Přesně 442 dní v pátek uplynulo od chvíle, kdy loni 9. dubna prezident jmenoval do funkce premiéra tzv. úřednické vlády Jana Fischera, tehdejšího ředitele Českého statistického úřadu. O měsíc později byla jmenována celá vláda, která v pátek dopoledne oficiálně podala demisi.

Pro Fischera to neznamená konec práce. V Úřadu vlády zůstane až do jmenování nového ministerského předsedy, kterým se pravděpodobně stane Petr Nečas (ODS).

Premiér Fischer byl v pátek odpoledne hostem on-line rozhovoru na serveru iHNed.cz. Čtenářům odpovídal na otázky ohledně svého působení ve vrcholné politice, ale nevyhýbal se ani soukromým dotazům.

Odpovědi Jana Fischera si přečtěte ZDE

Pro předsedu vlády byl ve zpětném pohledu nejhorší okamžik, když Ústavní soud zrušil předčasné volby původně naplánované na říjeň loňského roku. "Musel jsem se rozhodovat, zda pokračovat nebo tuhle misi přenechat někomu jinému," uvedl Fischer. Po téměř 14měsíční zkušenosti se správou země, přijal by nabídku na řízení úřednického kabinetu znovu? "Kdo ví...," napsal Fischer a doplnil "smajlíka". 

Statistik Fischer správu země přebíral uprostřed českého předsednictví EU, navíc v době celosvětové hospodářské krize. Ačkoli společně s ministrem financí prosazoval drastická úsporná opatření, jeho popularita i důvěra u veřejnosti rostla.

Po odchodu z vysoké politiky zamíří Fischer do Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kde bude z pozice viceprezidenta mít na starosti komunikaci s vládami, kterým banka poskytuje úvěry v řádu miliard eur. Do Londýna se spolu s ním přestěhuje i jeho manželka a syn. "Ale mosty za sebou nepálíme. Zájem o Českou republiku a svoji rodnou Prahu budu mít pořád," odpověděl premiér na další z dotazů. 

Devětačtyřicetiletý Fischer vystudoval statistiku a ekonometrii na VŠE v Praze. Po studiích nastoupil do statistického úřadu, v roce 2003 byl jmenován jeho předsedou. Je podruhé ženatý a otcem tří dětí. V letetch 1980 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa, nyní je bezpartijní.

"Všem vám moc děkuji za vaše dotazy, zájem a podporu přeju krásné léto a mnoho zdraví," uvedl ministerský předseda Fischer v on-line rozhovoru při odpovědi na poslední otázku.

Jak předseda vlády hodnotí své více než roční působení v čele kabinetu? Na co bude vzpomínat a co by nejraději zapomenul? Premiér Jan Fischer na vaše otázky odpovídal v pátek od 13.30 do 14.30 hodin. 

(Dotazy se mohou kvůli technickému nastavení zobrazovat se zpožděním. Redakce si vyhrazuje právo zveřejnit pouze slušné otázky.)

