Od srpna budou lidé za všechny půllitrové pivní láhve, které mají korunkový uzávěr, platit tříkorunová záloha. Změnu na návrh ministerstva průmyslu a obchodu stihl schválit ještě úřednický kabinet Jana Fischera.

"Předkládaný materiál jsme přijali hladce. Překvapilo mě jen, že debata k tématu se vede již od roku 2008, to je déle než třeba k energetické koncepci," uvedl s úsměvem premiér po zasedání vlády.

Návrh reaguje na zastaralé předpisy, které určují, za jaké typy lahví zálohu platíme. Podle ředitelky odboru ekologie ministerstva průmyslu a obchodu Pavlíny Kulhánkové se tak nově záloha bude vztahovat na druh uzávěru, ne tvar lahve.

„V současnosti se vyskytuje na trhu zhruba sedm typů hlavních pivních lahví o objemu půllitru. Dá se říct, že už osmdesát procent trhu s pivem používá jiné typy lahví, než popisuje právě nařízení vlády. Proto dochází k dorovnání aktuálního stavu na trhu, kdy nebudou v nařízení vlády vyobrazovány jednotlivé pivní láhve, na které se vztahuje záloha,“ řekla pro Radiožurnál Kulhánková.

Záloha za láhve na minerálku zlevní

Sníží se i tříkorunové zálohy na skleněné láhve pro minerální vodu o obsahu 0,7 litru na jednu korunu. Vychází se tím vstříc výrobcům, kteří láhve musí vykupovat i přesto, že je sami nevyprodukovali.

Mluvčí ministerstva Pavel Vlček zdůvodnil rozhodnutí tím, že zatímco v roce 2001 tyto obaly používalo velké množství výrobců, tak nyní do nich v Česku stáčejí minerální vodu poslední dvě firmy. Na trhu je kvůli tomu těchto lahví přebytek.

"Povinnost vykupovat vratné lahve bez omezení množství, tedy nad rámec množství obalů, které konkrétní výrobce uvedl na trh a do oběhu, však nadále platí. Dvěma posledním výrobcům, kteří mají povinnost tyto obaly vykupovat, tím vznikají značné finanční náklady," upozornil Vlček. Díky snížení zálohy na tyto lahve budou náklady podle Vlčka rozloženy na všechny články obchodního řetězce.

Změna by měla platit od srpna a podle ministerstva její zavedení nezatíží veřejné rozpočty. Naopak rezort předpokládá, že se vybere více peněz na dani z příjmů.

Výrobci ale také pomalu ustupují od tradičních skleněných lahví, které používají korunkové uzávěry, a začínají zákazníkům nabízet nápoj i v plastu.

Nepříliš nadšeně se k pivu v PET-lahvi stavěla jednička na trhu Plzeňský Prazdroj. "Vaříme tradiční česká piva, pro které je nejlepším a časem prověřeným obalem skleněná vratná láhev," říká mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. I v Prazdroji ale potvrzují rostoucí zájem lidí o toto balení.
Související