Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) nebude v podzimních komunálních volbách kandidovat. Řekl to ve středu novinářům. Rovněž oznámil, že nebude kandidovat ani do zastupitelstva hlavního města Prahy. Jančík dlouhodobě čelí kritice politických oponentů i části ODS kvůli některým problematickým krokům. Před květnovými sněmovními volbami byl odvolán z funkce místopředsedy pražské ODS. Někteří její politici se obávali, že Jančíkova politika je jednou z příčin, proč v Praze klesla voličská obliba ODS, která letos poprvé po mnoha letech nevyhrála v metropoli volby do sněmovny.

Jančíkovi už před těmito volbami hrozilo, že po odvolání z funkce místopředsedy pražské ODS přijde i o křeslo starosty Prahy 5. Jeho odpůrci chtěli o jeho odvolání hlasovat 20. května, zhruba týden před volbami, ale Jančík toto zasedání zastupitelstva páté městské části zrušil. Nový termín stanovil na čtvrtek 10. června.

Jančíka dosud na radnici podporovala část ODS, ČSSD, SNK ED a někteří nezávislí zastupitelé. Smíchovský starosta v poslední době ztratil několik hlasů ODS, začal se totiž proti němu stavět jeho první místostarosta Petr Horák (ODS). S podporou Jančíka začali váhat také sociální demokraté, jejichž předsedou je v Praze 5 bývalý šéf strany Jiří Paroubek.

Největší aféry Milana Jančíka:

1. Černé duše na Praze 5

Podezření, že k posilování svého vlivu využívá Milan Jančík černých duší, bylo několik. V roce 2007 kvůli tomu dokonce jeho kritici podali žalobu na ODS, která podle nich problém neřešila. Soud jim dal v první instanci za pravdu, odvolací soud pak verdikt zrušil. Neřekl ale, že by vše bylo v pořádku. Pouze konstatoval, že se jedná o vnitřní problémy politické strany a že do toho stát nemá co mluvit. Případ momentálně leží u Nejvyššího soudu.

2. Rychlý prodej majetku městské části Praha 5

Týden před volbami v roce 2006 rozhodla Praha 5 o prodeji lukrativního majetku. Šlo o pozemky na Barrandově, kde začal růst aquapark a hotel. Rychloprodej se pak měl konat ještě jednou, a to den před volbami. Zastupitelé se chystali prodat pozemky blízko centra Zlatý Anděl a v bývalé kolonii Buďánka. Sám starosta ale zasedání zastupitelstva zrušil. Jančíkův opatrovník Pavel Bém se posléze v ČT přiznal, že to bylo na jeho přímluvu.

3. Socha ukrajinského velikána Tarase Ševčenka

Loni na podzim dostala Praha 5 pokutu za stavbu sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Pokuta padla proto, že radnice ignorovala památkáře i archeology. Příběh je příznačný Jančíkovým způsobem vedení Prahy 5. Díky tomu, že se radnice odporem památkářů nezabývala, se povedlo sochu vztyčit včas při návštěvě ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.

4. Čtvrt miliardy v úschově kvůli pozemkům

V roce 2003 vzal starosta Jančík z městské pokladny téměř čtvrt miliardy korun a předal je do advokátní úschovy, převod peněz ale neschválilo zastupitelstvo, pouze jej vzalo na vědomí. Peníze chtěl použít na nákup pozemků u smíchovského nádraží. Majitel pozemku, České dráhy, ale pozemky neprodával. Jančík tvrdí, že mu podnik poslal dopis a plochy nabízel. Dopis ale nikdy neukázal. Případ vyšetřovala i policie, k soudu nedošel.

5. Prodej polikliniky a domu firmě Denika Real

Společnost Denika Real 2000 koupila bývalou polikliniku od městské části Praha 5 za 45 milionů korun. Budova byla přitom oceněna na zhruba 60 milionů korun. Společnost Denika získala od Prahy 5 i další majetek, a to dům v Zubatého ulici. Nájemníci domu nabídli zhruba 30 milionů korun, Denika je přeplatila jen o sto tisíc a uspěla. Podle starosty Jančíka nájemníci dostatečně neprokázali, že mají na koupi domu dost peněz.

6. Najetí do strážníka v roce 2002

Při povodních v roce 2002 jel Milan Jančík v černém audi na zasedání na magistrátu. Spolujezdkyni mu dělala nynější europoslankyně Andrea Češková. Chtěli přejet tehdy uzavřený Mánesův most. Strážník ale rozsvítil baterku a řidiči ukazoval, ať odbočí. Starosta neuposlechl, na strážníka najel a lehce ho poranil, což dokládají lékařské záznamy. Strážník posléze svou výpověď změnil ve prospěch starosty.

7. Studium na plzeňské právnické fakultě

Milan Jančík získal titul na plzeňské fakultě, kterou zmítala kauza rozdávání diplomů vlivným lidem. Magisterský titul získal za čtyři roky místo pěti, titul JUDr. za půl roku, navíc u bývalých proděkanů Kindla a Tomažiče, hlavních aktérů aféry. Jančík má známky napsané v elektro-nickém systému školy, některé ale chybí v oficiálních listinách. Nesrovnalosti vysvětluje tím, že zkoušky absolvoval u zemřelé profesorky Bartošíkové.

8. Pronájem usedlosti Hřebenka soukromé škole

V roce 2007 Praha 5 výhodně pronajala prostory v usedlosti Hřebenka soukromé vysoké škole Karla Engliše, v jejíž akademické radě pár měsíců předtím Jančík figuroval. Radnice škole vyměřila za 530 čtverečních metrů nájem 167 tisíc korun ročně. Její mluvčí se bránil tím, že i ostatní školy mají podobné nájemné, usedlost je ale na exkluzivním místě a komerční nájemné v podobných objektech bývá několikanásobně vyšší.

Související