 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mne, co podle vás nejhoršího jste zažil v pozici předsedy úřednické vlády. Děkuji
Jan Fischer
Dobry den všem čtenářům IHNED.cz. Možná jedním z nejhorších okamžiků bylo zjištění, že původní několikaměsiční angažmá bude nejméně dvojnásobně dlohé, když Ústavní soud zrušil zákon o zkrácení funkčního období směnovny a tím i de facto vyhlášené předčasné volby. Musel jsem se rozhodovat, zda pokračovat nebo tuhle misi přenechat někomu jinému. Nepříjemné byly i nevybíravé útoky či poznámky na můj původ, k měnuž se otevřeně hlásím. Vyvrcholilo to záhy tím, že jsem dostal policejní ochranu a později i má žena.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, díky za práci, kterou jste odvedl, jak se teď cítíte? Kam pojedete na dovolenou? Ať se vám daří, L. Kuba
Jan Fischer
Děkuji Vám, dovolenou strávím na chalupě a moc se těším. Jen to ještě nějakou chvilku bude muset počkat. Dokud koalice nesloží novou vládu a prezident ji nejmenuje, budeme pokačovat my. Říkám tomu demisní epilog a doufám, že nebude mít dlouhé trvání.
Čtenářský dotaz
Navážu na předchozí dotaz. Co naopak nejlepšího jste zažil? Děkuji Petr
Jan Fischer
Nemluvil bych o zážitku. Těch bylo určitě mnoho. Ale spíš o dobrém pocitu. Tím bylo zjištění, že lidé nominovaní do této vlády různými politickými subjekty spolu dovedou v klidu a věcně jednat.
Čtenářský dotaz
Zdravím,považuji Vás za nejhoršího premiéra České republiky.Hodláte se natrvalo odstěhovat do ciziny?
Jan Fischer
Máte právo na svůj názor a já Vám ho neberu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jednou jste se zmínil, že nechcete vstoupit do politické strany, protože byste musel hlasovat podle stranických příkazů, a nikoliv podle svého nejlepšího svědomí. Jaký je Váš názor na budoucnost české vlády v horizontu 10-20 let? Budou většinově na místech ministrů skuteční odborníci, kteří jsou ve svém oboru respektovaní a přitom zůstanou nestraníky?
Jan Fischer
Jsem statistik a ve statistice platí zásada neprognózovat; skuteční odborníci žádné vládě uškodit nemohou, ale že by byli současně nestraníky považuji za nepravděpodobné. Vláda, která vzejde z voleb, je vždy vládou politiků.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, přeji vám, ať se vám v novém zaměstnání daří. Nebude se vám stýskat po České republice? Stěhuje se vaše rodina s vámi? Děkuji Mirka
Jan Fischer
Ano, do Londýna se stěhuje má žena i syn Jan. Ale mosty za sebou nepálíme a let z Londýna do Prahy trvá hodinu a půl. Zájem o Českou republiku a svoji rodnou Prahu budu mít pořád, koneckonců mám tady spoustu dobrých přátel.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mne, zda-li byste přijal kandidaturu na prezidenta ČR. Díky
Jan Fischer
Prezidentské volby jsou za 3 roky - do té doby mě čeká práce v Londýně, to je pro mne nyní priorita, abych obstál.
Čtenářský dotaz
Pane premiére, v prvé řadě díky moc za Vaše působení v čele české vlády. Rád bych se Vás zeptal, jak zpětně vnímáte svojí popularitu. Čím se podle Vašeho mínění lišíte od ostatních politiků, jejichž oblíbenost byla minimální oproti té Vaší? Přeji Vám hodně zdaru ve všem dalším, co Vás čeká!
Jan Fischer
Děkuji Vám. Popularita je ošidná věc, rozhodně se k ní neupínám, ale podpory veřejnosti si samozřejmě hluboce vážím.
Čtenářský dotaz
Pane premiére, jaké jste měl důvody ke vstupu do KSČ v době kdy na rozdíl od 5O tých a 60 tých let nešlo o otázku existenční? V jednom rozhovoru o Vás v MF bylo (nevím, jestli respondetem jte byl Vy ), že bez stranické legitimace se nedala dělat odborná práce. Náš bývalý děkan na medicině prof. Baláž nakázal hlásit všechny hospitalizované pacienty na chirurgii nebo ošetřené po demostracích STB. Byl takový netvor v bílém plášti . To je podle Vás "odborník"- byl také Váš spolustraník. Zdraví MUDr Iva Majerová
