Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) se rozhodl rezignovat ke konci července na svou funkci v čele městské části. Řekl to po úterním jednání regionální rady ODS. Odstoupit chce také z funkce předsedy oblastní organizace ODS v Praze 5. O jeho odvolání z funkce se chtělo v pátek pokusit zastupitelstvo Prahy 5.

Jančík ke svému rozhodnutí řekl, že nechce být brzdou ODS. Volání po jeho odstoupení z funkce požadovali v posledních týdnech nejen opozice a část ODS v Praze 5, ale také občanští demokraté z pražského vedení. Vyčítali mu, že kvůli své kontroverzní pověsti ubírá ODS voličské hlasy.

"Milan Jančík má za sebou hodně kvalitní práce, ale útoky na jeho osobu by pokračovaly," řekl novinářům po jednání regionální rady náměstek primátora Pavel Klega, který pražskou ODS po odchodu Béma vede. Klega Jančíka označil za soudného člověka.

Podle členů regionální rady byla o setrvání Jančíka velká diskuse. Ještě před začátkem jednání někteří členové uvažovali o tom, že by se mohla zrušit celá oblastní organizace ODS v Praze 5. Podle Klegy by se nyní oblastní organizace rušit nemusela, podmínil to ale její obnovou.


Své rozhodnutí chce Jančík ve čtvrtek oznámit vedení oblastní organizace v Praze 5, v pátek pak zastupitelstvu páté městské části, které mělo jednat o jeho odvolání.

Před květnovými sněmovními volbami, které skončily pro pražskou ODS neúspěchem, byl Jančík odvolán z funkce místopředsedy občanských demokratů v hlavním městě. Na začátku června pak oznámil, že v podzimních komunálních volbách nebude kandidovat do zastupitelstva hlavního města ani páté městské části.

Ve funkci starosty byl od roku 2002, pozici obhájil v roce 2006. Jeho zvolení starostou ale rozdělilo ODS v Praze 5. Po komunálních volbách v roce 2006 se proto část zastupitelů zvolených za občanské demokraty ocitla v opozici. Jančík sám pak získal v komunálních volbách v rámci kandidátky ODS druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. Starostou byl znovuzvolen až napodruhé, když uzavřel koalici s ČSSD a částí SNK ED.

Bém nebyl na pořadu dne

Regionální rada pražské ODS se v úterý nezabývala setrváním Pavla Béma ve funkci pražského primátora. Bém se totiž z jednání omluvil, členové rady tedy nechtěli záležitost řešit v jeho nepřítomnosti. ČTK to po jednání řekl náměstek primátora Pavel Klega, který pražskou ODS po odchodu Béma z funkce předsedy řídí.

Regionální rada by se možným odchodem Béma chtěla zabývat ještě tento čtvrtek před zasedáním regionálního sněmu.

Před úterním vnitrostranickým jednáním se mluvilo o tom, že pražská ODS chce Béma přemluvit, aby se primátorského křesla sám vzdal. Odvolat by ho sice mohlo zastupitelstvo, nejbližší zasedání je ale plánováno až na 16. září. Bém, který se v úterý jako nový poslanec účastnil jednání sněmovny, dobrovolný předčasný odchod z funkce primátora v rozhovoru s novináři odmítl.

Související