Co na to Janota

HN: Politické strany nesouhlasí například se zmrazením důchodů, snížením rodičovské, snížením paušálů a zvýšením daní. Co si o tom myslíte?

Položím jim tedy otázku, jak to budou řešit. To bych chtěl vědět. Někde prostě budou muset najít přes 60 miliard. Se zájmem potom budu zpovzdálí sledovat kde.

HN: Proč jste nenavrhl politicky schůdná opatření?

Já jsem navrhl, co je teoreticky schůdné, možné. Jestli je to politicky nepřijatelné, tomu rozumím, respektuji to, ale jsem zvědav, jak to budou řešit. Nevím, co na to říct. Jestli jsou to věci pro ně nepřijatelné, tak musejí říct, kde těch 60 miliard vezmou.

HN: Existují takové způsoby úspor, které by byly politicky přijatelné?

Ne. Já je zkrátka neznám. Protože kdybych je znal, navrhl bych je.

HN: Vážně myslíte, že jste vyčerpal všechny možnosti?

Všechny je silné slovo, ale 90 procent asi ano.

HN: Co je ten zbytek?

To nevím. Ale pozor, naprosto jim fandím.

Eduard Janota se bude muset smířit s tím, že s jeho druhým úsporným balíčkem to dopadne podobně jako s tím prvním. Strany z něj vezmou hlavně zvýšení DPH a několik dalších škrtů, ale velkou část změní k nepoznání.

Janota předložil na poradě ekonomických ministrů padesátistránkový návod, jak příští rok ušetřit 68 miliard korun. Jen tak totiž může Česko příští rok splnit svůj vlastní slib Evropské unii a snížit schodek veřejných financí pod 4,8 procenta HDP.

S daněmi opatrně

Už teď je ale jasné, že minimálně pět klíčových bodů napsal do svého návrhu tak trochu zbytečně. "Koalice rozpočtové zodpovědnosti" složená z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se na nich totiž jednoduše neshodne. Když se tyto body sečtou, rázem chybí 29 miliard korun.

Největší odpor se týká zvýšení daní živnostníkům. ODS, TOP 09 a Věci veřejné se ale zatím nemůžou dohodnout ani u návrhů na zvýšení daní nejbohatším lidem s příjmem nad 141 tisíc měsíčně, ani na snížení nebo na zmrazení důchodů.

Janota chce získat víc peněz například tím, že zvýší živnostníkům daně z 15 na 20 procent. Tuhle sazbu mají sice platit i zaměstnanci, jenže těm Janota navrhuje kompenzaci, a sice snížení daňového základu, takže na čisté mzdě zaměstnanci nic nepoznají.

"Myslím, že speciálně tento návrh nemohl pan ministr vůbec myslet vážně. Podnikatelé jsou lidé, kteří se musí starat o práci svou vlastní pílí a trestat je vyššími daněmi mi opravdu připadá jako špatný žert," kritizuje Janotu ekonomický expert ODS Michal Doktor.

Tomu se zároveň nelíbí, že ministr financí navrhl radikální snížení daňových paušálů, kterými si drobní podnikatelé, kteří nechtějí papírovat, snižují daně. Tenhle krok, kterým by stát ušetřil až v roce 2012, bere ODS tak trochu jako provokaci. Před volbami totiž slibovala, že naopak daňové paušály živnostníkům zvýší. "Jde to úplně proti našemu volebnímu programu," kroutí hlavou hlavní kandidát ODS na ministra průmyslu Pavel Drobil.

Podobný odpor vyvolal u ODS i Janotův plán na zavedení druhé sazby daně 31 procent u příjmů nad 141 tisíc měsíčně. S tímhle krokem ale nesouhlasí ani TOP 09. Věci veřejné by pak sice chtěly zavést druhou daň z příjmu u lidí, kteří vydělávají nad 141 tisíc měsíčně, ale 31 procent se jim zdá moc. "Chceme prosadit druhou sazbu daně kolem 23 procent, aby daň kvůli stropům na zdravotní a sociální pojištění postupně neklesala," vysvětluje ekonomický expert VV Kamil Jankovský.

Zavedení druhé sazby spolu se zvýšením daní živnostníkům přitom mělo přinést veřejným financím čtyři miliardy korun.

Na rodičovskou nesahejte

Ještě o miliardu víc si Janota sliboval od rázného snížení rodičovského příspěvku. To podporuje jen TOP 09, ale v mírnější variantě. "Šetřit tímto způsobem na rodinách s malými dětmi rozhodně není dobrý nápad," prohlašuje Doktor a podobně mluví i Jankovský.

A Janotův návrh na zmrazení důchodů, kterým by stát ušetřil příští rok 13,6 miliardy, je na tom s politickou "podporou" hodně podobně. "Se zmrazením důchodů v době, kdy má růst DPH, nesouhlasíme. V koalici je navíc shoda, že penze příští rok porostou," říká Jankovský.

Trochu smířlivější jsou koaliční strany u plánu na snížení příspěvku na sociální péči v prvním stupni postižení o 50 procent a ve druhém stupni postižení o 20 procent, kterým chtěl Janota ušetřit přes dvě miliardy. I tenhle návrh se ale ODS a Věcem veřejným zdá příliš tvrdý.

Hlavně Věci veřejné pak odmítají Janotův návrh na snížení slev na dani o stokorunu měsíčně, který měl zvýšit příjmy rozpočtu o 4,5 miliardy. "Zvyšuje to přímé daně všem, a to je proti našemu volebnímu programu," dodává Kamil Jankovský.

