Audio
Brusel rozpočty jednotlivých zemí EU kontrolovat nebude, říká ministr financí Eduard Janota (Zdroj: Český rozhlas)

Česká republika podle ministra financí Eduarda Janoty neodhlasovala na počátku týdne žádné návrhy ohledně toho, že by Evropská unie měla posuzovat národní rozpočty ještě před jejich schválením v dané zemi. Expertní skupina pod vedením prezidenta EU Hermana Van Rompuye se pouze shodla, že o východiscích při tvorbě státních rozpočtů budou diskutovat ministři financí EU. Od nich by následně vzešla nezávazná doporučení.

"Pravomoc sněmovny je a bude naprosto nedotčená. Vláda může doporučení vnímat a respektovat, ale také nemusí," uvedl na tiskové konferenci Janota.

Opatření, na kterých se shodla expertní skupina, podpořil i Janota. Za to sklidil podle některých médií kritiku od lídra ODS Petra Nečase i prezidentské kanceláře. "Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise dříve, než je schválí sněmovna," uvedl Nečas.

Na jednání expertní skupiny se ovšem podle Janoty nehlasuje. "Jakékoliv indicie ze strany médií, že se něco podepsalo a schválilo, se nezakládají na pravdě," uvedl. Návrhy nyní projednají šéfové států a vlád zemí EU, poté Evropská komise rozpracuje návrhy detailně, poté je projednají ministři financí. Navíc takový návrh musí schválit i Evropský parlament a jednotlivé státy. "Toto není záležitost jednoho měsíce, byť by si někteří přáli, aby to fungovalo již při sestavování rozpočtu v roce 2012," dodal ministr.

Návrhy počítají podle Janoty i s rozumnou věcí, a to se sladěním přípravy konvergenčního programu, programu reforem jednotlivých zemí a přípravy rozpočtu. "To vidím jako pozitivní," uvedl ministr. V současnosti se konvergenční program připravuje na podzim. "To znamená, že například rozpočet na rok 2011 vychází z konvergenčního programu z konce roku 2009, kde byla k dispozici jiná makroekonomická data," uvedl náměstek ministra Tomáš Zídek.