Na rozdíl od minulých vlád bude v čele klíčových reforem stát předseda vlády. Uvedl to nový předseda ODS Petr Nečas v pořadu Otázky Václava Moravce. Mimo jiné se vyjádřil také k případným koaličním pojistkám, které jeho strana pro jednání chystá. "Zkušenosti jsou jasné, můžete mít sebelepší koaliční pojistky, ale když neexistuje snaha dodržovat pravidla a být zodpovědný, tak nepomůžou. Jde především o vůli a snahu mít koaliční projekt společný.

"Máme před sebou obrovské množství práce. Máme před sebou koaliční vyjednávání," připomněl nový předseda ODS. Pravice podle něj dostala unikátní příležitost, která už se nemusí vrátit, provést "základní klíčové reformy" v oblasti důchodové, sociální či veřejných rozpočtů. "Je nezbytné udělat něco s touto zemí, zastavit zadlužování, podpořit podnikání, omezit korupci. Potřebujeme rozpočet, kde deficit nepřesáhne 4,8 procent HDP," uvedl Nečas v televizi Prima.

"My jsme připraveni se do tohoto vrhnout plnou silou," upozornil Nečas. Změny ale bude podle něj potřeba provést i uvnitř samotné ODS.

Podle Nečase bude v budoucí vládě kvůli plánovaným reformám klíčová spolupráce mezi premiérem, ministrem financí, zdravotnictví a ministrem práce a sociálních věcí. "Toto bude klíčová čtyřka, která ponese odpovědnost za reformní kroky budoucí vlády," poznamenal Nečas.

Podle nového předsedy ODS není žádný důvod měnit nyní taktiku při koaličních vyjednáváních o nové vládě. "Snad je to jen jasný signál našim koaličním partnerům, že se z hlediska klíčových vyjednavačů nic nezmění," poznamenal Nečas. Chápe prý, že si vyjednavači za TOP 09 a Věci veřejné nemuseli být v minulých dvou týdnech zcela jisti, s kým budou po tomto víkendu jednat.

Související