Zastupitelstvo Prahy 5 ve čtvrtek opět neodvolalo kontroverzního starostu Milana Jančíka (ODS). Odpůrcům starosty se totiž nepodařilo bod týkající se odvolání prosadit na program jednání. Opozice chce ale požádat o svolání mimořádného zastupitelstva, které by se konalo do konce měsíce. Na něm by se pak o odvolání opět pokusila.

Odvolání starosty navrhl první místostarosta Petr Horák (ODS). Bod nazvaný personální změny v radě městské části navrhl také opoziční zastupitel Lukáš Budín (SZ). Ale ani jeho návrh nebyl přijat.

"Předpokládám, že ty snahy o odvolání budou pokračovat, dokud Milan Jančík neopustí post starosty," řekl Horák novinářům po schválení programu. Odvolání Jančíka podporují také někteří jeho straničtí kolegové.

Jančík už před hlasováním řekl, že žádné změny v koalici do konce volebního období nebudou a že koaliční dohoda je platná a závazná. "Vyzývám všechny rozumné zastupitele, aby se poslední čtyři měsíce předvolbami chovali zodpovědně. Koalice si zaslouží, aby dokončila volební období," řekl poté, co se nepodařilo opoziční návrhy prosadit.

Jančík znovu kandidovat nebude 

Opozici dnes chyběly hlasy, jeden zastupitel je na pracovní cestě v zahraničí, další nezařazený zastupitel, který ještě před jednání přislíbil opozici loajalitu, hlasoval společně s koalicí. Pro zařazení opozičních návrhů nakonec hlasovali i čtyři členové klubu ČSSD, kteří jinak Jančíka podporují. Podle Budína to ale byl alibistický krok a sociální demokraté věděli, že ani s jejich hlasy se prosazení návrhů nemůže zdařit.

Budín chce společně s dalšími zastupiteli ještě dnes podat žádost o svolání mimořádného zastupitelstva, které pak starosta bude muset svolat do 15 dnů. Zároveň předloží petici za Jančíkovo odvolání, pod kterou se podepsalo asi 1500 lidí. Tuto petici bude muset zastupitelstvo na svůj program zařadit.

Jančík ve středu uvedl, že nebude na podzim kandidovat do zastupitelstva městské části ani do zastupitelstva hlavního města. Podle jeho oponentů ale toto nestačí a Jančík by měl opustit i post starosty.

Zastupitelstvo Prahy 5 se mělo původně sejít už 20. května, starosta ale jednání několik hodin před začátkem odvolal. Důvodem byl údajně vysoký počet omluvených zastupitelů.

Související