Kandidátem ČSSD v podzimních senátních volbách na Hodonínsku bude místopředseda Zdeněk Škromach. Ten ve sněmovních volbách vedl jako lídr kandidátku pro Zlínský kraj a svůj poslanecký mandát obhájil.

Sociální demokraté tam volby vyhráli se ziskem téměř 22 procent hlasů. Škromach získal 8771 preferenčních hlasů. Ačkoliv v posledních letech byl politicky aktivnější ve Zlínském kraji, jeho rodným městem je Hodonín.

V Poslanecké sněmovně je Škromach jedním z veteránů. Působí v ní od roku 1996. Nyní se pokusí získat křeslo v Senátu. "Nebylo to jednoduché rozhodování. Nakonec podpora 95,2 procenta delegátů zavazuje," uvedl Škromach na své stránce v sociální síti Facebook.

"Je to součást stranické strategie," řekl Škromach v České televizi. ČSSD letos žádný senátorský post neobhajuje, tudíž může pouze získat.

V senátním obvodu číslo 79 s centrem v Hodoníně je senátorkou od roku 2004 lékařka Alena Venhodová (ODS). Kandidát ČSSD Josef Černý tehdy získal v prvním kole 8,55 procenta hlasů a do druhého kola nepostoupil.

Dnes ČSSD také oznámila, že se liberecký hejtman Stanislav Eichler zřejmě na podzim utká s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS).

Související