Kauza Berka

Kauza skupiny kolem ústeckého soudce Jiřího Berky se táhne od roku 2003 (před soud se dostala před více než 3,5 lety) a objevuje se v ní deset údajně zmanipulovaných konkurzů podniků. Jde o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v něm figuruje soudce.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů.

Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka. Konkurzního soudce potrestal letos v dubnu Krajský soud v Táboře odnětím svobody na devět let.

Bývalého policistu z oddělení hospodářské kriminality, jenž figuroval i v kauze vytunelované Zbrojovky Brno, včera večer zastřelil neznámý útočník.

Vrah si na něj počkal před jeho domem v Brně-Žebětíně a zaútočil, když se expolicista vracel autem značky Audi A5 po ulici Prokopův kopec. "Ve 22:27 jsme přijali oznámení na tísňovou linku o vozidle, které nabouralo do veřejného osvětlení, a o zraněné osobě uvnitř," popsal okamžiky těsně po vraždě Libor Kachlík, šéf jihomoravské kriminálky.

Policie neuvedla, jakou střelnou zbraní pachatel zaútočil. Podle informací TV Prima vystřelil ze samopalu třikrát, dvě kulky zasáhly oběť do hlavy. "Jedná se o brutální násilný trestní čin," uvedl pouze ředitel Jihomoravské správy Policie ČR Tomáš Kužel.

Zastřeleného muže lákala i politika

Na místo ihned vyrazila policejní hlídka a posádka rychlé záchranné služby. "Sedmačtyřicetiletý muž byl na místě mrtvý," dodal Kachlík. Následná pátrací akce, do které bylo zapojeno několik týmů i vrtulník s termovizí, nebyla úspěšná.

Pachatel, případně skupina útočníků, tak policii stále uniká. Mimo jiné prý i kvůli okolnímu lesnímu terénu, kudy mohl vrah uniknout. Policie vyzývá všechny, kdo se v době mezi 22.00 a 22.30 pohybovali v místě střelby (Brno-Žebětín, ulice Prokopův kopec) a mohli by podat nějaké svědectví, nechť se obrátí na polici.

Popravený M. T. se podle informací HN v poslední době začal angažovat v brněnské komunální politice a pokoušel se zasahovat do některých regionálních afér. Muž také kandidoval v parlamentních volbách za Stranu Práv Občanů - Zemanovce v Jihomoravském kraji a působil jako likvidátor několika společností.

Šéf kriminálky Kachlík rovněž uvedl, že zastřelený měl během posledních pěti let po odchodu od policie široký záběr podnikatelských aktivit, například ve stavebnictví a zprostředkování obchodů. Právě to mohlo být podle Primy motivem k popravě.

"Verze motivů jsou stanoveny, může to souviset s případy, které vyšetřoval, ale není to jediná verze," uvedl Kachlík. Podle zdroje serveru iHNed.cz, který s M.T. dříve úzce spolupracoval právě ohledně případu Zbrojovka, vražda zřejmě souvisí s tím, že se v poslední době pohyboval kolem kontroverzních obchodů. "Stýkal se s lidmi, kteří měli hodně peněz a nepřišli k nim zrovna čistým způsobem," uvedl zdroj. Podle něj je velice nepravděpodobné, že by vražda souvisela s konkurzem na Zbrojovku Brno, který původně vyhlásil soudce Jiří Berka.

Stopy k Berkovi prý nevedou

Firmu se původně pokusil ovládnout Berkův gang poté, co bývalé vedení Zbrojovky podnik v únoru 2003 formálně přestěhovalo do Ústeckého kraje. kde měl Berka na starosti konkurzy. Důvodem bylo podle týdeníku Respekt to, že tehdejší vedení Zbrojovky, kterou ovládali bývalí svazáci, nevýhodně vyvedlo majetek z podniku a přestěhováním podniku tak chtělo zamést stopy.

Po vypuknutí kauzy Berka se ale firma vrátila pod působnost jihomoravského soudu a ten jmenoval konkurzní správkyní Ilonu Strmiskovou, která si jako svého asistenta vzala do podniku právě M. T., aby jí pomáhal s vrácením vyvedeného majetku a připravil trestní oznámení na bývalé vedení.

Jenže vzápětí se ukázalo, že ani působení Strmiskové nebylo ve Zbrojovce v pořádku a soud ji nejdříve odvolal a pak i potrestal za zpronevěru a krácení daně. Ukázalo se navíc, že si Strmisková vymyslela dva vysokoškolské tituly. Na podivné působení Strmiskové ve Zbrojovce přitom v létě 2004 upozornil právě zastřelený.

Berkův gang u soudu žalovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Mluvčí zastupitelství Irena Válová odmítla, že by vražda bývalého policisty mohla souviset s někdejším stíháním konkurzní mafie. "Mezi těmi případy neexistuje absolutně žádná souvislost," řekla Novinkám.cz Válová. Muž nebyl ani členem vyšetřovacího týmu. "Pro nás to byl naprosto bezvýznamný svědek, který v minulosti pracoval pro Strmiskovou," řekl serveru zdroj obeznámený s vyšetřováním kauzy Berka.