Nová první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nahradí v týmu občanských demokratů pro jednání o vládní koalici svého předchůdce ve funkci Davida Vodrážku. Rozhodla o tom výkonná rada, která se sešla krátce po skončení kongresu strany, který zvolil Němcovou do funkce první místopředsedkyně.

"Výkonná rada musela reagovat na výsledky kongresu z hlediska složení vyjednávacího týmu," vysvětlil krok Petr Nečas.

Toho kongres podle očekávání zvolil do funkce předsedy, hlasování o dalších členech vedení už pak ale přineslo řadu překvapení.  

První místopředsedkyní se nečekaně stala Němcová, která porazila Davida Vodrážku. Ten navíc nezískal ani funkci místopředsedy. Těmi se stali muži, které si vedle sebe přál Nečas: Alexandr Vonda, Pavel Blažek, Pavel Drobil a Jiří Pospíšil.

Kongres skončil v podvečer schvalováním závěrečných usnesení. Nečas v závěrečném slově ocenil to, že diskuse byla sebekritická a věcná, ale nebylo v ní cítit žádné poraženectví.

"Kongres potvrdil změny v ODS," uvedl nový předseda. Delegáti podle něj poslali vzkaz, že ODS dostala lekci od voličů a poučila se z ní. Za nejvíce pozitivní Nečas označil to, že snad skončí doba, kdy se v zasedacím sále vedla politická debata a o patro níže u baru se uzavíraly zákulisní dohody.

Pospíšil: Změna nekončí, ale začíná

Nečas vyjádřil spokojenost už po volbě místopředsedů. "Jdeme správnou cestou a mohu slíbit, že zvítězíme," uvedl po oficiálním vyhlášení výsledků hlasování.

Vondra novinářům řekl, že od počátku věřil v demokratičnost ODS. "Delegáti pochopili, o co se všechno hraje. Ale je to jen konec jedné etapy. Teď jdeme do složitých jednání a já chápu svou roli tak, že budu vytvářet podporu lídrovi Petru Nečasovi," podotkl exministr pro EU.

Podle Pavla Drobila ODS potvrdila sebereflexi zahájenou po volební prohře, kdy voliči straně vzkázali, aby se začala měnit.

Jiří Pospíšil dnešek označil za "první den možné změny", kterým nic nekončí, ale vše začíná.

Zaskočená Praha

Z nejužšího vedení strany vypadl v osobě Vodrážky zástupce pražské organizace ODS, která byla historicky nejsilnější.

"Je to rozhodnutí delegátů, kteří to prostě takhle vnímali. Nezbývá mi, než to respektovat," řekl Vodrážka novinářům. Netěší ho prý, že Praha svého zástupce ztratila. "Nedělal jsem zákulisní dohody, snažil jsem se získat nominaci z regionů, víc už jsem proto opravdu udělat nemohl," konstatoval.

Zástupci pražské ODS byli výsledky hlasování překvapeni.

Podle místopředsedy pražské ODS Rudolfa Blažka je volba důkazem toho, že démonická nálepka dohod dopředu neplatí. Blažek doufá, že role pražské ODS ve straně neoslabí. "Pevně doufám, že to nepovede k nějaké izolaci Prahy v rámci ODS," řekl ČTK Blažek.

O demokratické volbě hovořil i pražský poslanec Boris Šťastný. "Vyplývá z toho, že dohody nezafungovaly, že nebyly ze strany ostatních regionů dodrženy," řekl ČTK a Českému rozhlasu.

Podle politologů Praha nenabídla dostatečně kvalitního kandidáta. Může jít prý také o formu odplaty za to, jaké komplikace pražská ODS straně v minulosti způsobila. Navíc ve sněmovních volbách ztratila postavení bašty ODS.

"Je to revanš za Pavla Béma, za propojení politiky s byznysem a lobbisty. Někteří delegáti se domnívají, že kvůli Praze měla ODS v květnových volbách horší výsledek," řekl ČTK politolog Jan Kubáček. Praze podle něj uškodila také kauza opencard nebo postava kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka. "Praha si v minulosti diktovala podmínky a byla kritická. Nyní je slabá a rozdělená," poznamenal Kubáček.

