Zprávy z Řecka a obavy z vývoje zadlužení v dalších evropských zemích sice příliš optimismu realitnímu trhu nedodávají, některé části realitního trhu však projevují známky mírného oživení. Zatím ale není zřejmé, zda se jedná o udržitelný růst. Budoucí vývoj českého realitního trhu bude záviset na výkonu ekonomiky u nás i v Evropské unii. Možná rizika oživení trhu realit v Česku budou i tématem dnešního Fóra Hospodářských novin.

Bent Walde-Jensen, partner poradenské firmy KPMG Česká republika, je pesimista. Realitní trh si podle jeho názoru ještě rozhodně nesáhl na dno a obrat k lepšímu nastane až v druhé polovině příštího roku. Loni Bent Walde-Jensen ještě odhadoval, že se český realitní trh vrátí do normálu v roce 2014, dnes už si ale myslí, že to bude spíš až v roce 2015 nebo 2016. Negativní scénář předpovídá i developerům - podle něj jich přežije jen polovina. Ti slabší se buď z českého trhu stáhnou nebo jednoduše skončí.

Největší realitní hrozby
pro probouzející se realitní trh jsou tématem
Fóra HN v pražském hotelu Jalta - ve středu 10. 6. od 17:00 hodin

"Doufáme, že krize pomalu odeznívá a koncem roku nebo příští rok přijde udržitelný růst," říká naopak Kamil Kosman, ředitel úseku financování nemovitostí a hypoték České spořitelny. Podle něj důsledky dění v Řecku nebudou fatální.

Banky mezitím postupně povolují úvěrové kohoutky. Například Česká spořitelna letos schválila developerské úvěry za zhruba tři miliardy korun. Za celý loňský rok přitom schválila pouze 2,5 miliardy korun.

Banky přibrzdily nadšení investic do realit

Banky zpřísnily podmínky financování projektů, aby reflektovaly stávající rizika trhu, vysvětluje Lenka Kostrounová, ředitelka financování nemovitostí v ČSOB. Banky dnes k financování projektů přistupují konzervativněji, finanční ústavy více hledí na kvalitu developerů a jejich způsob vyjednávání, říká Aleš Barabas z české pobočky UniCredit Bank.

Obchodování s komerčními realitami v Česku vzrostlo od začátku roku v porovnání s prvním pololetím roku 2009 více než dvojnásobně. V první polovině letošního roku se očekává uzavření asi 10 transakcí za zhruba 190 milionů eur (4,9 miliardy korun), odhaduje realitně poradenská společnost Knight Frank. Loni byly ve stejném období uzavřeny čtyři za zhruba 1,8 miliardy korun. Letos se však až na jednu výjimku jedná o malé transakce do jedné miliardy korun. Trh na větší transakce teprve čeká.

Podle Zdenky Klapalové, jednatelky poradenské společnosti Knight Frank, se trh začíná postupně stabilizovat a majitelé nemovitostí a investoři se dnes dohodnou na ceně snadněji než loni. Poptávka se sice nedá srovnat s obdobím boomu v letech 2006 a 2007, zájem o investice do kvalitně pronajatých nemovitostí je ale podle ní větší než loni. Zatímco v roce 2009 investice do komerčních nemovitostí v Česku dosáhly objemu téměř 13 miliard korun, letos společnost Knight Frank předpokládá nárůst na zhruba 19,5 miliardy korun.

Na rezidenčním trhu mezitím někteří developeři hlásí oživení poptávky po bytech. Zájemci o bydlení s koupí ale nijak nespěchají, neboť na trhu je nyní z čeho vybírat, a nabídky srovnávají, říká Bjorn Mattsson, ředitel Skanska Reality. Oslovení developeři již dříve oznámili, že ceny nových bytů nemají příliš kam klesat a druhá polovina roku by mohla přinést jejich pozvolný růst.