Václav Klaus v pondělí dopoledne jmenoval Petra Nečase devátým českým premiérem. Už odpoledne se pak koaličním vyjednavačům o ekonomice povedlo po dvou týdnech těžkých jednání předběžně dohodnout o naprosto klíčové věci – jak se příští rok změní sociální dávky.

Místo plošného snížení sociálních dávek o 10 procent, o kterém uvažovala koalice ještě minulý týden, nakonec bude nová vláda škrtat jen v některých dávkách a podporách. ODS, TOP 09 a Věci veřejné se předběžně dohodly, že výrazně zpřísní výplatu podpor v nezaměstnanosti a zhruba o polovinu sníží příspěvek na sociální péči v 1. stupni.

Porodné jen za první dítě

Zároveň s tím chtějí koaliční strany mírně snížit čtyřletou rodičovskou dovolenou, aby nebyla celkově výhodnější než dvouletá rodičovská, a omezit výplatu porodného jen na první dítě. "Místo plošných sociálních škrtů jsme se shodli na snížení sociálních výdajů zhruba o čtyři miliardy," řekl HN hlavní vyjednávač Věcí veřejných Kamil Jankovský.

Tyto drobné škrty v dávkách ale zdaleka stačit nebudou. Koaliční vyjednávači o veřejných financích se totiž dohodli, že příští rok sníží schodek veřejných financí o 60 miliard korun.
Proto chce koalice plošně snížit většinu běžných výdajů včetně platů veřejných zaměstnanců o 10 procent. Jedinou výjimkou budou učitelé, kterých se škrty nedotknou. I tak by ale měla koalice ušetřit na plošných škrtech v běžných výdajích 31 miliard korun.

Kromě toho chce koalice snížit už s platností od roku 2010 roční státní podporu stavebnímu spoření ze tří tisíc, u starších smluv pak ze 4,5 tisíce na 1500 korun. Díky tomu získá zhruba sedm miliard.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné se také včera dohodly, že oproti původnímu rozpočtovému plánu nebudou o procento snižovat nemocenské pojištění firem a nesníží stropy na zdravotní a sociální pojištění z dnešního šestinásobku průměrného platu. Už příští rok pak chtějí začít danit úroky z vkladů na stavební spoření. Celkem díky těmto příjmům ušetří oproti plánu 14 miliard korun.

O tom, kde koalice vezme zbylých několik miliard, aby snížila schodek o 60 miliard – tedy pod 4,8 procenta HDP, bude jednat už v úterý a ve středu.

"Dohodli jsme se, že schodek veřejných financí příští rok musí být určitě pod 4,8 procenta HDP. Státní rozpočet by měl být na úrovni 3,7 procenta HDP. Budeme ale dělat vše pro to, aby byl výsledek lepší," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Posledním sporným, ale o to důležitějším bodem, na kterém se koalice zatím nedohodla, tak zůstává požadavek Věcí veřejných na "narovnání" jednotné daně z příjmů.