Proč je Praha důležitá

51 miliard
Praha má větší rozpočet než většina ministerstev. Ročně utratí víc než celá armáda.

O čem bude nový primátor rozhodovat

Stavba metra
Tento týden zahájila Praha prodloužení trasy A do Motola. Rozhodovat se ale bude také o nové trase D, její cena dosáhne nejméně 40 miliard korun.

Pražský obchvat
Pavel Bém prosadil rychlejší, ale dražší stavbu severního obchvatu města. Nové vedení může projekt za téměř dvacet miliard revidovat.

Lukrativní energetika
Praha drží rozhodující podíl ve společnosti, která ovládá Pražskou energetiku. O vliv nad společností dlouhodobě usilují finančníci z PPF a J&T.

Bída pražské komunální politiky ve třech příkladech

Kauza první: Opencard

Symbol korupce, podivně zadávaných zakázek a plýtvání. Pražská karta, v níž magistrát téměř bez efektu utopil 800 milionů. Podle auditorů přitom bylo od začátku jasné, že bude projekt elektronické jízdenky výrazně ztrátový. Navíc zakázky, které s kartou souvisely, získala firma Haguess s nedohledatelnými vlastníky, jíž šlo město podezřele na ruku: nepožadovalo penále za nesplněné práce a účelově dělilo zakázky, aby nemuselo vypisovat tendry.

Kauza druhá: Jančík
Mimořádně nepopulární starosta Prahy 5 Milan Jančík měl dlouho pověst zcela nehořlavého a neprůstřelného politika. Policie jej vyšetřovala v řadě kauz, například kvůli čachrům s pozemky Českých drah na Smíchově. Vždy ne­úspěšně. I když jej voliči v roce 2006 vykroužkovali z kandidátky, stal se znovu starostou. Rezignaci oznámil až toto úterý - po nátlaku ODS.

Kauza třetí: Mocipáni
Sice nešlo o miliony, ale voliče ta kauza mohla zneklidnit víc než jiné: svědčí totiž o nedotknutelnosti pražských mocipánů. Policie přednedávnem razií na pražském magistrátu nepřímo potvrdila: Zametaly se tam dopravní přestupky prominentů pod koberec.

Lídři tří pravicových stran vyjednávají už skoro měsíc o společné vládě, ale v partajních štábech už vrcholí přípravy na nový vzájemný střet. Strany taktizují před podzimními volbami: jak ODS, tak TOP 09 i Věci veřejné by totiž rády ovládly magistrát hlavního města. Důvod? Je důležitější a vlivnější než řada ministerstev.

Největší problém má ODS, která Praze vládne nepřetržitě skoro dvacet let. A letos poprvé hrozí, že by primátor mohl být z jiné strany.

ODS doplácí na kauzy, které se kolem magistrátu v průběhu let nashromáždily. Hlavně pak v posledních čtyřech letech, kdy mají občanští demokraté v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, vypluly na povrch aféry jako opencard nebo bezplatné wi-fi, které zbytečně město stály stovky milionů a často zaváněly korupčním podezřením.

ODS se čistí

Občanští demokraté, kteří ve sněmovních volbách prohráli s TOP 09, se teď snaží zbavit tváří, které si voliči spojují s korupcí. A současně s tím zoufale hledají osobnosti, které by jim mohly pošramocené renomé napravit.

Už v úterý strana dotlačila k rezignaci neoblíbeného starostu Prahy 5 Milana Jančíka. Stejně to chce udělat i s primátorem Pavlem Bémem, čeká se jen na to, jakou dostane funkci ve sněmovně, kam se coby pražská kandidátní dvojka dostal.

Spornou tváří pro voliče je ale i radní pro kulturu Milan Richter. Právě on je podle informací HN třetí nejméně populární tváří pražské ODS, aspoň podle průzkumů veřejného mínění. Za Richterem ale stojí vlivný zákulisní partajní hráč Tomáš Hrdlička, a tak se zatím zdá, že majitel módních salónů na podzimní kandidátce zůstane.

Hlavním problémem nyní je, že pražská ODS má mezi voliči tak špatné jméno, že nikoho ze svého středu nemůže představit jako kandidáta na primátora. V úvahu nepřicházejí ani náměstci Rudolf Blažek či Pavel Klega. ODS proto začala hledat tváře zvenčí, jedna z prvních voleb padla na senátora a herce Tomáše Töpfera. Ten by byl ideální volbou: není spojen s magistrátem, je oblíbený u veřejnosti.

"Zatím se nebavíme o konkrétních jménech. Čekáme, s kým přijde konkurence, a podle toho se zařídíme. Jméno Tomáše Töpfera je teď jen spekulace," reagovala místopředsedkyně pražské ODS Andrea Vlásenková, jinak starostka Prahy 14.

Tápe i TOP 09

Pražská ODS má strach o výsledek komunálních voleb už dlouho. Proto už v zimě vymyslela, že hlavní město rozdělí na sedm volebních obvodů. Výsledkem mělo být její posílení a oslabení středně silných stran, zejména TOP 09.

Jenže poté, co ODS v parlamentních volbách skončila v Praze až za TOP 09, není jisté, komu vlastně nově nalajnované hřiště pomůže.

Klíčové proto ve volbách bude, koho jednotlivé strany postaví jako svého kandidáta na příštího primátora.

Věci veřejné už vybraly Markétu Reedovou, bývalou náměstkyni primátora Pavla Béma. Populární pražská politička před Vánoci rezignovala na místo v radě, protože ODS zdržovala projednání její protikorupční strategie. Tři roky předtím ale s ODS ochotně spolupracovala.

Fejk, Dlouhý, Janota...

Největším konkurentem ODS v Praze bude TOP 09. Jenže i ta se trápí a zatím nenašla přesvědčivého kandidáta na primátora. Strana údajně přemlouvala ke kandidatuře ministra financí Eduarda Janotu, ten to ale odmítl. Pak se objevilo, že uchazečem by mohl být bývalý šéf pražské zoo Petr Fejk, který je v Praze velmi populární. Jeho jméno médiím předčasně prozradili sami lidé z TOP 09, kteří si jeho kandidaturu nepřáli, a tím ho "zazdili".

Na jedné z porad lídrů TOP 09 padlo i jméno exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Ten ale takovou nabídku odmítá. "Leda že bych kandidoval na starostu Londýna," reagoval pobaveně Dlouhý .

Jméno kandidáta na primátora měla TOP 09 vybrat už tento týden, zřejmě to ale nestihne. "Jsou na nás velké tlaky. O tom, kdo bude lídrem, nakonec rozhodnou předseda Schwarzenberg s místopředsedou Kalouskem," tvrdí šéf pražské TOP 09 František Laudát.

Sociální demokraté sice v Praze nemají na výhru velké šance, svého kandidáta na primátora si ale už vybrali. Ve středu nominovali zastupitele z Prahy 2 Jiřího Dienstbiera mladšího. Nadějná tvář ČSSD z hlavního města na sebe dosud nejvíc upozornila svým angažmá v záchraně Bohemians 1905 - a to jak před pěti lety, tak letos při sporech o stadion v Ďolíčku.

Kdo povede ODS?

Starostka Prahy 2 Jana Černochová by se mohla stát novou předsedkyní ODS v Praze. Čerstvá poslankyně má pomoct straně očistit své jméno v hlavním městě. Jako podmínku si ale klade, aby změnou prošlo celé grémium pražské ODS. O tom, kdo se postaví do čela, jedná dnes večer sněm pražské ODS. O svůj post bude bojovat i Pavel Bém.

Jak se volí v Praze

Související