Klaus navrhl na ombudsmana exposlankyni ODS Evu Dundáčkovou a Johna Boka. Senát navrhuje Annu Šabatovou a Ivu Brožovou. Vybere mezi nimi sněmovna. Nástupce zesnulého Otakara Motejla bude z nominací horní komory a hlavy státu volit sněmovna zřejmě v červenci.

Dundáčková byla od roku 1998 až do letošních sněmovních voleb poslankyní ODS za Příbramsko. Byla místopředsedkyní sněmovního ústavně právního výboru a mandátového a imunitního výboru. Letos už na poslankyni nekandidovala. Od roku 1992 je advokátkou. V době, kdy byla ve sněmovně ale svou advokátní praxi pozastavila.

Někdejší disident John Bok veřejně vystupuje především jako občanský aktivista. Několikrát neúspěšně kandidoval do Senátu. Je předsedou spolku Šalamoun, který se angažuje v případech, u kterých má podezření na chybné rozhodnutí soudů. Klaus navrhl Boka na ombudsmana už v minulosti jako Motejlova protikandidáta.

Ve středu byla Senátem na pozici nominována šestice: Iva Brožová, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová, její předchůdkyně Anna Šabatová, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a prezident evropského sdružení lidí s mentálním postižením a jejich rodin Ivo Vykydal. Nakonec postoupily Brožová s Šabatovou.

Senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD) má proti kandidatuře Brožové námitky. Podle ní by se totiž musela opustit místo v čele soudu nejpozději tři měsíce před volbou ombudsmana. Sněmovna by ji tak nemohla zvolit dříve než v říjnu.

Předseda volební komise Tomáš Grulich (ODS) na to řekl, že ústava dává právo volit i být volen a že soudce může být zbaven funkce na základě své žádosti ministru spravedlnosti.

Rippelová se vyjádřila i ke kandidatuře ministryně spravedlnosti Kovářové. "S jejím jménem není spojována ani ochrana práv jako spíše vazby na bývalého ministra (Pavla) Němce, který pro ministerstvo dále pracuje. Dále to jsou problematické veřejné zakázky na konci působení a snaha o zajištění si kariéry skrze přílepek k zákonu o soudech a soudcích," dodala Rippelová.