To, že ve vedení nebude zastoupeno hlavní město nepovažuje za šťastné ani čerstvý místopředseda strany Pavel Blažek, který bude mít nově na starosti vnitřní chod ODS. „Myslím, že Praha by měla mít minimálně zastoupení ve vládě," řekl v rozhovoru pro ČT. "Vynechávat by se neměla, otázkou je, jestli vybrala správného kandidáta,“ dodal.

Na otázku, zda on sám v tajném hlasování Vodrážku podpořil však odpovědět nechtěl, tatkéž se zachoval i Pavel Drobil, další nová tvář ve vedení.

Delegáti na kongresu také obměnili složení širšího vedení strany. Do výkonné rady, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, byli zvoleni všichni kandidáti nominovaní regiony. Ani v ní nebude Vodrážka, Prahu v reprezentují Rudolf Blažek, Filip Dvořák, Aleksandra Udženija, Milan Richter a Andrea Vlásenková. Alespoň v širším vedení se uplatní neúspěšný kandidát na místopředsedu z jihu Čech Kuba
 

Vizitky členů nového vedení ODS:

Petr Nečas - více čtěte zde

Miroslava Němcová (57 let)

Vzdělání: absolventka Střední zemědělské technické školy v Havlíčkově Brodě.
Profese: 1974-1992 pracovala  v Českém statistickém úřadu, od roku 1992 vlastní ve Žďáru nad Sázavou knihkupectví
Politika: Od roku 1992 členka ODS, působila v zastupitelstvu ve Žďáru nad Sázavou, byla místopředsedkyní strany. Poslankyní je nepřetržitě od roku 1998, dvě volební období byla místopředsedkyní sněmovny.

Pavel Blažek (41 let)

Vzdělání: Právnická fakulta MU v Brně, absolvoval doktorandské studium
Profese: Působí v brněnské advokátní kanceláři Kyjovský, Blažek a kolegové. Deset let učil na brněnských právech. Rok a půl zastupoval stát ve sporu se společností Diag Human.
Politika: Člen ODS od roku 1998, předseda oblastního sdružení ODS Brno - město a člen výkonné rady ODS. Působí v brněnské komunální politice – od roku 2002 člen městského zastupitelstva.
Rodina: je ženatý, má dvě děti.

Pavel Drobil (38 let)

Vzdělání: Právnická fakulta MU v Brně
Profese: Společník advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři v Ostravě. Pracoval jako poradce náměstků ministra financí Miloslava Hejnáka a Jaroslava Šulce a také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj. Nyní je předsedou dozorčí rady Lesů České republiky.
Politika: Člen ODS od roku 2000, člen výkonné rady strany. Začínal v komunální politice, zasedá v zastupitelstvech města Bohumína a Moravskoslezského kraje.
Rodina: ženatý, má dvě děti.

Jiří Pospíšil (34 let)

Vzdělání: Právnickou fakulta Západočeské univerzity v Plzni, titul JUDr.
Profese: Přednášel na plzeňských právech, od listopadu je děkanem fakulty. Od roku 2002 je poslancem, zasedal v zastupitelstvu Plzeňského kraje. V obou vládách Mirka Topolánka byl ministrem spravedlnosti. 
Politika: V roce 1994 vstoupil do ODA, v roce 1998 spoluzakládal regionální sdružení Mladých konzervativců v Plzni a ve stejném roce vstoupil do ODS. Od roku 2003 je předsedou plzeňského regionálního sdružení strany, poslední čtyři roky také zasedá ve výkonné radě ODS.
Rodina: je svobodný, bezdětný.

Alexandr Vondra (48 let)

Vzdělání: Přírodovědecká fakulta UK, obor geografie.
Profese: Před rokem 1989 byl mluvčím Charty 77, pohyboval se v disentu. Poté poradcem prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA. Od října 2006 je senátorem, v první vládě Mirka Topolánka byl ministrem zahraničí, ve druhém Topolánkově kabinetu místopředsedou vlády pro evropské záležitosti.
Politika: Člen ODS od roku 2006.
Rodina: je ženatý, má jednoho syna a dvě dcery.