Policie nebude vyšetřovat ministra obrany Martina Bartáka za nákup 90 obrněných vozidel Iveco, který stát přišel na tři a půl miliardy. Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které na Bartáka podal anonym. "Nezjistili jsme nic, u čeho by se mohlo jednat o porušení zákona," řekl HN Ladislav Malovec, státní zástupce z Prahy 6.

Oznámení na Bartáka dostali policisté začátkem března. Člověk podepsaný jako "nespokojená veřejnost" v něm ministra napadl, že překročil své pravomoci, když o obří zakázce rozhodl bez soutěže. Podle dřívějších informací týdeníku Euro byl podnět vcelku precizní - kromě samotného nákupu vozidel řešil také otázku dodávek náhradních dílů nebo školení, u kterých prý není jasné, zda je ministerští úředníci vůbec posuzovali.

Resort obrany tato tvrzení odmítá. "Zakázka byla zadána podle zákona i v souladu s podmínkami Evropské obranné agentury," vzkázal Barták prostřednictvím své mluvčí.

Policie nechala nákup prověřit také u antimonopolního úřadu. Ten ale následně vzkázal, že rozhodnutí ministerstva obejít soutěž bylo v pořádku. "Ministerstvo má v tomto možnost postupovat podle výjimky ze zákona o veřejných zakázkách," napsal mluvčí úřadu Kristián Chalupa.


Resort přitom původně soutěž na jeden ze svých největších nákupů posledních let sliboval, po jmenování Martina Bartáka ministrem z ní však vycouval. Jako vysvětlení jeho zástupci sdělili, že si Iveca vybrali proto, že je chtěli nakupovat společně se slovenským ministerstvem obrany. "Díky společnému nákupu se Slovenskem dosáhneme lepších cenových podmínek," tvrdí mluvčí Lucie Kubovičová. Kolik se tím ušetřilo, však již neuvedla.

Ministerstvo navíc začalo nedávno vyjednávat ještě o dalším nákupu vozidel Iveco. Tentokrát chce mít tři kusy italských obrněnců v sanitní verzi. Zakázka může vyjít na sto milionů korun.

Martin Barták již jednou trestnímu oznámení čelil. V roce 2008 policie zkoumala, zda neporušil zákon, když se jako první náměstek podílel na nákupu německých vozidel Dingo, který rovněž proběhl bez soutěže. Státní zástupce tehdy případ předal k vyšetření vojenské policii, která jej odložila.

Související