Senát Vrchního soudu v Praze začal projednávat kárnou žalobu na místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. Žalobu na něj podala jeho nadřízená, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, kvůli tomu, že svými výroky a tlaky v údajné korupční kauze bývalého šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka ohrozil nezávislost justice a poškodil ji.

Kučera se měl podle Brožové provinit tím, že se svým přítelem, exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem v první polovině roku 2007 sešli třikrát s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou. Soudce na nich měl tlačit na žalobkyni, aby protahovala vyšetřování, potože jinak hrozí pád Topolánkovy vlády.

Rádi by vypovídali, ale prý nemůžou 

Soud dnes stihl akorát přečíst kárnou žalobu a vyslechnout Kučeru. Dál se nedostal. Přivolaní svědci žaloby totiž odmítli vypovídat s poukazem na to, že nebyli nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou (která se účastnila dvou zmíněných schůzek) zbaveni mlčenlivosti.

„Pokud není ve spise, že jsem byla zproštěna mlčenlivosti, tak nemohu vypovídat. Vystavuji se riziku sankcí a kárnému řízení,“ uvedla Andělová. A podobně odpověděli i dva její podřízení, kterým o schůzkách údajně řekla.

A mlčel i tehdejší nadřízený Andělové Ivo Ištván, kterého poté Vesecká sesadila z funkce vrchního státního zástupce. Vesecká sice Ištvána zbavila mlčenlivosti  - ale jen pro samotný případ justiční mafie, který nedávno soudil soudce Vojtěch Cepl. A pouze na jeden den.

„Rád bych vypovídal, ale nemohu. Žádal jsem abych byl zbaven mlčenlivosti v celém rozsahu, ale doktorka Vesecká to neučinila,“ uvedl Ištván. „Máme jiný právní názor na rozsah mlčenlivosti,“ konstatoval ale dnes soudce Viktor Mach.

O Čunkovi se mluvilo všude

Kučera provinění vyplývající ze schůzek popírá. Sice se podle něj na nich o Čunkovi mluvilo, ale bylo to pochopitelné, neboť jeho kauzy byla v té době plná všechna média. „Uvedené výroky ale nezazněly,“ dodal. Podle něj Andělová slovy o Kučerově tlacích chce odpoutat pozornost od vlastních chyb při vyšetřování tohoto případu. 

„Ona si tím udělala ochranný štít. Vyšetřování Čunka provázela řada nedostatků, za které jako šéfová dohledového úřadu byla zodpovědná,“ řekl Kučera. „Ale teď proti ní nikdo nezasáhne, protože by to byl akt justiční mafie,“ podotkl.

Andělová si ze schůzek pořídila vždy písemný záznam, který bezprostředně odevzdala svému přímému nsdřízenému Ištvánovi. „Podle mně nekonala, vše si dodatečně vymyslela,“ řekl dnes Kučera.

Šla proti špičkám, věřím jí

Brožová ale Andělové věří. „Namísto očekávaného protahování řízení splnila svoji povinnost, přestože šla proti špičkám justice a přestože si byla vědoma hrozby trestního stíhání pro křivé obvinění. S ohledem na to jsem přesvědčena o její pravdomluvnosti,“ uvedla Brožová.

Kučera argumentuje, že by jeho zmíněné tlaky byly nelogické. První schůzka se uskutečnila den před tím, než senátoři zbavili Čunka imunity. Podle Kučery tehdy přitom nikdo nečekal, že o imunitu přijde. „Kdybychom chtěli jít na jistotu, nepojedeme do Ostravy sedmého února ale o den později. Protože kdyby nebyl vydán, intervence by byla zbytečná,“ uvedl Kučera.

A podobně nelogické by prý podle něj bylo chtít protahovat vyšetřování. „Dělal jsem si i kontrolu denního tisku a zájem Topolánka byl přímo opačný – aby to skončilo co nejdřív a ne aby se to natahovalo,“ uvedl.

Zda se Kučera kárně provinil či ne, se rozhodne nejdříve v srpnu. Soudce Mach chce znovu vyslechnout výše zmíněné státní zástupce, kteří nyní odmítli vypovídat. „Požádáme o zbavení jejich mlčenlivosti. Jejich výpovědi jsou nezbytné,“ řekl.

Soudce by měl navíc ještě vyslechnout svědky, které navrhl sám Kučera. Jimi jsou další čtyři justiční představitelé, kteří spolu s ním dostali nálepku justiční mafie – již zmínění Němec a Vesecká a spolu s nimi jihomoravský krajský státní zástupce Petr Coufal a jeho podřízený Arif Salichov. Ten kauzu Čunek převzal poté, co ji Vesecká odebrala z dosahu Andělové a vzápětí stíhání Čunka zrušil. Vypovídat by měla i současná vrchní státní zástupkyně v Olomouci Milena Hojovcová.