Stovky lékařů z nemocnic hrozí výpovědí, chtějí přidatHromadnou výpovědí na konci roku kvůli platu hrozí již 2500 nemocničních lékařů, v nemocnicích jich pracuje 16.000. Chtějí odejít do ciziny.

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel řekl, že lékařům už došla trpělivost. Nestačí jim sliby reforem, chtějí na zvýšení platů tři až čtyři miliardy korun. S nadějí vítají změny na politické scéně, které přinesly parlamentní volby.

Kampaň "Děkujeme, odcházíme" odstartovaly odbory před měsícem. Varují v ní, že lékaři houfně odejdou do ciziny, pokud se jejich platové podmínky v Česku nezlepší. Tak radikální cestu použili zatím jen lékaři v Polsku.

Průměrný plat lékaře by podle odborů měl ze 45.000 až 50.000 stoupnout na 70.800 korun, tedy zhruba trojnásobek průměrného platu v zemi. Plat lékaře by podle kvalifikace měl stoupnout na 1,5 až trojnásobek, a to za základní pracovní dobu. Dosud si lékaři navyšují platy přesčasy, které tvoří polovinu jejich příjmu.

Ještě včera expert ODS na zdravotnictví Tomáš Julínek vzkazoval, že jednání odborné skupiny složené ze zástupců stran možné koalice, budou obtížná. Dnes se už odborníci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dohodli na prvních krocích, které by mohla rodící se vláda prosadit.

Koalice bude například chtít, aby lékaři psali pacientům na recept místo přesného preparátu pouze účinnou látku. Přesný lék si pak budou moci pacienti vybrat podle svých finančních možností z více výrobků. Jeden lék s danou účinnou látkou na trhu by měl být k dostání bez doplatku.

Velký posun podle vyjednávače TOP 09 Vladimíra Pavelky nastal v pohledu na další vzdělávání mladých lékařů, koalice jim bude chtít umožnit, aby si "postgraduál" dělali i v menších nemocnicích.

"U nás to vypadá tak, že lékař z nemocnice ve Strakonicích musí jezdit kvůli postgraduálnímu vzdělávání do Českých Budějovic. Nově by mohl tři roky studovat ve Strakonicích a dva v Budějovicích, tím by se zlepšila jeho situace, snížily by se jeho náklady a nemocnice ve Strakonicích by s ním mohla víc počítat," uvedl Pavelka k problému v poslední době v lékařských kruzích často skloňovanému.

Julínek podle serveru novinky.cz uhájil před kolegy návrh organizačního a finančního sjednocení záchranné služby. Návrh už připravil v době, kdy řídil ministerstvo. "Změní se jen některé detaily," řekl. Vzdělávání lékařů by podle něj mělo být hrazeno ne ze zdravotního pojištění, ale z kapitoly školství.

Velký pokrok vidí Pavelka také v dohodě na tom, že by nově měly do tvorby cen léků promlouvat i zdravotní pojišťovny, které je hradí. Koalice chce také připravit soupis zdravotnických prostředků, tedy například jehel a endoprotéz, a klasifikovat je podle "srovnatelného efektu".

Novinkou by podle Pavelky mělo být také odměňování lékařů bez pomoci dosavadních platových tabulek. Vedení nemocnic by tak dostalo v odměňování volné ruce.

V pohledu na zdravotnictví je stále mnoho rozporů

Největší změny ve zdravotnictví požadují hlavně Věci veřejné. Ty chtějí například určit standardní péči, kterou by hradila jedna zdravotní pojišťovna. U dalších pojišťoven by si lidé platili nadstandard.

Strana by také hned zrušila poplatky za položku na receptu. Po provedení reformy by podle jejího programu přestaly existovat i další regulační poplatky. Nynější podobu zdravotnictví s regulačními poplatky zavedl Julínek ještě jako ministr ve vládě Mirka Topolánka.

"Zůstal nám rozpor v počtu zdravotních pojišťoven. Věci veřejné chtějí jednu státní platebnu, ODS a TOP 09 chtějí přísnější regulaci, ale větší konkurenci zdravotních pojišťoven," prozradil serveru iHNed.cz vyjednavač za ODS Marek Šnajdr.

"Proto to necháme politickým lídrům," sdělil ČTK Pavelka. Dohoda členů odborného týmu má být součástí vládního prohlášení společného středopravého kabinetu. 

Jednotlivé programové skupiny, kterých je sedm, by měli předložit výsledky práce do konce června. Vznikající koalice chce mít dohodu nejpozději do 7. července, aby noví ministři měli eventuálně prostor ovlivnit návrh státního rozpočtu na příští rok. Již v pátek jde lídr ODS Petr Nečas obeznámit s průběhem jednání prezidenta Václava Klause.

Související