Českobudějovické zastupitelstvo ve čtvrtek na mimořádném jednání odvolalo z funkce primátora Juraje Thomu (ODS). Jeho odvolání navrhla předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Eva Hajerová (ČSSD), protože prý neoprávněně odvolal tajemníka úřadu.

Pro odvolání Thomy hlasovalo 23 zastupitelů ze 38 přítomných. ODS má na radnici 23 ze 45 křesel, s koalicí má 29 mandátů.

Někteří zastupitelé z různých stran označili odvolání Thomy za puč. Se zařazením návrhu odvolání primátora souhlasilo 13 stranických kolegů Thomy. Čtyři zastupitelé ODS vystoupili před hlasováním z klubu. "Já jsem přitom na dnešním zasedání zastupitelstva města neslyšel žádné závažné výtky k mé činnosti," řekl novinářům krátce po hlasování Thoma.

Thoma odvolal tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka na konci dubna kvůli údajným několika pochybením a porušení pracovních povinností. Podle zjištění vnitřní kontroly úřadu se tajemník v posledních šesti měsících dopustil 20 porušení zákonem stanovených povinností, informoval tehdy Thoma.

Předseda klubu a šéf krajské ODS Martin Kuba poté Thomu vyzval, aby svolal mimořádné zastupitelstvo a na něm odvolání tajemníka vysvětlil. Závěry vnitřní kontroly úřadu byly údajně interpretovány nepravdivě.

Odvoláním Thomy se ve čtvrtek zastupitelé původně zabývat neměli. Na programu zastupitelstva byl jediný bod, a to informace z mimořádné kontroly se zaměřením na odměny zastupitelů.

Thomu překvapilo, že k hlasování o jeho odvolání vůbec došlo. "Klub ODS dnešním počínáním fatálně pošlapal veškeré koaliční dohody. A to je jednoznačně zodpovědnost předsedy klubu ODS Martina Kuby," řekl Thoma, který ve čtvrtek jako pátý člen ODS odstoupil z klubu. "Za dnešním rozhodnutím vidím naprosto zřetelně zákulisní hry, které rozhodly o tom, jak hlasování dopadne," dodal Thoma.

Primátora by teď měla zastupovat první náměstkyně Iva Popelová. Stejně jako Thoma se dnes rozhodla, že vystoupí z klubu ODS, a naznačila, že by mohla v zastupitelstvu vzniknout nová politická frakce. "Zvažujeme s ostatními kolegy založení nového bloku," řekla Popelová.

Odvolaný tajemník Řeřábek byl před časem obviněn z toho, že v noci poškodil stěrače na autě Ladislava Vrábela ze společnosti Fresh, jež provozuje pizzerii a s městem vede spor o nájemní smlouvu. Ničení auta zachytila policejní kamera. Tuto záležitost nyní řeší přestupková komise. Podle Thomy Řeřábkovo odvolání s tímto případem nesouvisí.

Související