ODS, TOP 09 a Věci Veřejné spolu sestavují vládu, čím dál intenzivněji už ale začínají přemýšlet o vzájemném souboji, ke kterému dojde v říjnových komunálních volbách. A už si také vybírají tváře, které by za jejich strany mohly kandiddovat na post primátora či primátorky.

Občanští demokraté, kteří ve sněmovních volbách v Praze prohráli s TOP 09, se snaží najít náhradu za Pavla Béma, který úřad stále zastává. Strana začala hledat mimo stranu, jedna z prvních voleb padla na senátora a herce Tomáše Töpfera.

U konkurenta z TOP 09 zase padlo jméno exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Ten ale takovou nabídku odmítá.

Věci veřejné už vybraly Markétu Reedovou, bývalou Bémovu náměstkyni.

Sociální demokraté sice v Praze nemají na výhru velké šance, svého kandidáta na primátora si už ale také zvolili. Ve středu nominovali zastupitele z Prahy 2 Jiřího Dienstbiera mladšího.

Tomáš Töpfer Koho nasadit v Praze?

Tomáš Töpfer

Herec a senátor by byl pro ODS v komunálních volbách ideální kandidát na primátora. Mezi veřejností je oblíbený a není spojený s žádnou z kontroverzních pražských kauz.

ODS mu podle informací HN už kandidaturu nabídla, Töpfer to ale popírá. Prý stranu rád na podzim podpoří, ale jako primátora si sám sebe představit neumí.

Vladimír Dlouhý Vladimír Dlouhý

Někdejší superstar Klausových vlád a dnes poradce investiční banky Goldman Sachs patří v posledních letech mezi populární české ekonomy.

Je jedním ze sponzorů TOP 09 a někteří členové jej údajně navrhovali do souboje o primátora. Sám Dlouhý tvrdí, že strana mu kandidaturu vůbec nenabízela a ani by ji nechtěl.

Markéta Reedová Markéta Reedová

Bývalá náměstkyně primátora Pavla Béma přestoupila z SNK-ED do Věcí veřejných. V prosinci skončila v radě hlavního města, protože ODS odmítla schválit protikorupční strategii, kterou připravovala.

Jiří Dienstbier mladšíTři roky před tím jí ale spolupráce s ODS nevadila. Je oficiální kandidátkou VV.

Jiří Dienstbier

Zastupitel na Praze 2 je novou mladou tváří pražské ČSSD, ve středu získal oficiální nominaci na primátora.

Dienstbier je synem známého disidenta a jméno na voliče zabírá. Ve sněmovních volbách získal hodně preferenčních hlasů.

Töpfer: Rád ODS pomůžu. Na primátora se ale necítím

Občanští demokraté v Praze by rádi našli podobně populárního lídra, jako měla TOP 09 v Karlu Schwarzenbergovi. Chtěli by proto, aby za ně kandidoval na primátora senátor a oblíbený herec Tomáš Töpfer.

HN: Pražská ODS by vás ráda měla za kandidáta na primátora. Víte o tom?

To je úžasná věc, že se to dozvídám od redaktora Hospodářských novin. Nikdo mi nic nenabídl, o ničem se mnou nemluvil. Slyším to od vás poprvé.

HN: A pokud by ta nabídka přišla?

Nedokážu si sebe představit jako kandidáta na primátora. Co si umím představit, je to, že bych pražskou ODS ve volbách podporoval, což budu dělat strašně rád. Už jsem to i dělal. Zvlášť pokud se zformuje k obrazu svému. Dochází totiž uvnitř ní ke změnám, které nejsou kosmetické, ale podstatné. A to je správné. Já to vítám.

HN: Opravdu s vámi o tom nikdo nemluvil?

To je absurdní, fakt to slyším od vás poprvé.

HN: Plánujete se více zapojit do dění v pražské politice?

Já jsem zatím velmi zaměstnán a sahám si na své limity. Kapacitně nevím, jak bych to stíhal. Až budou jednou sepisovat moje parte, bude tam uvedeno: režisér, herec, scenárista, senátor, pedagog, manžel, bratr, strýc. To je dost, ne?