Koncertní síň ve tvaru rejnoka od architekta Jana Kaplického lze v Českých Budějovicích postavit. Město kvůli tomu změnilo územní plán v lokalitě Čtyři Dvory. Má stát dvě miliardy korun.

O stavbu koncertní síně několik let usiluje Jihočeská společnost přátel hudby. Peníze na projektovou přípravu společnost má, řekl její předseda Antonín Kazil. Na spolufinancování stavby se chce podílet silná zahraniční firma, uvedl. Garantem projektu bude kolegyně Kaplického Eva Jiřičná.

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však loni v lednu další jednání načas zmrazila. Navržený "rejnok" má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru.
Koncertní síň ve tvaru rejnoka od architekta Jana KaplickéhoKongresové centrum Antonína Dvořáka má mít dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů. Ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla a měl by se do nich vejít i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem. Projekt počítá také s tanečním parketem, restaurací, kavárnou a malými obchody. Kongresová a komerční činnost by měla sloužit k zabezpečení vyrovnaného provozního rozpočtu, aby bylo možné pořádat kulturní akce.

Změna územního plánu je prvním krokem k realizaci stavby. Lokalita určená pro zeleň se změní na území určené k výstavbě. Jedinou možnou zástavbou je ale koncertní a kongresové centrum, řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS). Pro změnu územního plánu z roku 2000 bylo 26 zastupitelů, jeden proti a šest se zdrželo hlasování.

Území je součástí bývalého vojenského areálu a je ve vlastnictví města. To ho dlouhodobě pronajalo pražské společnosti PMD, jež se má postarat o rozvoj lokality. Firma s projektem souhlasí.
Související