Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se potřetí v tomto týdnu sešli večer nad programem koaliční vlády. Na čtvrteční schůzce definitivně uzavřeli programovou kapitolu zahraniční politiky a obrany. Potvrdili rovněž, že chtějí zdanit náhrady ústavním činitelům a zrušit jejich bezplatné cestování v hromadné dopravě.

"Vysvětlili nám, že vracet nepoužité paušály by přišlo dráž, než je zdanit," řekl novinářům předseda VV Radek John. Jeho strana plánovala vracet nepoužité náhrady zpět do sněmovního rozpočtu. I když se na vrcholné úrovni domluvili na zdaňování náhrad, budou poslanci VV vracet nepoužité peníze do stranické pokladny.

"Již ve středu jsme rozhodli o snížení rozpočtu ministerstva obrany na příští rok o 2,1 miliardy ve prospěch začínajících učitelů," řekl novinářům předseda ODS Petr Nečas. Předvolební slib VV, které takový přesun propagovaly, hovořil o zkrácení armádního rozpočtu o deset miliard.

Právě tyto škrty byly podle dostupných informací z jednání stran největším problémem oblasti, v jejíž druhé části - tedy zahraniční politice - se strany dokázaly rychle shodnout. Už ve středu ale zástupci Věcí veřejných řekli, že jak se dozvěděli, rozpočet armády byl o sedm miliard krácen už letos.

Tři ze sedmi kapitol hotové

Domluva na zrušení existence ministerského křesla s agendou EU byla jedním z prvních bodů, o kterém vyjednávači stran referovali jako o úspěšném. Už ve středu se lídři stran také shodli na tom, že o zásadních otázkách přesunu kompetencí z Prahy do Bruselu se budou občané vyjadřovat v referendu.

Představitelé koaličních stran se shodli také na tom, že vláda bude informovat o hlasováních týkajících se velkých zakázek. Podobně by podle Nečase měly postupovat obce a kraje. Špičky rodící se koalice se dnes domluvily také na tom, že budou usilovat o určení stropu pro náklady na volební kampaně.

Špičky politických stran ve čtvrtek začaly hovořit také o kapitole práva a protikorupčních opatření. Na expertní úrovni jsou uzavřena i citlivá témata, jako je zřízení metropolitní policie či institut předstíraného úplatku.

V prvním případě vláda zadá analýzu, která popíše, kde se překrývá činnost státní a městské policie a kde je třeba provést změny. V případě předstíraného úplatku experti došli k závěru, že už nyní má policie dost nástrojů, aby mohla předstíraný úplatek v boji proti korupci používat.

Expertní mezistranická skupina se shodla také na rozšíření testů spolehlivosti, které nyní absolvují policisté, i na další úředníky státní správy. Vláda bude zřejmě také chtít maximálně zprůhlednit zadávání veřejných zakázek. Historie tendrů by v budoucnu měla být kompletně k dohledání na internetu.

Jednání budou pokračovat v pátek

Mezi body programu budoucí vlády, který v pátek lídři uzavřou, je také takzvaný institut korunního svědka. Koalice podle textu dohody bude debatovat o tom, že osoba, která by u soudu svědčila proti organizovanému zločinu, by mohla být sama beztrestná. V boji s korupcí mají pomoci specializovaná státní zastupitelství a zvláštní soudní senáty, zvláštní síť soudů ale nikoli.

Kapitolu protikorupčních opatření uzavřeli straničtí experti ve středu. Má 20 stran a 85 bodů, na nichž experti našli shodu. Otevřena je zatím otázka obecného referenda. Lídři chtějí tento spor uzavřít v pátek a na dopoledním zasedání takzvané K9 kapitolu práva a protikorupčních opatření dokončit. Jak zdůraznil Nečas, půjde už o třetí uzavřenou kapitolu ze sedmi. Kromě zahraniční politiky a obrany je ukončena také kapitola ekologie a zemědělství.