Strana Věci veřejné trvá podle svého vyjednávače Kamila Jankovského na zachování současného systému valorizace důchodů. Jankovský odmítl spekulace o tom, že rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných hodlá v příštím roce a zřejmě i v letech dalších zmrazit důchody.

Expertní skupina se podle Jankovského na ničem takovém nedohodla. Zmrazit důchody chce TOP 09, čímž by se ušetřilo 13 miliard. ODS hodlá valorizaci důchodů podle zákona zachovat.

Rozpor zřejmě budou řešit koaliční lídři. Věci veřejné argumentují zachováním sociálního smíru a tím, že náklady na změnu důchodového systému musí nést všichni.

Až se političtí lídři koalice dohodnou na formulaci týkající se důchodů, budou ekonomičtí experti dál jednat o skladbě rozpočtu na příští rok. Věci veřejné preferují, aby rozpočet šetřil ze dvou třetin na nákladech, z jedné třetiny chtějí šetřit na straně příjmů. "To znamená změnu některých daní," uvedl Jankovský.

VV podle něho žádají zvýšení daně z příjmu právnických osob o jedno procento, tedy na 20 procent, a uvažují i o zdanění obratu pojišťoven. Strana měla v programu i takové body, jako je zdanění prostituce nebo daňová amnestie, ty se ale nesetkaly s podporou koaličních partnerů.

Jankovský je členem expertní skupiny ODS, TOP 09 a VV pro veřejné rozpočty. Dnes upozornil, že se chystá i zdravotní reforma. "Ve chvíli, kdy by měli důchodci nést nové náklady na zdravotnictví a současně by se jim nezvedaly důchody, by byl dopad na ně velmi tvrdý," uvedl expert VV.

Končící premiér Jan Fischer a ministr vnitra Eduard Janota se podle dnešních Lidových novin odpoledne sejdou právě s ekonomickými experty koaličních stran a budou jednat o rozpočtových škrtech ve výši 70 až 80 miliard.

O desetinu by mohly kleslnout výdaje na platy státních zaměstnanců i všechny sociální dávky s výjimkou důchodů. Lidé tak musí počítat s nižší nemocenskou, mateřskou, rodičovským příspěvkem, přídavky na děti a bydlení, ale i s poklesem podpor v nezaměstnanosti. O desetinu klesnou i výdaje na provoz úřadů.

ODS označuje snížení státního dluhu za největší prioritu volebního období, slíbila dosáhnout do sedmi let vyrovnaného státního rozpočtu. Provozní výdaje ministerstev chtěla ODS příští rok snížit o pět procent, nyní podle LN počítá s dvojnásobným poklesem.
Navrhuje například roční daňové prázdniny pro řemeslníky, kteří vytvoří alespoň jedno nové pracovní místo. Výši sociálních dávek chtějí vázat na práci pro obec a vzdělávání. Program počítá i s vícerychlostní mateřskou a rodičovskou. Výdaje státu pro příští rok plánuje snížit o 70,5 miliardy korun, což by znamenalo pokles výdajů na platy státních zaměstnanců a na sociální dávky o deset procent.

Nejráznější škrty slibovala před volbami TOP 09. Navrhovala plošné škrty v mandatorních výdajích státu, navýšení spolupodílu pacientů a zavedení školného na vysokých školách. Šetřit chce na sociálních dávkách (porodné, pohřebné), nechce valorizovat důchody či snížit objem mezd vyplácených ze státního rozpočtu o deset procent, kromě učitelů.

Na důchodech chce TOP 09 ušetřit 13 miliard.Strana s exministrem financí Miroslavem Kalouskem ve vedení navrhuje sjednotit základ daně pro všechny přímé odvody, zrušit některé daně (dědickou, darovací, z převodu nemovitostí) a část daňových výjimek.

Podle Věcí veřejných je třeba pro změny získat veřejnost a udržet sociální smír. Ke škrtům v sociálních dávkách jsou Věci veřejné zdrženlivé.