V pátek v 16. hodiny vypršel lidem a politickým stranám limit, do kdy mohli doručit Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) v Brně své stížnosti na skončené volby do Poslanecké sněmovny. Celkem evidujeme 45 návrhů, řekl tiskový muvčí NSS František Emmert.

Soud v letošním roce bude řešit přibližně o polovinu méně žádostí než při minulých volbách v roce 2006. Tehdy přišlo celkem 70 podnětů, žádnému z nich soudci nevyhověli.

Stížnosti má na starosti speciální volební senát NSS, který je musí projednat a rozhodnout nejpozději za 20 dní po skončení lhůty, tedy do 1. července. "Soudci se ale scházejí už nyní, jednají průběžně. Například odesílají výzvy k doplnění stížností," uvedl Emmert.

V doručených stížnostech se často objevují výtky vůči sčítání preferenčních hlasů, doručování voličských průkazů a volebních lístků nebo možnosti volit v nemocnici či věznici. Voličům se nelíbí také způsob vedení kampaně. Jeden pisatel tvrdí, že volby zmanipulovaly sdělovací prostředky. Další zase zpochybňuje způsob přepočtu, kvůli kterému se do sněmovny nedostanou menší politické strany, i když třeba v některých krajích překročí pětiprocentní hranici.

Bobošíková a Cibulka 

Většinu stížností sepsaly fyzické osoby, pouze pod třemi jsou podepsané politické strany - hned dva návrhy poslala Suverenita Jany Bobošíkové, jeden potom lídr strany Volte Pravý Blok Petr Cibulka.

Cibulka ve stížnosti tvrdí, že volby mají "masmediálně ostře diskriminační a nerovný charakter", který z nich dělá "politickou televizní reality show předem určených vítězů a předem určených poražených". Vadí mu především údajně neprůhledné a nekontrolovatelné počítačové sčítání výsledků, kvůli němuž jsou prý volby nepřezkoumatelné, nedemokratické a protiústavní. Ve volbách získala Cibulkova strana 24 750 hlasů (0,47 procent).

Suverenita, která získala ve sněmovních volbách 3,67 procenta (192 145 hlasů) a do dolní komory se nedostala, podala dva podněty. Jeden se týká preferencí ve výzkumech, podle nichž Česká televize zvala hosty do předvolebních Otázek Václava Moravce Speciál. Ve druhém strana kritizuje údajný rozdíl mezi skutečným počtem odevzdaných hlasů v jednom z téměř 15 tisíc volebních okrsků a údajem, který se objevil na webu Českého statistického úřadu.

Co by následovalo, pokud by soud některý z návrhů uznal jako oprávněný? Ani v takovém případě to nemusí vést k opakování voleb, vysvětlil pro iHNed.cz mluvčí NSS Emmert. Pokud se jedná o triviální případ, například když pacient v nemocnici nemohl oprávněně volit, pak se nemusí volby opakovat. 

Soud může nařídit přepočítání preferenčních hlasů nebo opakování hlasování v daném volebním okrsku, krajním řešením je uspořádání nových voleb v celém Česku.