Viktor Paggio (28 let)

Jediný zástupce strany Věci veřejné za Jihočeský kraj. Italské jméno má po svých prarodičích.

Vystudoval mezinárodní vztahy a diplomacii na VŠE, jeden semestr strávil na Boloňské univerzitě. Pracoval jako živnostník.

Na svém webu píše, že "s Věcmi veřejnými ušel dlouho cestu", do strany vstoupil před rokem. Podílel se na tvorbě programu, později navrhoval webové stránky a komunikaci s Véčkaři po internetu.

Je členem grémia VV a vyjednavač rodící se vládní koalice v expertní skupině k podnikání a infrastruktuře.

Seznamte se - je jich asi 20 tisíc, žijí po celé republice a říkají si Véčkaři, tedy registrovaní příznivci politické strany Věci veřejné (VV). Budou jako poslední rozhodovat o tom, zda vznikne středopravá vládní koalice na půdorysu ODS, TOP 09 a VV.

Po týdnech jednání v expertních skupinách i na úrovni lídrů všech tří stran totiž dostanou návrh koaliční smlouvy ke schválení Véčkaři. Pokud ho v internetovém referendu posvětí, teprve poté Radek John jako předseda VV trojkoaliční dohodu podepíše.

"Je to náš vnitrostranický proces, za kterým si stojíme a který má smysl. Nevidím důvod ho měnit," obhajuje systém v rozhovoru pro iHNed.cz čerstvě zvolený poslanec Viktor Paggio, který má Véčkaře ve straně na starosti.

Abyste se stali registrovaným příznivcem, stačí vám vyplnit krátký formulář na webu a zároveň prohlásit, že splňujete několik základních podmínek, například byste neměli být členem jiné politické strany. Jejich pravdivost ale strana neověřuje. Poté získáte možnost ovlivňovat program strany pomocí tzv. referend, vybírat předsedu partaje nebo hlasovat lídry kandidátek do voleb.



Po volbách se zvýšil počet přihlášek do vaší strany Věci veřejné. Zaznamenali jste nárůst registrovaných příznivců?

Ten nárůst nebyl nijak dramatický, protože jsme upravili systém registrace. Postupně utahuje „bezpečnostní" šrouby. Takže v současné chvíli pro registraci musíte potvrdit svůj e-mail, telefon a adresu. To samozřejmě snížilo počet registrujících, protože ne každý tím projde.

V úterý jste skládal poslanecký slib, ve kterém se mj. praví: „Mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Co se stane, pokud vaše vědomí a svědomí bude v kolizi s výsledkem referenda?
Budu hlasovat tak, jak rozhodli Véčkaři a jak se to projeví v programu. Myslím, že toto je standardní věc, že poslanci hlasují podle programu své strany.
Pokud by tam byla otázka, která se mně naprosto příčí a nemohl bych pro ni hlasovat (například zavedení trestu smrti), tak bych se vzdal mandátu.

Uvedu konkrétní příklad: Ve svém profilu na Facebooku jste uvedl, že podporujete adopci dětí homosexuálními páry, ale Véčkaři v jednom z posledních referend tento návrh zamítli. Pokud by se o takovém zákoně hlasovalo, postupoval byste tak, jak rozhodli příznivci strany, i když je to v rozporu s vašim přesvědčením?
Není to v rozporu s mým přesvědčením. Já jsem se v referendu pokoušel přesvědčit Véčkaře. Nepodařilo se mi to, v tom jsem selhal. Véčkaři rozhodli takto, jde to do programu a já budu prosazovat program strany. Lidé, kteří mě volili, tak volili program strany a ne Viktora Paggia. Takže to je mé přesvědčení - hlasovat tak, jaký je program.

Na Véčkaře se velká pozornost upnula poté, kdy jste zveřejnili, že budou v referendu schvalovat i koaliční smlouvu budoucí vlády. S tím jste počítali již před volbami?
My si i velké věci z programu necháváme projít referendy, takže bylo od začátku jasné, že návrh smlouvy předložíme Véčkařům. Podle mých informací to Radek John hned na první schůzi řekl svým partnerům z K9.

Máte zpětnou informaci, jaká byla jejich reakce?
Pokud vím, tak Petr Nečas byl poněkud překvapen. Myslím, že ostatní politické strany si na to u nás velmi rychle zvyknou a koneckonců k tomuto systému do jisté míry přejdou i samy.

Máte plán B pro situaci, pokud by se Véčkaři v referendu vyslovili proti návrhu smlouvy?
To je kouzlo systému, protože tlačí naše vyjednavače, aby nevyjednali nic, co by Véčkaři odmítli. U nás je velký tlak na to, abychom respektovali politický program, který máme. Věřím tomu, že se to odsouhlasí.

