Vznikající středopravá koalice tří stran se zřejmě shodla, že obří tendr na odstranění ekologických škod rušit nebude. Nechá jej doběhnout podle stanoveného harmonogramu, ale po otevření obálek s nabídkami nemusí určit vítěze.

"Vše bude záležet na tom, jak budou vypadat nabídky," uvedl v úterý po jednání K9 předseda Věcí veřejných Radek John.Termín pro uchazače je stanoven na začátek prosince.

"Na ekozakázce je shoda v tom, že otevřeme nabídky, uvidíme, jaké budou, ale kloníme se k nějakému rozdělení zakázky," řekl vyjednávač ODS David Vodrážka. Expertní skupina zabývající se ekologií a zemědělstvím dokončila jako první práci na podkladech pro budoucí písemnou dohodu mezi politickými stranami.

"Formulace v koaliční smlouvě by na jedné straně neměla dávat důvod k arbitráži, na druhé straně by měla umožnit v případě pochybností o finanční výhodnosti pro stát a transparentnosti rozdělit zakázku na několik menších," řekl Vít Bárta, jak by si řešení sporu představovaly Věci veřejné.

Přesně znění stranické dohody chce lídr ODS Petr Nečas oznámit ve čtvrtek. "V tuto chvíli byla uzavřena předběžná dohoda," dodal.

Ve hře je až 100 miliard

Věci veřejné a ODS původně prosazovaly úplné zrušení velké státní zakázky, jejíž hodnota přesahovala až 100 miliard korun. Tento postup by ale podle některých analýz mohl vést k mezinárodním arbitrážím.

Rodící se koalice chce mít koaliční dohodu nejpozději do 7. července, aby nová vláda mohla do poloviny července začít pracovat na rozpočtu na příští rok. Již v pátek půjde lídr ODS Nečas informovat o průběhu vyjednávání prezidenta Václava Klause.

Obří tendr má vybrat vítěze zakázky zhruba na tři sta potřebných sanací půdy a podzemních vod u privatizovaných chemiček, dolů nebo strojírenských firem. Ekologové i mnozí politici však záměr tvrdě kritizují. Sloučení stovek malých výběrových řízení do jediného tendru podle nich nahrává korupci.  

Související