Při koaličních vyjednáváních o armádě se Věci Veřejné řídí hlasem dědečka Kristýny Kočí. Čtyřiasedmdesátiletý Jiří Síla je hlavní poradce a vyjednávací stratég strany v oboru vojenství. A dost možná, že právě jeho slovo bude mít zásadní vliv na to, jak bude vypadat a fungovat česká armáda v příštích letech.

"Zatím byl děda na všech jednáních trojkoalice o armádě a počítáme s tím, že se zúčastní i všech dalších," říká Kristýna Kočí, programová ředitelka VV.

Minulost Jiřího Síly vysvětluje, proč si VV za vyjednávacího experta zvolili právě jej, i když není členem strany. Síla za minulého režimu vystudoval vojenskou akademii a deset let působil v armádě na velitelských pozicích. Nejprve jako major, později jako náčelník štábního pluku.

Protože v roce 1968 nesouhlasil se vstupem okupačních vojsk, byl "převelen" z armády na zedníka. Po revoluci se Síla vrátil, tentokrát na ministerstvo obrany, kde založil oddělení vnějších vztahů. Podílel se i na nové bezpečnostní a obranné strategii českého státu.

Na otázku, co by na současné české armádě změnil, jen razantně mávne rukou: "To není odpověď na pár vět. Toho je na celou přednášku. Změnil bych toho opravdu hodně."

Jedním z jeho návrhů je přeměna českou armádu na armádu specializovanou, která by se se zaměřovala například jen na zahraniční mise a tomu by přizpůsobila své jednotky a vybavení. Nemusela by zbytečně "živit" například dělostřelectvo.
Související