Brnem odpoledne prošla Queer parade, průvod hrdosti lidí s menšinovou orientací. Centrem města při něm pochodovalo 600 členů a příznivců gay a lesbické komunity. Protestovalo proti nim asi 150 extremistů. Obě skupiny však oddělili policejní těžkooděnci. Nikdo nebyl zraněn. Policie zadržela sedm extremistů, tři podezřívá z trestného činu, čtyři z přestupku proti právu shromažďovacímu, řekla ČTK policejní mluvčí Andrea Procházková.

Policie nasadila do akce 600 lidí, včetně psovodů a hlídky na koních. Ve vzduchu dění sledovali policisté ve vrtulníku. "Akce byla naprosto v klidu, oddělili jsme skupinu extremistů v prostoru ulic Panská a Jánská, takže nemohlo dojít ke střetu (s účastníky průvodu)," popsala Procházková. Při pochodu pouze někdo blízko účastníků zapálil dýmovnici. Kouř vystoupal nahoru po fasádě jednoho z domů, nikomu se nic nestalo.

Spolupořadatelka Jolana Navrátilová byla s dneškem spokojena. Vše podle ní bylo živé, barevné a queer komunitu přijeli podpořit i hosté ze zahraničí. "Odpůrců na náměstí se moc neprojevilo. Pokud vím, (policisté) odvedli zřejmě dva lidi, kteří se pokoušeli házet vajíčka," uvedla. Ocenila, že policie oddělila od průvodu radikály, takže se k sobě skupiny nedostaly.


Akcí chtěli účastníci upozornit například na to, že gayové ani lesbické páry nemohou v ČR adoptovat děti, a že jsou mladí lidé s menšinovou orientací mnohdy vystaveni šikaně ve školách. Průvod pokračuje večerní party v klubu Semilasso. 

Centrum se na dnešní akce připravovalo od rána. Restaurace a obchodníci zavřeli své provozovny. Od 10:00 nejezdily přes centrum tramvaje. Krátce po poledni reagovali na Queer parade svou akcí Mladí křesťanští demokraté (MKD). Na jejich Pochod pro rodinu přišla asi stovka. S homosexuální komunitou se však nestřetli, záměrně volili trasu pochodu tak, aby se vyhnula náměstí Svobody, řekl ČTK předseda MKD Petr Jurčík.

Související