Po necelých 14 měsících v pátek dopoledne oficálně skončila tzv. úřednická vláda premiéra Jana Fischera. Ministři nejprve na ranní schůzi odsouhlasili svou demisi, následně ji Fischer odevzdal do rukou prezidenta Václava Klause. Demisi musí vláda podle zákona podat po první ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny, která skončila ve čtvrtek.

Klaus demisi kabinetu přijal a zároveň formálně pověřil Fischerův tým, aby ve své práci pokračoval až do chvíle, kdy hlava státu jmenuje novou vládu. Středopravá koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by měla vzniknout do poloviny července.

"Chtěl bych premiérovi i celé vládě poděkovat za výkon, který za rok a necelé dva měsíce podala," uvedl Klaus a zároveň připomněl, že Fischer do Strakovy akademie vstoupil za "nečekaně složité situace". Bývalá Topolánkova vláda padla loni v březnu, uprostřed českého předsednictví v EU a v době celosvětové ekonomické krize.

Podle prezidenta úřednické vládě pomohlo, že na politické scéně neměla viditelného nepřítele. Po přivítání na Hradě Klaus pozval končícího premiéra k rozhovoru mezi čtyřma očima. "My si to půjdeme s panem premiérem ještě dopovídat," řekl v dobré náladě Klaus. Mluvili spolu zhruba 10 minut.

Fischer: Vláda obstála

Podle premiéra Fischera kabinet i v očích veřejnosti obstál. Vždyť premiér se podle průzkumů stal jedním z nejpopulárnějších politiků, bodoval také v žebříčku důvěryhodnosti. "Vláda se za svou činnost nemusí stydět," prohlásil při setkání s Klausem Fischer, kteří od září míří do Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Ministerský předseda zároveň dodal, že "vláda v demisním období bude postupovat tak, aby nepřicházela s žádnými kroky, které by byly razantní ve smyslu organizažních nebo personálních změn".  Ačkoli kabinet po volbách omezil svou činnost, rozhodnutí dosud může přijímat. V demisi se poprvé sejde v pondělí, rozhodovat bude například o vyvlastnění pozemků pro dálnici D11. Ministři také vyhodnotí postup státu při přípravě na pandemii chřipky.

Fischer se na odpočinek těší, zopakoval to i na Hradě. "Pevně věřím, že se nová vláda brzy ujme svého úřadu," řekl.

Fischerovu vládu jmenoval prezident loni 8. května. Ve Strakově akademii nahradila kabinet Mirka Topolánka (ODS), kterému sněmovna loni v březnu vyjádřila nedůvěru. Původně se předpokládalo, že úřednická vláda dovede zemi jen k říjnovým předčasným volbám. Poté co je rozhodnutí Ústavního soudu znemožnilo a politici se smířili s tím, že hlasování se odehraje až v řádném termínu letos na jaře, bylo jasné, že mandát Fischerova týmu bude podstatně delší.

Úřednická vláda tak zažila například několik personálních změn a byla u řady sledovaných událostí na domácím i zahraničněpolitickém poli. Byl to premiér Fischer, komu americký prezident Barack Obama loni v září oznámil, že USA upustily od záměru postavit v ČR a v Polsku protiraketový štít. Vláda také mimo jiné rozhodla o tom, že novým eurokomisařem bude dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Ve sněmovně kabinet prosadil státní rozpočet na letošní rok a s ním související vládní balíček úsporných opatření.


Nový premiér byl v ČR většinou jmenován v den demise předchozího

Přehled doby, která uplynula mezi demisí vlády samostatné ČR a jmenováním nového premiéra, respektive nového kabinetu:

1992 - jmenován v den demise

Vláda Petra Pitharta (tehdy OH) podala demisi 2. července, předsednictvo tehdejší České národní rady ve stejný den jmenovalo nového premiéra Václava Klause (ODS) i všechny členy jeho kabinetu.

1996 - jmenován v den demise

Vláda premiéra Václava Klause podala demisi 2. července, ve stejný den jmenoval prezident Václav Havel Klause opět předsedou vlády. Členy nového kabinetu pak Havel uvedl do funkcí po dvou dnech, 4. července.

1997 - 17 dnů

Druhá Klausova vláda podala demisi 30. listopadu, nový premiér Josef Tošovský (nestraník) byl jmenován 17. prosince. Do jmenování celé vlády ale uplynulo ještě dalších 16 dnů, stalo se tak 2. ledna 1998.

1998 - jmenován v den demise

Tošovského vláda podala demisi 17. července, ve stejný den se předsedou vlády stal Miloš Zeman (ČSSD). Kabinet byl jmenován o pět dnů později, 22. července.

2002 - jmenován v den demise

Zemanova vláda podala demisi 12. července a ve stejný den se novým premiérem stal Vladimír Špidla (ČSSD). Jeho vládu prezident jmenoval o tři dny později, 15. července.

2004 - 25 dnů

Špidla podal demisi své vlády 1. července a 26. července byl novým premiérem jmenován Stanislav Gross (ČSSD). Do jmenování celé vlády ale uplynulo ještě dalších devět dní, stalo se tak 4. srpna.

2005 - jmenován v den demise

Předseda vlády Gross podal demisi 25. dubna, ve stejný den prezident Václav Klaus jmenoval premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) i jeho kabinet.

2006 (první vláda) - jmenován v den demise

Paroubkova vláda podala demisi 16. srpna, ve stejný den byl premiérem jmenován Mirek Topolánek (ODS). Do jmenování vlády uplynulo dalších 19 dnů, stalo se tak 4. září.

2006 (druhá vláda) - 28 dnů

Topolánkova vláda podala demisi 11. října poté, co nedostala důvěru sněmovny. Mirek Topolánek byl znovu jmenován premiérem 8. listopadu. Do jmenování koaličního kabinetu uplynulo ještě dalších 62 dnů, stalo se tak až 9. ledna 2007.

2009 - 14 dnů

Druhá Topolánkova vláda podala demisi 26. března, 9. dubna byl novým premiérem jmenován Jan Fischer (nestraník); vláda byla jmenována až 8. května 2009, tedy za dalších 29 dnů.

2010

Vláda Jana Fischera v pátek 25. června schválila svou demisi, premiér ji předal prezidentu Václavu Klausovi.