která stranu do sjezdu bude řídit.

Kdo bude nejvhodnějším kandidátem na nového šéfa strany, nechtěla místopředsedkyně předjímat. Musí to podle ní být osoba důvěryhodná, která osloví voliče nejen stávající, to už nestačí, ale i voliče, kteří lidovce nevolili, nebo je strana ztratila. "To je úkol číslo jedna pro celou stranu, návrhy záleží na fantazii všech členů KDU-ČSL. Já věřím, že se najdou kandidáti, kteří to vezmou jako výzvu - pro sebe, pro tuto politickou scénu," dodala.

Šojdrová v neděli kromě podzimního termínu sjezdu navrhla, aby delegáti na sjezd byli nově zvoleni. Změna musí nastat nejen v nejvyšším vedení, ale i ve vedení základních organizací. Nutný je také ekonomický audit.

"Dohodli jsme se na sjezdu 28. září s tím, že jsme výrazně zvýšili počet účastníků. Klíč bude jeden delegát na sto členů, což je téměř třikrát více, než bylo na minulém sjezdu," řekla Šojdrová.  

Po prohraných volbách mají lidovci v parlamentu jen čtyři senátory. Neúspěch má podle Svobodových vnitrostranických kritiků umožnit generační obměnu ve vedení. Zatím ale projevili zájem už známí politici KDU-ČSL, například bývalý místopředseda David Macek a bývalý poslanec a mluvčí lidovců Jaroslav Orel.

Média spekulují i o europoslankyni Zuzaně Roithové, které by ale vykonávání funkce komplikovalo práci v Evropském parlamentu, a o vdově po exministrovi zemědělství a někdejším předsedovi strany Josefu Luxovi Věře, ta se však být vůdkyní necítí.