Jan Fischer
Znovu opakuji: členství v KSČ není ničím, nač bych byl pyšný.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, byl jste nejlepším premiérem od převratu.Přeji Vám v nové funkci hodně zdraví a úspěchů. Co říkáte na vznikající koalici ?
Jan Fischer
Děkuji za ocenění. Doufám, že se nové koalici podaří vytvořit vládu, jejíž působení bude veprospěch této země a jejích občanů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane premiére. Chtěl bych se Vás zeptat, jak jste spokojený s ministryní Kovářovou a zda Vám nevadí pochybné smlouvy, které uzavírala s kanceláří Pavla Němce, příp. proč jste proti tomu nezasáhl. Jinak Vám děkuju za odvedenou práci a přeju hodně úspěchů profesních i v soukromém životě.
Jan Fischer
Nechci teď nikomu vystavovat vysvědčení. Za fungování jednotlivých rezortů jsou odpovědni jejich šéfové, tedy ministryně a ministři. Na druhé straně nezastírám, že o některých zakázkách v rezortu spravedlnosti jsem s paní Kovářovou hovořil a svůj názor na ně jsem jí sdělil.
Čtenářský dotaz
Dobry den Chtel bych se zeptat, jestli by ste ve sve funkci setrval, kdyby vam to bylo nabidnuto, a jake radikalni zmenx CR. potrebuje a proc?
Jan Fischer
To je velmi hypotetická otázka, na kterou teď neumím odpovědět. Každopádně naléhavě potřebujeme uskutečnit zásadní a dostud odkládané reformy (penzijního systému, zdravotnictví, vědy a výzkumu, daní, státní správy a další).
Čtenářský dotaz
Pane Fischere, Nechapu, ze na jedne strane je policie velice mekka pokud jde o extremisticke akce a srazy, a na druhou stranu tu hrajeme hry na politckou korektnost ve vztahu k ruznym mensinam. Politika naseho statu mi prijde dost "ujeta". Nikdo nikoho nesmi urazit, ale zaroven se zadne problemy neresi, napr. romum se vyplaceji socialni davky a stat financuje ruzna "romska" sdruzeni, ktera slouzi uzke skupine romskych aktivistu, ale vysledky nemaji zadne, nebo sporne. Jakou strategii tedy stat v teto oblasti ma? Nejak se mi zadnou nepodarilo vysledovat. Dekuji za odpoved.
Čtenářský dotaz
Dobrý den! Mnozí vaši vládu považovali za silně ovlivněnou zájmy velkých firem, např. ČEZu. Můžete toto nařčení vyvrátit?
Jan Fischer
Ano - a můžete Vy ho dokázat? Úsměvné je, že jsem byl spíše spojován s firmou Czech Coal, která není zrovna v přátelském vztahu k ČEZ. Kým že jsem to vlastně byl ovlivňován?
Čtenářský dotaz
Hezký den, v jakých oblastech předáváte budoucí vládě "čistý stůl" a na jakých ministerstvech budou naopak vypadávat kostlivci ze skříně?
Jan Fischer
O žádných kostlivcích nevím a pevně věřím, že se žádní kostlivci neobjeví.
Čtenářský dotaz
Uměl byste bez vytáček označit ministra či ministrini, který(á) způsobil za působení ve Vaší vládě největší malér? A jaký?
Jan Fischer
Znovu opakuji, že nebudu známkovat jednotlivé ministryně či ministry, a o žádném velém maléru nevím.
Čtenářský dotaz
PANE PREMIERE MYSLÍ ŽE JSTE NEBYL AŽ TAK DOBRÝ. NEDOKAZAL JSTE UDRŽET SOCIALISTICKÉ MINISTRY. KONKRETNĚ MIN.VNITRA MISTO ABY SE VĚNOVAL SVÉ PRACI NA MIN.KLIDNĚ JEZDIL PO VOLEBNÍCH AKCI ČSSD
Jan Fischer
Z kandidatury ministra Peciny jsem radost neměl a neskrýval jsem se s tím. Na druhé straně respektuji právo každého volit a být volen.
Čtenářský dotaz
Vážený pán premier,bol ste najlepším premierom, akého sme zažili. Velmi si Vás vážim, za velmi solídný prístup k občanom a celkove k problémom, ktoré ste museli riešit. Prajem Vám všetko najlepšie v budúcej kariere a v osobnom živote.Ďakujeme. Krupárová
