Sobotka zkritizoval Věci veřejné za rychlé ústupky

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vymezil opoziční roli své strany v Poslanecké sněmovně a ostře kritizoval Věci veřejné za její ústupky při koaličním vyjednávání.

Sobotka VV obvinil, že opouští jeden programový bod za druhým. "Je tedy otázkou, zda jde této straně ještě o něco jiného, než je byznys, peníze či křesla ve vládě," poznamenal lídr ČSSD.

Sobotka je přesvědčen, že rodicí se koalice zavede školné na veřejných vysokých školách. ČSSD podle něj ale udělá v parlamentě všechno pro to, aby se jí to nepodařilo, a odmítá i takzvané odložené školné, které by podle ní zvýšilo zadluženost mladých lidí na začátku jejich kariéry. Navrhuje rozšíření sociálních stipendií, protože je v nynější hospodářské krizi pro chudé studenty obtížné sehnat práci na část pracovního úvazku, aby vůbec mohli studovat.

Vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) pokračují v rozhovorech o programech chystané koaliční vlády. Dnes bylo na řadě mimo jiné zdravotnictví a školství, jehož členové expertního týmu se shodli na zavedení školného na vysokých školách.

"Na školném jsme se shodli, že má být," prozradil pouze vyjednavač za ODS Walter Bartoš. "Rýsuje se model odloženého, sociálně citlivého školného s doprovodnými půjčkami pro studenty," poznamenal Josef Dobeš z VV a upřesnil, že konkrétní detaily se budou teprve dojednávat.

Dobeš tvrdí, že by částka neměla přesáhnout 10.000 korun za semestr, jde ale prý o "velmi orientační údaj". Výši by měly mít možnost ovlivňovat samy školy, zasahoval by i stát podle oborů, které chce podporovat, dodal Dobeš.

Jan Vitula z TOP 09 však řekl, že u odloženého školného by se napřed musela vyřešit technická stránka věci, protože tento systém je prý administrativně náročný a pro studenty nemotivující. TOP 09 prosazuje, aby se školné platilo už v průběhu studia.

Na zvýšení platů učitelů se experti neshodli

Na příští týden vyjednávači nechali také debatu o státní maturitě. Skupina se shodla, že říjnová generální zkouška bude. O dalším postupu se rozhodne až po ní. Podle Dobeše bude muset budoucí ministr debatovat s odpůrci jednotné maturity ve školách a provést audit vynaložených peněz.

Rozpory údajně panují u zvýšení platů učitelů, věc budou s největší pravděpodobností řešit předsedové stran. Podle Dobeše je konfliktní požadavek VV zvednout rozpočet školství o 7,5 procenta, strana by do něho chtěla převést deset miliard z ministerstva obrany.

Expertní skupina, která se zabývá zdravotnictvím, si naopak nechává sporné body, jako je vymezení standardu zdravotní péče, možnost připojištění, úpravy regulačních poplatků či změny v počtu zdravotních pojišťoven, na později.

"Shodli jsme se, že není zájem zdravotnictví omezovat a utlumit, ale naopak že budeme přemýšlet o reformě tak, aby mělo šanci se rozvíjet a získávat více zdrojů," řekl po jednání senátor a exministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Tuto tezi podle něj naplní konkrétní dohody, které budou obsahem dalších schůzek. Julínek soudí, že by mohl využít své reformní návrhy, které připravil ještě jako ministr.

Shoda podle něj dnes byla v tom, že Česko si zachová široký solidární systém veřejného zdravotního pojištění. "Nikdo určitě nemá tendenci měnit ho na státní systém. Další jednání ukážou, jak je míněna modernizace a reformy. Vše se točí kolem nároku na bezplatnou péči, je to alfa a omega rozvoje a garance finanční udržitelnosti," zdůraznil.

Julínek na poplatcích za každou cenu netrvá

Expertní tým nehovořil o možné úpravě regulačních poplatků. Julínek uvedl, že řeč byla zatím jen o hrozící zadluženosti a nutnosti regulací. Pokud někdo přijde s jiným jednoduchým řešením regulací, nebude Julínek na poplatcích trvat. Zatím se ale všechna řešení ukázala podle něj příliš složitá.

"Dohodli jsme se na pilíři, že všechny návrhy a změny budeme poměřovat tím, jestli směřují k ekonomické stabilizaci nebo naopak," dodal poslanec ODS Marek Šnajdr.

I když se ODS, TOP 09 a Věci veřejné zatím na ničem konkrétním nedohodly, kompromis mezi stranami prý moc složitý nebude.

"Z prvního zasedání pro oblast zdravotnictví mám mimořádně dobrý pocit. I když máme rozdíly ve volebních programech, nikdo neodcházel z místnosti a nebouchal do stolu. Jsem přesvědčený, že se nám ve zdravotnictví podaří vyjednat kompromis a pro případné rozhřešení na vyšší úrovni zbude jen opravdu málo témat," řekl serveru iHNed jeden z vyjednavačů Boris Šťastný.

Další tým, který tvoří ekologičtí experti chce, aby vláda prosazovala zavedení ekologického cla na výrobky, jejichž vznik zatěžuje životní prostředí. Vyjednavač Věcí veřejných Vít Bárta řekl, že partneři názor jeho strany na zaveden cel na evropské úrovni akceptovali a doporučí, aby se formulace o ekologickém clu stala náplní práce týmu, který se zabývá zahraniční politikou.

Podobně se na dnešní schůzce zástupci ODS, TOP 09 a VV shodli v názoru na energetickou politiku státu. Už na minulé schůzce konstatovali, že nedoporučí prolamovat těžební limity uhlí. Zároveň je podle nich ale třeba, aby vláda přijala energetickou koncepci státu do roku 2030. Podklady k tomuto tématu skupina připraví pro expertní komisi zabývající se podnikáním.

Jednoznačně neuzavřeným tématem zůstává i po dnešku postoj budoucí koalice k ekologické superzakázce převyšující 100 miliard korun. Zatímco TOP 09 trvá na pokračování tendru s tím, že zásah vlády do soutěže by znamenal riziko vymáhání nákladů ze strany účastnících se firem, ODS a VV by daly přednost rozdělení zakázky na několik menších.

Vláda bude muset o budoucnosti zakázky rozhodnout v prosinci, spolu s právníky nyní podle Bárty ekologická skupina hledá formulaci, která by na jedné straně dávala záruky odpůrcům superzakázky, na druhé straně ale nezavdala podnět k arbitráži.

Dohody členů odborných týmů mají být součástí vládního prohlášení koaličního kabinetu. Politici si na jeho tvorbu dávají ještě přinejmenším tři týdny. Už zítra se ale znovu sejdou tříčlenné týmy, aby dosáhly dohody o koalici.