Senát podle očekávání zamítl protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny (za ČSSD), který mimo jiné zavádí institut korunního svědka a upravuje protikorupčního agenta. Senátoři poukazovali na to, že předloha řeší boj s úplatkářstvím sporným způsobem a nemohou ji už měnit. Dnešní verdikt horní komory znamená, že zákon končící vlády platit nebude. Nová sněmovna už o jeho konečném osudu rozhodovat nemůže.

K předloze měli výhrady i někteří sociální demokraté. Zákon dopadl podle očekávání: jeho zamítnutí doporučily tři senátní výbory, které jej projednávaly. Pro schválení balíčku bylo jen 25 ze 70 senátorů. Návrh na zamítnutí pak podpořilo 43 členů horní komory. Pro zamítnutí byl i bývalý státní zástupce Miroslav Antl (ČSSD).

Korupce nejvíce poškozuje morálku, veřejné rozpočty a podnikatelské prostředí, obhajoval předlohu Pecina, kterého prý překvapilo, že se zpolitizovala. Ministr vnitra přiznal, že jde o propolicejní balíček, jak o něm hovořili kritici z ODS. Pecina mluvil o rozšíření možnosti odposlechů a pravomoci policie zjišťovat údaje o daňových přiznáních. "Kvůli těmto dvěma opatřením nevznikne z České republiky policejní stát," uvedl.

Novou úpravu protikorupčního agenta Pecina zdůvodnil tím, že současná není účinná. Nebyl by to podle něho protikorupční agent. Spolupracující obviněný by měl podle něho jistotu, že mu bude snížen trest. Nový by byl institut korunního svědka, dodal.

Proti předloze se vyslovovali hlavně senátoři ODS a za TOP 09 a Starostové. Například podle Pavla Sušického (ODS) boj s korupcí vede skrze průhlednost, třeba v zadávání zakázek. "Je třeba odstraňovat příčiny, ne následky," uvedl jeho stranický kolega Jaroslav Kubera, který si postěžoval na to, že předloha byla předložena pozdě a Senát ji nemůže měnit.

"Návrhy na zamítnutí jsou politická vůle," oponovala kritiků Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle Vlastimila Balína (KSČM) bude korupce bez tohoto zákona dál bujet. Předsedkyně ústavní komise Senátu Jiřina Rippelová (ČSSD) sice balíček podpořila, ale poukázala na to, že zvyšuje pravomoci policie a také státních zástupců na úkor soudců.

O balíček se vedla mnohahodinová pře i ve sněmovně. Předloha se do dolní komory už nevrátí; původní, která balíček schválila, už ukončila funkční období.