Jan Fischer
Děkuji velmi pěkně. I Vám přeji hodně štěstí a pevné zdraví.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěla bych Vám poděkovat za to, že jste nám ukázal, že politika nemusí být nutně spjata s aférami, vulgarismy a podrazy, že jednat lze i slušně a korektně. Jak vidíte budoucnost celé EU a ČR v EU? Nemyslíte, že je to příliš velký "moloch" na to, aby se jeho chod dal úspěšně ukočírovat? Děkuji a přeji mnoho úspěchů! Dáša
Jan Fischer
Myslím, že Evropská unie se dříve nebo později bude muset zamyslet sama nad sebou i nad rolí členských států. Každopádně odpověd na tuto otázku by vydala na mnohastránkovou studii. I Vám přeji hodně úspěchů.
Čtenářský dotaz
Pane premiére, myslíte, že vznikající vláda tří politických subjektů má nějakou slušnou šanci pro celé příští volební období? Děkuji.
Jan Fischer
Velmi jí to přeji.
Čtenářský dotaz
Vážený pane premiére, děkuji Vám jako řadový občan za práci, kterou jste v úřadu odvedl. Konečně jednou bylo opět cítit, že je ve funkci někdo, komu záleží na řešených problémech a kdo ve svém působení nevidí jako prioritu pouze svůj zisk. Zajímalo by mne, jak se Vy osobně díváte na problém zavedení školného. Samotného mne, jako vysokoškolského studenta zajímá, jak zavést zpětnou vazbu, zda opravdu školné má vliv na kvalitu vzdělání. Osobně jsem zastáncem poplatků. Ale na druhou stranu, jaký je objektivní ukazatel, zda se opravdu školné odrazí v kvalitě vzdělání? Děkuji za Vaši případnou odpověď a přeji mnoho zdaru do dalšího působení, ať to bude kdekoliv.
Jan Fischer
Se zavedením školného jsem nikdy neměl problém, na druhou stranu o kvalitě vzdělání rozhodují i jiné faktory, než školné.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane premiére, působíte jako čestný člověk, máte zkušenost s vysokou politikou a proto bych se chtěl zeptat jak vidíte situaci vy. Je problém korupce v ČR opravdu tak velký jak se píše v médiích? Není to trošku už jako začarovaný kruh? Čím víc se o ní mluví, tím více každý předpokládá že vše je zkorumpované atd.. Věřím že je mnohé co zlepšovat, ale z vlastní zkušenosti nevidím vše tak černě jak se všude prezentuje. Děkuji za názor a přeji příjemné pasivní a dlouhé volno :)
Jan Fischer
Úplně s Vámi souhlasím - vnímání korupce je u nás určitě vyšší než korupce samotná. Tím neříkám, že korupce neexistuje ani že to není problém, se kterým je třeba bojovat.
Čtenářský dotaz
Pane Fischere, pracoval jste nekdy v zivote v soukromem sektoru, neboli poptaval nekdo nekdy vasi praci vymenou za SVOJE penize, nebo jste vzdycky zil z penez vybranych na danich? Diky Honza Masek
Jan Fischer
Ano, pracoval. V letech 2001 az 2002 v soukromé firmě působící v marketingovém výzkumu.
Čtenářský dotaz
Řekl jste, že se vláda za svou práci nemusí stydět. Kdyby to bylo před rokem, naprosto bych souhlasila. Opravdu si myslíte, že po těch nešťasných zrušených volbách jste vládli? A dobře?
Jan Fischer
Já jsem přesvědčen, že ano, ale Váš názor Vám neberu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, předem bych Vám chtěla poděkovat za to, že jste dokázal, že politici mohou být i morální a čestní lidé se zájmem o dobrou budoucnost této republiky. Ráda bych věděla, proč jste se nechtěl vrátit do čela Českého statistického úřadu. Děkuji Dana Rychtářová
Jan Fischer
Neodcházím navždy a myslím si, že všechny své předchozí zkušenosti budu moci na novém pracovišti dobře zúročit. Vedení ČSÚ bude v dobrých rukou.
Čtenářský dotaz
Doufám, že nezaplatíte ještě před odchodem dluhy za pí. Neumannovou, jako plátce daní nehodlám podporovat šlendrián.
