Lídr ODS Petr Nečas by měl doufat, že ho prezident Václav Klaus v pátek jmenuje premiérem. Pokud by totiž na víkendový kongres strany v pražském hotelu Clarion přijel vládní limuzínou s majáčkem, měl by alespoň trochu šanci prosadit takovou podobu vedení ODS, kterou o víkendu neopatrně prozradil médiím. Tím totiž zásadně zariskoval.

Sám Petr Nečas má pozici jistou a dopředu ví, že se stane příštím předsedou ODS. I když nevyhrál volby, je to on, kdo sestavuje vládu. A navíc se proti němu nenašel žádný protikandidát.

Chybu ale Nečas udělal, když řekl, že chce, aby ve vedení ODS byli současný první místopředseda David Vodrážka, plzeňský Jiří Pospíšil, senátor Alexandr Vondra, brněnský advokát Pavel Blažek, moravskoslezský lídr kandidátky Pavel Drobil a Miroslava Němcová.

Pokud totiž kongres zvolí do vedení jiné tváře, což je pravděpodobné, bude to ukázka toho, že Nečas nemá stranu plně ve svých rukou a nedokáže si v ní prosadit co chce.

Vondrův boj

Nejproblematičtější bude zvolení senátora Alexandra Vondry, který se v posledních týdnech postavil vedle Nečase a stal se jedním z jeho nejbližších spolupracovníků. Vondrovo zvolení si totiž nepřejí nejsilnější regiony Praha, jižní a střední Čechy, ani severní Morava. Všechny tyto kraje si přitom před kongresem dohodly hlasovací koalici.

„Udělal velikou chybu. Tato podoba vedení ODS neprojde a tím, že je Nečas jmenoval jako své favority, bude to vnímáno jako jeho prohra,“ řekl HN člen grémia strany. Oproti přání Nečase by se tak do vedení ODS mohli dostat třeba jihočeský Jiří Kuba nebo europoslanec Milan Cabrnoch.

Jediné, co by Nečasovi  mohlo před kongresem přidat na síle by bylo, kdyby ho prezident Václav Klaus už tento pátek jmenoval premiérem. I když by měl jít Nečas v ten den na Hrad, jmenován zřejmě nebude.

Především proto, že do konce týdne ještě nebudou hotová programová vyjednávání, a pak také proto, že podle některých to ani nejde.

„Je to rozhodnutí pana prezidenta. Myslím ale, že by to neměl dělat, protože bychom se dostali do situace, kdy bude mít země dva premiéry. Myslím, že nejdřív by měl po ustavující schůzi sněmovny podat demisi Jan Fischer,“ reagoval vyjednavač ODS a šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Nevyzpytelné Věci Veřejné

Kromě toho by v cestě ke jmenování Nečase premiérem mohla stát ještě jedna překážka – Věci veřejné. Není tajemstvím, že představitelé strany, hlavně její vyjednavač a sponzor Vít Bárta mají blízko k některým vlivným členům pražské ODS. Někteří představitelé ODS se proto obávají, aby se strana nezapojila do mocenských předkongresových bojů uvnitř ODS a nezkomplikovala těsně před víkendem jednání o vládě.

Ostatně strana zatím stále jednoznačně neřekla, jestli vstoupí do příští koalice. „My hlavně nechceme dopadnout jako zelení, nesmíme ustoupit z našich klíčových programových bodů,“ řekl včera v Otázkách Václava Moravce předseda Věcí veřejných Radek John.

Na jednání nejmenší strany si v minulém týdnu postěžoval i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, když před novináři prohlásil, že strana „často mění stanoviska".

Na samotných vyjednávacích skupinách o jednotlivých tématech budoucího vládní programu ale údajně práce probíhají bez komplikací.

„Jednání probíhá bez komplikací. U nás se nic nekomplikuje. Zástupce Věcí veřejných dokonce tvoří z naší skupiny zápis a není s tím žádný problém. Práce v naší skupině skončí příští týden, nemáme tady zásadní neshody,“ tvrdí staronový poslanec za ODS Jiří Papež.

Věcem veřejným by vyhovovalo, pokud by mohly zůstat mimo vládu. V blížících se podzimních komunálních volbách by se totiž snáz mohly hlavně v Praze vymezovat proti ODS a TOP 09. A volby v Praze byly od počátku hlavním zájmem Věcí veřejných.