Za uplynulé volební období dostalo devatenáct poslanců přes 600 tisíc korun k platu téměř za nic. Přesněji za to, že nanejvýš pětkrát svolali svůj podvýbor a zvolili na něm třeba vedení nebo vydali stanovisko k některému ze zákonů.

Vznikající trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce jako jednu z prvních věcí výrazně zredukovat počet sněmovních orgánů. HN provedly inventuru rozbujelé sněmovny a výsledky jasně ukazují, že velká část nejrůznějších podvýborů vznikla jen proto, aby mělo co nejvíc poslanců placenou funkci.

V letech 1992 až 1996 měla sněmovna 12 výborů a jeden podvýbor. V uplynulém volebním období 2006 až 2010 už bylo výborů 18 a podvýborů 54. Poslanců se za tu dobu vystřídalo ve sněmovně celkem 226. Zcela bez funkce jich bylo pouhých 33.

Hned dvaadvacet podvýborů se za celou dobu sešlo maximálně pětkrát. V deseti z nich byla funkce předsedy placená, příplatek činí téměř 13 tisíc korun měsíčně. V dalších devíti z nich byla placená funkce předsedy a ještě místopředsedy podvýboru. Dohromady vyšla "práce" těchto orgánů sněmovny na 14 milionů a 640 tisíc korun.

Například podvýbor pro krajany se sešel třikrát. Zvolil si předsedkyni, Helenu Mallotovou z ODS a probral body "Čeští krajané" nebo "Informace o činnosti odboru kulturních a krajanských vztahů MZV ČR". A poslankyně Mallotová za to dostala za celé volební období 623 040 korun. "Styky s krajany byly důležité," říká Mallotová. Na otázku, v čem přesně byl její podvýbor užitečný, odpovídá: "Ty výstupy... Tam jsou důležité kontakty."

Podobných orgánů s poměrně záhadným účelem je víc. Poslanci zpravidla nedokážou vysvětlit, proč nemůže jejich práci vykonávat nadřazený výbor.

Dnes dopoledne, předtím, než se poprvé sejde nová sněmovna, zasednou zástupci všech stran a domluví se, které orgány zruší. Už je jasné, že sloučí kontrolní s petičním a branný s bezpečnostním výborem. Skončí také 17 podvýborů. Zatím není jasné, které. Zanikne i několik komisí.

Trojkoalice včera také škrtla dvě místa místopředsedů sněmovny. Místo pěti mají být jen tři. A zatím se zdá, že dolní komoru povedou především ženy. Šéfkou má být podle dohody zástupce ODS, pravděpodobně Miroslava Němcová. TOP 09 a Věci veřejné dostanou každá po jednom křesle. Zastupovat by je měly Vlasta Parkanová a Kateřina Klasnová. Jeden post nabízí trojkoalice i opoziční ČSSD. Ta ale zatím nabídku nepřijala. Trvá na tom, že jí podle zvyklostí náleží post šéfa sněmovny.