Janota: Budu vám fandit

Samotný Janota bere odpor jednotlivých stran s nadhledem. "Chci vidět, jak to budou řešit oni. Někde prostě budou muset najít přes 60 miliard. Se zájmem budu zpovzdálí sledovat, kde to budou hledat," glosoval včera výhrady stran Janota.

Podle informací HN se už ale koaliční plán na snížení schodku pomalu rýsuje. Kromě zvýšení nižší sazby DPH by v něm mělo být i radikální snížení provozních výdajů státu.

"Dohodli jsme se na snížení běžných výdajů o 10 procent. To by mělo přinést úsporu až 50 miliard korun," řekl HN jeden z vyjednávačů vládní koalice. "Fandím jim. Budu rád, když dosáhnou snížení schodku pod 4,8 procenta HDP jiným způsobem," usmívá se Janota.


Jak pochodí Janota u Nečase a spol.?

1. Vyšší DPH

Janota chce zvýšit nižší sazbu DPH z 10 na 12 procent. Podražily by kvůli tomu potraviny či léky, na druhou stranu by zvýšení snížené DPH o dvě procenta přineslo veřejným rozpočtům hodně zajímavých 13 miliard.

ODS

Se zvýšením nižší DPH souhlasí. Chtěla by ji zvýšit ještě víc.

TOP 09

Návrh podporuje. Chce použít vyšší DPH na reformu penzí.

VV

Zvýšení DPH podporuje. Sjednocení DPH ale nechce.



2. Stavební spoření

Janota plánuje zdanit úroky z vkladů a snížit státní podporu. Příští rok by získal 1,4 miliardy.

ODS

Souhlasí. Zdanění vkladů už několikrát navrhovala.

TOP 09

Je jednoznačně pro, a to u obou bodů stejně jako ODS.

VV

Podporuje oba návrhy.



3. Provozní výdaje

Janota navrhuje snížit provozní výdaje ministerstev o pět procent. Ušetřil by tak pět miliard.

ODS

Jednoznačně souhlasí. Ráda by snížila provozní výdaje ještě víc.

TOP 09

Janotův návrh podporuje. Přesně toto měla v programu.

VV

Se škrty na provozu souhlasí. Chtěly by je ještě tvrdší.



4. Silnice a dálnice

Janota chce snížit dotace do Státního fondu dopravní infrastruktury o 15 procent. Stát by tímhle krokem příští rok ušetřil 5,4 miliardy korun.

ODS

Úspory v investicích do dopravy podporuje.

TOP 09

Ráda by šetřila jinde, ale škrtům se v téhle oblasti nebrání.

VV

Jsou ochotné o škrtech v dopravě jednat.



5. Daně na energie

Janota by rád zvýšil energetické daně z uhlí, plynu a elektřiny na dvojnásobek, což by citelně zvýšilo jejich cenu. Rozpočtu by tenhle návrh přinesl ročně 2,8 miliardy korun.

ODS

Do zvyšování těchto daní se jí nechce, ale je ochotna jednat.

TOP 09

Také by ráda získala peníze jinde, je ale ochotna jednat.

VV

Návrh se jim nelíbí, v krajním případě by ho ale podpořily.



6. Daňové slevy

Janota navrhuje snížit základní slevy na dani o 100 korun měsíčně, což by zvýšilo daně všem. Stát by získal 4,5 miliardy.

ODS

Nelíbí se jí to, ale v krajním případě je ochotna jednat.

TOP 09

Je ochotna o téhle variantě diskutovat.

VV

Tenhle návrh odmítají, protože zvyšuje přímé daně všem.



7.Sociální dotace

Janota chce snížit příspěvek na sociální péči v 1. skupině o 50 procent a ve 2. skupině o 20 procent. Ušetřil by 2,1 miliardy.

ODS

Nesouhlasí. Podle ní je tento návrh příliš tvrdý.

TOP 09

Souhlasí. Ráda by škrtala na sociálních dotacích ještě víc.

VV

Návrh se jim nelíbí. S mírným snížením by ale souhlasily.



8. Zmrazení penzí

Janota navrhuje na příští rok zmrazení důchodů. Rozpočet by ušetřil 13,6 miliardy.

ODS

Návrh se jí nelíbí. Chce zvyšovat důchody aspoň o inflaci.

TOP 09

Plán na zmrazení penzí jednoznačně podporuje.

VV

Nesouhlasí. Trvají na tom, že důchody mají růst.



9. Rodičovská

Janota chce snížit rodičovskou o pět miliard. To znamená snížení o 17,5 procenta.

ODS

Je proti. Škrtat by se podle ní mělo úplně jinde.

TOP 09

Je pro snížení rodičovské. Škrtala by ale méně.

VV

Nesouhlasí. Rodičovskou chtějí udržet na současné úrovni.



10. Zdanit bohaté

Janota by rád zvýšil daň z příjmu nad 141 tisíc korun měsíčně na 31 procent.

ODS

Zásadně nesouhlasí. Trvá na zachování jedné sazby.

TOP 09

Nesouhlasí. Nechce zavádět druhou sazbu daně z příjmu.

VV

S druhou sazbou souhlasí, ale udělala by ji nižší.


Legenda


V koalici panuje shoda, návrh může projít.


Bude se vyjednávat, ale návrh má šanci.


Nejméně jedna strana je zásadně proti.