Během květnové květinové sbírky proti rakovině se vybralo přes 14,5 milionu korun. Také loni a předloni byl výtěžek víc než 14 milionů korun. Sdělila to Jitka Bajgarová z Ligy proti rakovině Praha. Peníze se využijí na projekty prevence nádorů v Česku.

Sbírka se konala 12. května v 650 českých obcích. Prodalo se zhruba 750 tisíc symbolů sbírky, žlutých kytiček měsíčku lékařského, každý za dvacetikorunu.

Koupí kvítku přispěli občané na hlavní tři programy Ligy proti rakovině - osvětu o nádorové prevenci, zlepšování života nemocných a podporu onkologického výzkumu, výuky a modernizaci pracovišť, kde se rakovina léčí. O konkrétním rozdělení výtěžku sbírky bude liga informovat na podzim.

Zhoubný nádor prostaty je v Česku ročně odhalen u 5000 mužů, z nich 1400 zemře. Přitom včas odhalenou nemoc lze zcela vyléčit. Proto nejpozději po dovršení padesátky by měli muži dojít na vyšetření k urologovi.

Díky dárcům získala liga za 20 let už přes 200 milionů korun. Léčitelnost zhoubných nádorů se od roku 1990 zvýšila na dvojnásobek. Bez ohledu na druh nádoru má v průměru nyní šanci na vyléčení každý druhý nemocný.

Přispívat na sbírkový účet Českého dne proti rakovině 6500065/0300 lze do 31. prosince 2010.

 

Související