Prezident Václav Klaus uvedl, že neprosazoval exposlance za ODS Vlastimila Tlustého na pozici velvyslance v Kazachstánu. V nedělní Partii televize Prima prezident věc označil za dětinskou hru. Informace o Klausově angažmá při údajně chystaném jmenování Tlustého velvyslancem přinesly v polovině týdne webové stránky týdeníku Respekt.

Prezident nenavrhuje velvyslance, nemá to v popisu práce, uvedl Klaus. "Hra o tom, že já jsem navrhoval nějaké velvyslance, je úplně dětinská," zdůraznil.

Ministr zahraničí Jan Kohout podle Respektu chtěl, aby vláda v pondělí o návrhu jednala, třebaže ministerstvo zahraničí uvádělo, že o českých velvyslancích bude rozhodovat až nová vláda. Premiér Jan Fischer odmítl dokument zařadit na pořad jednání.

Tlustého nominace na místo velvyslance v Kazachstánu podle zdrojů ČTK vadila stranám budoucí možné koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Respekt napsal, že Tlustého zařadil na seznam Kohout na Klausovu žádost a s nominací šel na jednání vlády. "Materiál ale nebyl zařazen na program a tím to končí. Nenašel by patřičnou podporu mezi ministry a je to rozhodnutí, které po zralé úvaze přísluší nové vládě," řekl tehdy týdeníku premiér Jan Fischer.

Strany, které zřejmě utvoří vládu, minulý týden Fischerův kabinet vyzvaly, aby již nerozhodoval o žádných změnách mimo jiné právě na velvyslaneckých pozicích.

Související