Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) se dohodli na tom, kdo bude nominovat své zástupce do vedení Poslanecké sněmovny, jejíž ustavující schůze začne v úterý.

Strany rodící se koalice mají ve sněmovně většinu 118 hlasů, mohou tedy "svou" prosadit. Počet místopředsedů sněmovny se tak sníží z pěti na tři. ODS obsadí křeslo předsedy sněmovny, o dva posty místopředsedů se rozdělí TOP 09 a VV.

Jedno křeslo připadne ČSSD. O své místo ve vedení sněmovny přijdou podle dohody komunisté. "Došli jsme ke společnému rozhodnutí, že nechceme, aby ve vedení seděl zástupce KSČM," prohlásil předseda ODS Petr Nečas.

Sociální demokracie si přála dostat na post předsedy Lubomíra Zaorálka, s jeho nomincí ale nesouhlasily strany možné koalice.

Místopředseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že pokud neuspějí se svým kandidátem na předsedu, bude se klub radit o kandidátovi na místopředsedu. "V této souvislosti nevylučuji, že by tímto kandidátem mohl být Lubomír Zaorálek," řekl Sobotka.

Němcovou si chce prosadit Nečas

ODS a TOP 09 zatím neoznámily, koho do vedení sněmovny postaví. Rozhodnou o tom jejich poslanecké kluby. Pravděpodobnou novou předsedkyní sněmovny je ale první místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová. Nečas ji na tuto funkci poslancům navrhne.

Předseda VV Radek John zopakoval, že jeho stranu bude ve vedení sněmovny zastupovat místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová. Kandidátkou TOP 09 by mohla být Vlasta Parkanová, zatím to ale strana nepotvrdila.

"Pan předseda (Karel Schwarzenberg) mě v tomto smyslu oslovil," řekla Parkanová. Zdůraznila ale, že rozhodnutí je na poslancích TOP 09. "Sláva mužům, kterým žena vládne, bude platit v případě sněmovny," komentoval situaci, že by se tři ženy mohly dostat do vedení sněmovny Nečas.

Sociální demokraté i komunisté s návrhem rodící se koalice na rozdělení vedení sněmovny nesouhlasí. "Já nemám problém s tím, že je zredukován počet místopředsedů, já mám problém s tím, jak se vyjednává o postu předsedy sněmovny," řekla poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová. Myslí si, že za současné situace by bylo zcela na místě, aby v čele sněmovny stál sociální demokrat.

Předseda komunistů Vojtěch Filip označil postup možných koaličních stran za nepříliš demokratický. Poukázal například na to, že v německém spolkovém sněmu má každá frakce právo na zastoupení ve vedení parlamentu. Tvrdí také, že zvolený model jednoho předsedy a tří místopředsedů nebude příliš fungovat, protože nejde o reprezentativní funkce, ale o ryze pracovní pozice. Místopředsedové se například střídají v řízení schůzí.

Nečas řekl, že navržené obsazení vedení sněmovny by mělo být stálé, nikoliv jen dočasné. Dříve lídři vznikající koalice hovořili o tom, že by mohli otázku vedení sněmovny znovu otevřít poté, co se jim podaří sestavit vládu a získat s ní ve sněmovně důvěru.

"Definitivně jsme se přiklonili k názoru, že předseda či předsedkyně sněmovny má reprezentovat většinu poslanců a poslankyň, kteří za ním nebo za ní stojí," řekl dnes Nečas.

Teď se budou dělit ministerstva

Rozdělení křesel ve vedení sněmovny souvisí i s vyjednáváním koaličních stran o křeslech ministrů. Lídři koalice o tom dnes nechtěli před novináři hovořit, podle neoficiálních informací se ale tento týden naplno rozehraje střet o ministerské funkce. Pravděpodobnou nominaci Němcové do vedení sněmovny by mohli občanští demokraté kompenzovat svým partnerům při rozdělování míst ministrů.

Sněmovna se na své ustavující schůzi sejde v úterý. Volba vedení dolní komory ale může kvůli lhůtám vyplývajícím z jednacího řádu přijít na řadu až ve čtvrtek. ODS, TOP 09 a VV budou dnes odpoledne o podobě nové sněmovny jednat i s pravděpodobnou opozicí - ČSSD a KSČM. Strany se musí dohodnout mimo jiné na rozdělení sněmovních výborů, počtu jejich členů a pozic předsedů výborů.

Lídři ODS, TOP 09 a VV chtějí výbory rozdělit do třech kategorií podle důležitosti. Rozpočtový, hospodářský a výbor pro obranu a bezpečnost by měly mít 30 členů. V dalších výborech by podle jejích významu zasedalo buď 23, nebo 15 členů.

Pokud ustavující schůze nové sněmovny skončí ve čtvrtek, jak se plánuje, úřednický kabinet Jana Fischera hned v pátek ráno rozhodne o své demisi na mimořádném zasedání. Vládnout bude do chvíle, kdy prezident Václav Klaus jmenuje nový kabinet.