Senát má stejně jako prezident možnost vybrat dva kandidáty, nástupce zesnulého Otakara Motejla bude z nominovaných volit sněmovna. Lhůta pro nominace končí senátorům v pondělí 21. června.

"Klub ČSSD ponechal nominace na individuálním rozhodnutí každého senátora s tím, že většina členů se připojila k nominaci paní Šabatové," sdělil předseda klubu Petr Vícha. Šabatovou navrhla také předsedkyně senátorského Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová. Zatím neví, zda své nominační právo uplatní i ostatní členové frakce. Senát bude nominace projednávat na schůzi, která začne příští středu.

Šabatová, bývalá mluvčí Charty 77 a jedna ze zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, je nyní předsedkyní Českého helsinského výboru. V roce 2001 se stala na návrh prezidenta Václava Havla první zástupkyní ombudsmana, v roce 2007 o znovuzvolení do této funkce neusilovala. Na její místo sněmovna vybrala někdejší senátorku Jitku Seitlovou.

Možné kandidáty na ombudsmana minulý týden při své schůzce probírali také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) s prezidentem Václavem Klausem, nikdo z nich ale žádného nejmenoval. "Dohodli jsme se, že se budeme vzájemně informovat," uvedl tehdy Sobotka na dotaz ČTK, zda se Senát a prezident pokusí nalézt společné kandidáty, nebo navrhnou sněmovně rozdílné nominanty.

Sněmovna má Motejlova nástupce vybírat z návrhů Senátu a prezidenta podle zákonných lhůt do konce první červencové dekády. Pokud se na žádném z nominovaných neshodne, bude muset v šedesátidenní lhůtě rozhodovat znovu o nových kandidátech.