Jan Fischer
Takovou myšlenku nehodlám podporovat ani já.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mohl by jste vysvětlit, proč matadoři české státní úřednické scény vykázali tak špatné výsledky v hospodaření se státním rozpočtem? Jak je vůbec možné aby ministři sami hledali kličky v legislative, aby mohli obejit v zakone definovane procesy a podmínky, např u zadávání veřejných zakázek a vy jim to ještě odsouhlasil? To má být odkaz, který jste chtěl zanechat občanům ČR, zadlužená země a nedůvěra v pravní systém? Opravdu se chcete chlubit u sveho noveho zamestnavatele, ze jste pri planovani statniho rozpoctu a pri jeho naslednem plneni, jen za 5 mesicu zadlužil stát o dalších cca 100mld.?
Jan Fischer
Stát nebyl v letošním roce zadlužen o víc než Parlamentem schválený rozpočet. Jen pro osvěžení paměti: kdyby nebylo Janotova balíčku, neměli bychom v tomto roce deficit 163 mld Kc, ale vice než 200 mld Kc.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, byl jste volit? Nezprotivila se Vám běheme angažmá ve vládě česká politická scéna?
Jan Fischer
Volit jsem byl, k volbám chodím pravidelně. A česká politická scéna? Je zkrátka taková, jaká je a věřím, že moje vláda k její kultivaci alespoň trochu přispěla.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mnoho jsem od Vás jako od Premiéra bez transparentní politické síly v PS neočekával,ale musím řici že jste mě velmi mile překvapil. Po dlouhé době jste byl premiérem a představitelem země za kterého se alespoň nemusíme stydět. Držel jste se,alespon mě se to tak zdálo, absolutně stranou všech politických trapných tahanic osočování a spíše váš mediální obraz vypadal jako že se o to více věnujete práci a proto jsem vám fandil. Nicméně k otázce, vedl jste vládu. Jak se k vám stavěli poslanci v PS? Vaše vládní návrhy schazovali ze stolu a klasicky s nimi strany politicky kupčili nebo jste jako nestraník měl v tomhle výhodu a oni k nim přistupovali regulérně a poslanci se rozhodovali samostatně mimo vůle své strany?
Jan Fischer
Souhlasím, že to moje vládda neměla ve Smenovně zvláště v tom druhém období lehké. Nedisponovala žádnými "svými" hlasy, výsledek tedy závisel vždy na rozhodnutích a politické vůli parlamentních stran.
Čtenářský dotaz
Zaměstnal jste si na vládě svého syna jako odborníka, ale ve skutečnosti je to teprve začínající student vysoké školy. Vaše kroky v případě pana Kocába byly také sporné. Média Vám nikdy nekladly žádné nepříjemné dotazy, klientelismus ve Vaší vládě přímo bil do očí a média to vůbec nezajímalo. Měl jste nějakou silnou ochranu od mediálních magnátů, nebo od Klause? Proč k Vám byla média tak benevolentní?
Jan Fischer
Ze syna odborníka udělal bulvár a že ke mně média byla laskavá? Zkuste si otevřít stránky některých novin z dubna 2009.
Čtenářský dotaz
Zdravím vás, pokud byste se zpětně ohlédl za svým působením ve funkci premiéra - šel byste do toho znovu? Díky a přeji hezké léto!
Jan Fischer
Kdo ví .. :-)
Čtenářský dotaz
Spekulovalo se o vaši nominaci do EU na post eurokomisaře - můžete prosím vysvětlit, proš jste na nabídku nekývl? Myslím, že by vám podobná funkce slušela, Česko by mělo alespoň výrazné zastupení na půdě Evropské komise.
Jan Fischer
Nezastírám, že jsem o nabídce politiků stát se komisařem v EU přemýšlel, nicméně okolnosti té nabídky byly takové, že jsem se nakonec rozhodl ji nepřijmout.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, omluvte prosím poněkud osobnější dotaz - našel jste si mezi ministry nějakého "kamaráda"? S kým jste si nejvíce rozumněl a i za rok byste s ním rád zašel tzv. na pivo? Díky, LN
Jan Fischer
