České firmy mají už teď jednu jistotu: příští čtyři roky jim nevzroste daň z příjmu. Věci veřejné totiž už po prvních koaličních jednáních o rozpočtu ustoupily od svého návrhu, aby stát zvýšil firemní daně z dnešních 19 na 20 procent.

„Měli jsme zvýšení firemních daní v programu proto, že jsme chtěli snížit schodek rozpočtu. Určitě ale na této věci netrváme. Pokud získáme peníze do rozpočtu jiným způsobem, tak to podpoříme,“ řekl včera HN hlavní vyjednávač Věcí veřejných o daních Kamil Jankovský.

A protože občanští demokraté a TOP 09 dál zvyšování firemních daní jednoznačně odmítají, není dnes ve sněmovně síla, která by firemní daně v příštích čtyřech letech zvýšila.

Věci veřejné, ODS a TOP 09, které vyjednávají o pravostředové koalici, mají totiž ve sněmovně pohodlnou většinu 118 poslanců. „Jsme rádi, že Věci veřejné už na svém požadavku zvýšit firemní daně netrvají. Není žádný důvod trestat firmy, které i v době krize odvádějí státu peníze,“ říká ekonomický expert ODS Michal Doktor.

Velmi podobně to vidí i zástupci zaměstnavatelů. „Určitě to vítáme. Pokud by totiž politici začali zvedat daně, tak část firem buď odejde za hranice, nebo začne propouštět,“ vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Pravostředové strany se nicméně v daních ještě zcela neshodují. Věci veřejné totiž dál trvají na zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 141 tisíc měsíčně o osm procent. ODS a TOP 09 to odmítají.
Související