Otázka odkupu gripenů by se však neměla objevit v chystané koaliční smlouvě. Odpověď na ni by měla padnout až po odborné debatě. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom shodli místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a lídr ODS Petr Nečas.

"Úkolem příští vlády bude udělat rozhodnutí v rámci obranné strategie. A první otázkou je, zda česká armáda opravdu potřebuje nadzvukové letectvo," řekl Kalousek.

"Musíme se nad tím určitě zamyslet," řekl Nečas k diskusi o změně bezpečnostní strategie. Zdůraznil však, že by se bezpečnostní politika státu neměla měnit s každou změnou vlády a že v této věci by měla panovat shoda napříč politickými stranami.

Nečas připustil i možnost širší mezinárodní spolupráce. Jako příklad uvedl Nizozemsko a Belgii, které společně budují vojenské námořní síly. "Proč bychom nemohli vytvořit podobný projekt v rámci středoevropských zemí, Severoatlantické aliance, v rámci protivzdušné obrany například za účasti nadzvukových letadel a mít například společně zajištěnou protivzdušnou obranu," řekl Nečas.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka podotkl, že pokud by vládě chyběly peníze na sociální účely, je schopen si představit, že vláda neprodlouží smlouvu o pronájmu gripenů a Česko nadzvukové stíhačky mít nebude.

Předseda Věcí veřejných Radek John zdůraznil, že celý proces případného nákupu stíhaček musí být naprosto čistý a průhledný. "My jsme dokonce před volbami říkali, že dokud nebudou vyšetřeny úplatky za gripeny, nechceme vůbec jednat o žádných tendrech," prohlásil.

Česko si na deset let od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 letounů Jas-39 Gripen. Policie nyní opět vyšetřuje, zda tuto transakci neprovázela korupce.