Když znáte někoho 30 let jako já Eduarda Janotu, určitě pochopíte, že nás ani působení ve vládě nerozdělilo, právě naopak - a třeba pro zajímavost - až ve vládě jsem se dozvěděl, že pan ministr Šimerka i jeho paní jsou mými spolužáky ze střední školy. A toho už znám taky pěknou řádku let.
Čtenářský dotaz
Pokud si dobře pamatuju, v ČT jste krátce po odevzdání hlasu ve volbách říkal, že přemýšlíte o sepsání knihy vzpomínek z vašeho působení ve vládě? Už jste začal psát? Jaký to bude žánr? Komedie, nebo síš thriller?
Jan Fischer
Ještě mě nechte chvíli o žánru přemýšlet. Chce to trochu odstup.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, rád bych věděl, jak Vy osobně vnímáte prezentaci České republiky ve světě, zejména proto, že jste z pozice premiéra dokončil české předsednictví v radě EU. Diplomacie mi přijde u nás jako téma velmi okrajové a proto se mi zdá být málo konzistentní a nevýrazná. Jaké jsou podle Vás naděje na zlepšení v této sféře? Děkuji za případnou odpověď a přeji hodně úspěchů v Londýně.
Čtenářský dotaz
dobry den p.fischer, podla mna bol vasou osobou resp.úradnickou vládou zavedeny novy fenomen v spolocnosti: t.z. angazmá vo vláde. ako trenersky tím v sporte. urobit, ozdravit, ak je vysledok potlesk, ak je piskot pridat tempo alebo odist! za vami je potlesk, mozno vas budeme potrebovat aj na slovensku! cas uvidi! drzim vam palce!
Jan Fischer
Věřím, že na Slovensku, kterému jsem vždycky držel, držím a budu držet palce, mě nebude zapotřebí. Moc Vás zdravím.
Čtenářský dotaz
Hodně jsem Vám fandila, byl jste od počátku 9O let nejlepší premiér. Jaký je Váš názor na povolební vyjednávání. Přijal byste kandidaturu na zvolení prezidentem ČR? Přeji Vám všechno pěkné jak v profesním, tak soukromém životě.Květa
Čtenářský dotaz
Vážený pane Premiére, rovněž si dovolím poděkovat za Vaši skvělou práci, kterou jste pro ČR a její občany vykonal. Přeji Vám do budoucna pevné zdraví a hodně životního elánu. Ráda bych se Vás zeptala, jak nejraději relaxujete a jaké povolání byste rozhodně dělat nechtěl. Děkuji za odpověď.
Čtenářský dotaz
Dobrý den a hlubokou poklonu za vaší odvedenou práci, pane premiére! Jsem rodilý Pražan, ale zřejmě nebudu mít nikdy možnost se probudit v Kramářově vile a podívat se z pokojíku na Prahu. Jaký je to pocit? :-)
Jan Fischer
Pohled z Kramářovy vily je opravdu krásný, ale nikdy jsem v ní neusínal, ani se neprobouzel, protože jsem v ní nebydlel. Všem vám moc děkuji za vaše dotazy, zájem a podporu přeju krásné léto a mnoho zdraví.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane premiére, chtěl jsem Vám nejprve poděkovat za Vaše působení ve vládě, myslím, že jste po dlouhé době přinesl do exekutivy ducha charismatické osobnosti. Proč jsou podle Vás úspěšné právě úřednické kabinety, v čem dle Vašeho názoru tkví problém nedostatečné úrovně politické kultury, měl byste nějaký návod na její zlepšení ?
Čtenářský dotaz
Dobry den, chci Vam podekovat za vse co jste pro Ceskou republiku udelal. Preji Vam at Vas Londyn privita jen s trochou deste. Bylo by mozne, jestli by ambasada v Londyne, mohla uspodarat nejake setkani s Vami? Dekuji
Čtenářský dotaz
Co soudíte o Evropě dvou rychlostí? Nemyslíte, že Česko by mělo více aktivně bojovat proti téhle vizi? Je spolupráce tzv. Vyšehradu ještě živá? Nebo si už každý hraje na svém písečku?
Čtenářský dotaz
Zdravím vás, pane premiére, jako téměř třicetpět let šťastně vdaná žena jsem se ve vašem případě musela několikrát ptát - jak se tvářila vaše žena, když jste přišel domů a oznámil jí, že budete premiérem České republiky??? Díky a ať se vám daří. Vše dobré i vaší rodině. S pozdravem, Milada