Bezpečnostní informační služba (BIS) varovala před tím, že ruské tajné služby v Česku zvyšují svoji aktivitu hlavně v ekonomice, včetně energetiky, a ve vědě. BIS to uvedla na svých stránkách ve výroční zprávě za rok 2009. Aktivity ruských špionů v ní čeští zpravodajci označili jako intenzivní, vůči zájmům ČR často protichůdné a někdy až nepřátelské.

Ruské služby nadále prosazují své zpravodajce na diplomatické funkce v ČR, aktivity ruských tajných služeb se ale neomezují na diplomacii, konstatuje BIS. V některých případech podle ní ruské zpravodajské služby navázaly na práci sovětských předchůdců.

"Příkladem může být případ skupiny osob dlouhodobě pracujících pro ruskou zpravodajskou službu proti zájmům ČR a na území ČR, kterou BIS odhalila a následně ji v pokračování činnosti zabránila," uvádí zpráva.

Ruští zpravodajci se podle BIS snaží pronikat mezi Rusy žijící na českém území, vědce, české politiky, kulturní pracovníky.

Írán v ČR usiloval o díly k výrobě zbraní hromadného ničení

Írán loni v Česku přes zprostředkovatelské firmy usiloval o získání komponentů, které je možné použít i pro výrobu zbraní hromadného ničení, uvedla také BIS. Podle ní dokáže Írán pro realizaci obchodu připravit složité obchodní cesty, v nichž firmy z různých zemí plní jen dílčí úkoly bez znalosti celého dodavatelského a odběratelského řetězce.

Mezinárodní společenství kritizuje Írán kvůli kontroverznímu jadernému programu. Západ podezřívá Teherán ze snahy vyrobit atomovou zbraň. Íránští představitelé svůj jaderný program označují za mírový.

BIS konstatovala, že Írán měl v ČR minulý rok zájem o výrobky, které sice nepodléhají mezinárodní kontrole, ale je z nich možno sestavit "kontrolované zařízení". České zpravodajské služby také zaznamenaly snahy Íránu uskutečnit obchod s českými společnostmi, které s touto zemí již léta neobchodují kvůli sankcím OSN a dalšími opatřením.

Výrobky, které lze užít i při vývoji zbraní hromadného ničení, chtěly podle BIS získat v Česku i KLDR, Sýrie a další země. Z nich je pak možné tyto komponenty dál rozšiřovat prostřednictví krycích firem.

V Česku byl podle BIS také zájem o motory a další součástky, které se používají k výrobě vojenských bezpilotních prostředků. "Jednalo se o zprostředkovatelské společnosti z Číny, Íránu a dalších zemí s vazbou zejména na íránský vojenský program. Ze získaných informací vyplynulo, že ani v této oblasti dodávky nesměřovaly přímo k rizikovým subjektům," konstatovala BIS. Zájem o česká speciální strojírenská zařízení projevili kromě íránských společností i dovozci z KLDR, Sýrie a Pákistánu.

BIS se rovněž zmiňuje o "netransparentních aktivitách společností zabývajících se výrobou a opravami vojenského materiálu" pro českou armádu. České zpravodajské služby se zabývaly i zneužitím výbušnin určených pro civilní a průmyslové využití. BIS dále upozornila na možné porušování předpisů při distribuci pyrotechnických předmětů nakupovaných na internetu.

Podíl na odhalení útoku na počítače schůzky G20

BIS podle výroční zprávy také loni ve spolupráci se službami dalších zemí vyšetřovala útok na informační systémy účastníků summitu G20 v Soulu. Kontrarozvědka tak loni v červnu, jako zpravodajská služba tehdejší předsednické země EU, odhalila podle své zprávy "sofistikovaný pokus kybernetické špionáže".

Popis celé události ve výroční zprávě BIS hovoří o podvržené elektronické poště, která přišla kontaktním osobám ministerstev financí zúčastněných zemí. V příloze e-mailu byl speciálně upravený soubor formátu pdf, který obsahoval "škodlivý kód". "Za pomoci reverzního inženýrství byla provedena komplexní analýza elektronického útoku i vlastního škodlivého kódu," uvedla kontrarozvědka.

Cílem podle BIS byla kybernetická špionáž dotyčného počítače či v případě šíření viru vnitřní sítí i širší počítačové infrastruktury napadené organizace. Zpráva BIS však neuvádí, kdo za podobným útokem stál.