Co se stane, když vám přesto řeknou „Ne"?
To je otázka na předsedu Radka Johna.

Ve volbách jste dostali hlasy od více než půl milionu lidí, kteří vám dali svou důvěru. O vládě ale bude rozhodovat skupina necelých dvaceti tisíc zaregistrovaných příznivců.
Dovolte, abych to obrátil. U ODS, která dostala 800 tisíc hlasů, bude rozhodovat pět lidí.

Ale pořád jsou to lidé, kteří dostali mandát od voličů. U vás budou rozhodovat registrovaní příznivci, kteří vás ani nemuseli volit.
Lidé, když nás volili, tak věděli, že volí stranu přímé demokracie, která provozuje referenda. Žádný z našich voličů se nyní necítí nějakým způsobem poškozený. Naopak, máme pozitivní signály, že nás i po volbách zajímá, co si lidé myslí.

Je pro vás víc volič, nebo registrovaný příznivec strany?
To není buď a nebo, oba jsou hodně důležití.

Aby se člověk stal Véčkařem, musí být starší 18 let a nesmí být členem jiné politické strany. Jak je systém ošetřen vůči tomu, aby se do něj nemohl registrovat například 13letý kluk?
Máme kontrolní mechanismy, která logicky nemůžu prezentovat. Ale faktem je, že nelze nikdy úplně vyloučit, že se nám zaregistruje například člověk mladší nebo člen jiné politické strany.
Ještě před volbami jsme provedli audit Véčkařů, telefonickým dotazováním jsme zkontrolovali asi deset procent. Ukázalo se, že těch nekvalitních kontaktů je v setinách procenta. Nějaké výrazné problémy tam nebyly.

Ale při telefonním auditu nemůžete prokázat, jestli je člověk starší 18 let, či nikoli, nebo zda je člen jiné politické strany?
To samozřejmě slyšíte, jestli je někdo mladší 18 let. Máme taky veřejné zdroje, díváme se třeba na stránky jiných politických stran.

Přesto nelze vyloučit, že mezi těmi současnými Véčkaři, kteří budou rozhodovat o koaliční smlouvě, tak jsou lidi, kteří nesplňují základní podmínky?
Nelze to vyloučit a je to cena za otevřenost toho systému. Pro nás by nebyl problém sbírat otisky prstů nebo skenovat zornice. Ale to bychom Véčkařů měli šest a půl a to my nechceme. My chceme, aby to byla masa lidí. Nemůže vyloučit nějaké výjimky, ale děláme maximum pro to, aby tam nebyly.

Představte si, že by se opakoval scénář loňské kampaně před volbami do EP, kdy mladí lidé pomocí Facebooku organizovali „vajíčkiádu" proti Jiřímu Paroubkovi. Co by se stalo, pokud by se něco podobné stalo u vás, když by se několik tisíc lidí naráz přihlásilo k Véčkařům pouze za účelem, aby zvrátili výsledek referenda jedním směrem?
„Vajíčkiáda" vznikla kvůli osobě pana Paroubka, nám se to, věřím, stát nemůže, my nikoho takového nemáme. A v případě, že by to tak bylo, tak by to stranu donutilo, aby změnila chování a styl. A to je dobře.

Máte kontrolní mechanismy proti lidem, kteří se nyní budou hlásit k vám do systému, ale nejsou příznivci Věcí veřejných, ačkoli tomu název odpovídá. A registrují se pouze kvůli tomu, aby mohl ovlivňovat dění ve vaší straně negativním způsobem?
Vždyť t bude přeci pozitivní, pokud my tam budeme mít někoho formátu pana Paroubka. A mladí lidi ho nebudou mít rádi a využijou našeho systému, aby ho „dostali a vyhnali". Tady se ukazuje, že stranická struktura reaguje pomaleji, než se zbaví neoblíbeného předsedy.

Pokud prosazujete přímou demokracii, proč jste si v referendu nenechali schválit i kandidátku na místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Kateřinu Klasnovou, na obsazení jedné z nejvyšších ústavních funkcí?
Referend musí být omezený počet, nechceme ho vyhlašovat úplně o všem. My jsme jich v poslední době udělali už tolik, že si myslím, že je dobře, že nyní neproběhlo. Musíme lidi zatěžovat v rozumné míře.

Když se bude hlasovat o koaliční smlouvě, budou Véčkaři schvalovat v referendech také lidi nominované na jednotlivé posty ministrů?
Myslím, že ne.

Kdo rozhoduje o tom, na co se Véčkařů zeptáte a na co nikoli?
Rozhoduje o tom programové oddělení, jeho ředitelka Kristýna Kočí a vedení strany. Máme také speciální email, kam lidé posílají své návrhy a ty nejvíce frekventované otázky pak vytáhneme do referenda.