Kdo je Pavol Lukša

Narodil se 15. srpna 1962. Po matce Slovák, po otci Valach. Hned po revoluci vstoupil k lidovcům, od roku 1994 dělá s krátkou přestávkou starostu Čeladné.

V letech 2004 až 2008 byl náměstkem hejtmana, mezitím i místopředsedou KDU-ČSL. Loni přešel k TOP 09, kde je místopředsedou.

Beskydská Čeladná není obyčejná obec. Ač leží v tradičně levicovém Moravskoslezském kraji, volby v ní pravidelně vyhrává pravice. V těch posledních, květnových, tam občanští demokraté a TOP 09 dostali bezmála čtyřicet procent. Proč se dvoutisícové městečko v podhůří tak odlišuje? Protože mu šéfuje Pavol Lukša, známý pod svou marketingovou přezdívkou Robin Hood z Čeladné.

Až do loňského června se o něm říkalo, že i přes lidovecký dres jde o kovaného ódésáka. Když tedy KDU-ČSL po devatenácti letech opustil a šel budovat TOP 09, překvapil jen málokoho. A nejméně pak Miroslava Kalouska, který jej dlouhodobě považoval za jednoho ze sobě nejbližších "křesťanských demokratů".

Jedno je jim oběma vlastní: mají skvělý čich na peníze a na byznys. A oba - také kvůli tomu - spojili svou politickou kariéru s kontroverzními podnikateli.

S Prosem v zádech

Na konci 90. let se Lukša rozhodl, že z nevzhledné, ale za první republiky vyhlášené rekreační vesnice udělá luxusní resort. Půjčil si kvůli tomu ve Švýcarsku tři miliony dolarů (přes 100 milionů korun). Ručitele dělal bývalý agent StB, bohatý a vlivný byznysmen Stanislav Pros, resp. jeho společnosti. Uhlobaronovou minulostí se místopředseda antikomunistické TOP 09 ale nikdy moc zabývat nechtěl.

Radši opakoval, že jejich vzájemný risk vyšel. Nejenže v průběhu let dramaticky klesla cena dolaru, ale zabrala i proměna městečka. Golfové hřiště, sjezdovky, honosné apartmánové domy, upravené náměstí, lázně, bazén. Z opomíjené zóny s vojenskými kasárnami v centru se stalo moravské Beverly Hills. Své bydlení si tam postavili slavní sportovci, hvězdy showbyznysu, politici.

"Dluh pořád splácíme, zbývá nám asi 60 milionů, ale vyplatilo se nám to," chlubil se starosta Lukša loni médiím.

"Když s tím nápadem přišel, hodně lidí si klepalo na čelo. Když se ukázalo, že to funguje, ti samí se na tom chtěli přiživit," shrnul Lukšův úspěch šéf občanských demokratů na severní Moravě a ve Slezsku Zbyněk Stanjura. Toho s hlavou Čeladné pojí přátelství, seděli spolu také v letech 2004 až 2008 ve vedení kraje.

Nezdá se

Ke starostování v Čeladné a místu v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje nově přibyla Lukšovi nová pozice: po květnových volbách je i poslancem.

Za TOP 09 ještě vyjednává v podnikatelské sekci, podle informací HN by mohl obsadit i křeslo ministra - do úvahy by přicházela doprava nebo resort pro místní rozvoj, pokud nezanikne, případně zemědělství.

Jako o ministru se o něm uvažovalo už v roce 2005, když se měnila vláda ČSSD, lidovců a US-DEU.

On toho Lukša na starostu dvoutisícové obce vůbec stihl hodně; byl místopředsedou KDU-ČSL, prvním náměstkem hejtmana. Je to s ním jako s jeho Čeladnou: klame tělem. Vždyť kdo by do ní řekl, že na jejích greenech se v roce 2002 upeklo, že šéfem ODS by mohl být málo známý senátor Mirek Topolánek.


SERIÁL HN - NOVÍ MOCNÍ

Parlamentní volby vynesly vzhůru nejen celé strany, ale hlavně konkrétní lidi, jejichž moc a vliv jsou teď o poznání větší než před dvěma týdny. HN proto přinášejí seriál. NOVÍ MOCNÍ. - na stránkách našich novin najdete každý den portrét někoho z těch, kteří budou v novém povolebním uspořádání hrát rozhodující roli.

Příště čtěte - PETR TLUCHOŘ (42) petr-tluchor-sef-klubu-ods-117.jpg
Do ODS vstoupil v roce 1996, kariéru začal v zastupitelstvu Staré Boleslavi. Mirek Topolánek si jej vybral za spojence, díky němu se v září 2006 stal šéfem poslanců ODS. Udržel se i po Topolánkově odchodu, ve středních Čechách má větší vliv než Petr Bendl.