Končící vedení ODS se v předvečer mimořádného volebního kongresu nechalo společně vyfotografovat. "Tedy na zeď," řekl Nečas novinářům po pátečním krátkém zasedání výkonné rady. Širší vedení strany probralo organizační otázky spojené s víkendovým kongresem a Nečas také členy výkonné rady informoval o koaličních jednáních s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

Kongres bude v neděli volit nejužší vedení i členy výkonné rady. Vyjasnit má, kam bude ODS po výměně lídra a parlamentních volbách směřovat. Programová debata je naplánována na sobotu. V jejím úvodu přečte Nečas zdravici od prezidenta Václava Klause.


Ani bývalý předseda Mirek Topolánek na kongres zřejmě osobně nedorazí. Nečas uvedl, že o jeho osobním programu není informován, kdyby chtěl přijít, dostane prostor mezi mimořádnými hosty. Podle serveru Blesk.cz ale Topolánek už ve čtvrtek odcestoval do Itálie. Média dříve informovala o tom, že se ho dotklo, když dostal na sjezd pouze hromadnou pozvánku mailem.

Delegátům kongresu Topolánek napsal dopis, v němž za své největší personální pochybení označil příspěvek ODS k druhému zvolení prezidenta Václava Klause, podporu premiéra Jana Fischera a výběr Vlastimila Tlustého do funkce ministra financí.

Nečas, který má po výhře středopravých stran ve volbách blízko do premiérského křesla, bude na kongresu s největší pravděpodobností zvolen novým předsedou strany. Výrazně se obmění i nejužší vedení ODS. Ze současných místopředsedů obhájí pozici v grémiu kromě Nečase zřejmě jen David Vodrážka.

O složení nového vedení ale budou hodně rozhodovat zákulisní dohody regionů.

Související